Ekranowe stylizacje, obok których nie można przejść obojętnie

Dodano: 09.02.2017
REKLAMA
Ekranowe stylizacje, obok których nie można przejść obojętnie

Gala rozdania Nagród Akademii Filmowej zbliża się wielkimi krokami. Statuetki wręczane są w 24 kategoriach, a od 1948 roku jedną z nich są: Najlepsze kostiumy. Moda stała się nieodłączną częścią filmowego świata. Istnieje wiele stylizacji, o których można śmiało powiedzieć, że bez nich nie byłoby kina.

 

Słynna kreacja, w której Marylin Monroe wystąpiła w Słomianym wdowcu, przyczyniła się do tego, że komedia ta przeszła do historii. Biała suknia, nazywana „Subway Dress", stała się także znakiem rozpoznawczym aktorki. Niemniejszą rozpoznawalnością cieszy się również „mała czarna" projektu Givenchy, którą rozsławiła Audrey Hepburn w Śniadaniu u Tiffany'ego. W latach 60. wszyscy zachwycali się też wykwintną garderobą noszoną przez Catherine Deneuve w Piękności Dnia. Pełne paryskiego szyku stylizacje to projekty YSL.

 

fot. Sam Shaw, Marilyn Monroe Lexington Subway, licencja CC

 

Sporą rewolucję w modzie zrobiły także stroje Diane Keaton z Annie Hall. Odtwórczyni tytułowej roli nosiła głównie projekty Ralpha Laurena. Co ciekawe, styl głównej bohaterki, to prywatny styl Keaton, której Woody Allen pozwolił nosić na planie to, co chciała - uważał, że wygląda fenomenalnie.

 

Pod koniec poprzedniego wieku pojawiło się wiele niezapomnianych stylizacji. Z pewnością zaliczyć do nich można tę czarno-białą, w którą ubrana jest bohaterka Pulp Fiction, czy żółty dres Umy Thurman w Kill Billu, który stał się nieodłącznym symbolem tej produkcji. Wytworne suknie z Titanica, które odwzorowywały styl wyższych klas z początków wieku także na stałe zapisały się w historii kina.


Filmowe stroje mają wpływ na to, co dziś nosimy. Kino zapoczątkowało niejeden trend i ukształtowało styl wielu pokoleń. W XXI wieku także nie brakuje stylizacji, które mają szansę stać się kultowe, lub takich, które zrobiły wokół siebie dużo szumu.

 

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Us Weekly (@usweekly) 13 Lip, 2016 o 10:06 PDT

 

Wszyscy pamiętamy stroje Reese Witherspoon z Legalnej blondynki. Urocza bohaterka filmu w swoich stylizacjach nie szczędziła różu i podkreślania dziewczęcego uroku. Natomiast bogate kostiumy noszone przez m.in. Jacka Sparrowa czy Elizabeth Swann w Piratach z Karaibów, nie tylko pomogły wejść aktorom w te role, ale stały się już także częścią popkultury. Podobnie, jak ubrania, które nosiła Carrie Bradshaw z Seksu w wielkim mieście. Nad przygotowaniem stylizacji do serialu, którego emisja rozpoczęła się pod koniec ubiegłego wieku, ale także do filmowej wersji Seksu z 2008 roku, czuwała stylistka Patricia Field.

 

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Eric Daman (@ericdaman_style) 27 Cze, 2014 o 11:17 PDT


Odchodząc na chwilę od dużego ekranu warto także przypomnieć sobie o serialu Plotkara i outfitach jego głównych bohaterek - Blair i Sereny. Serial był modową kopalnią inspiracji dla wszystkich jego fanek oraz świetną promocją dla projektantów, w których kreacjach pojawiali się bohaterowie.

 

W 2010 roku na ekrany wszedł film Czarny łabędź, historia baletnicy w żyjącej w schizofrenicznym rozdwojeniu. W konstruowaniu tej postaci z pewnością pomogły niesamowite kostiumy zaprojektowane przez Kate i Laurę Mulleavy. Baletowe stroje, które pojawiły się w inscenizacji Jeziora Łabędziego robiły niesamowite wrażenie, ale i odbiły się dużym echem w świecie mody - inspiracje filmem można było dostrzec na wielu wybiegach.

 

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Spring Breakers (@springbreakers) 23 Lut, 2013 o 11:00 PST


Dwa lata później pojawił się film, o którym mówi się, że jest jawną krytyką kultury masowej, czyli Spring Breakers. Cała produkcja okazała się dość kontrowersyjna i było o niej głośno. Bohaterkami są cztery współczesne nastolatki, które odgrywają między innymi gwiazdy debiutujące w filmach Disney'a. Ich stylizacje doskonale wpasowują się w całą konwencję. Bo co innego niż neonowe bluzy, sportowe buty z kolorowymi sznurówkami, bikini i różowe kominiarki mogłyby założyć te bohaterki?

 

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Kate Winslet (@kate.winslet.official) 2 Mar, 2016 o 12:34 PST

 

Natomiast w Projektantce z Kate Winslet znów powracamy do lat 50. Główna bohaterka, szyjąc fenomenalne stroje, próbuje zyskać sympatię lokalnej społeczności, z której została kiedyś wykluczona. Dla świetnych kostiumów, które nadały stylu odgrywanej przez Winslet postaci, zdecydowanie warto obejrzeć ten film!

 

Oprócz tego, że stylizacje, które pojawiają się na ekranie rozsławiają projektantów, a z aktorów tworzą ikony mody, to jednak przede wszystkim kształtują tożsamości bohaterów. Macie swoje ulubione, przykuwające uwagę filmowe stylizacje?

 

W tym roku o Oskara za Najlepsze kostiumy ubiegać się będzie między innymi film La La Land (który nominowany jest także w trzynastu innych kategoriach). O tę statuetkę powalczy między innymi z Boską Florence i Jackie.

 

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika La La Land (@lalaland) 4 Lut, 2017 o 10:19 PST

 

Kamila Bińczak

 

Zdjęcie główne: AKPA

 

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Potwierdzam, że mam ukończone 18 lat Zobacz Edytuj Tomasz1973 6.0 0 Tomasz1973 Fotograf
Edytuj Karola_Ka 6.0 4 Karola_Ka Modelka
Edytuj Veriwo 6.0 1 Veriwo Modelka
Edytuj Anssel 6.0 0 Anssel Fotograf
Edytuj Szatanka06 6.0 1 Szatanka06 Modelka
Edytuj Veriwo 6.0 0 Veriwo Modelka
Edytuj janlens 6.0 0 janlens Fotograf
Edytuj Arcdaria 6.0 1 Arcdaria Modelka
Edytuj lag 6.0 0 lag Fotograf
Edytuj kamissia 6.0 1 kamissia Modelka
Zobacz więcej zdjęć