Akty i nagość zakryta - przemyśl, nim zdecydujesz

Dodano: 17.06.2014
REKLAMA
Akty i nagość zakryta - przemyśl, nim zdecydujesz

Akty to szczególny rodzaj zdjęć, który wymaga specjalnego przygotowania. I nie chodzi jedynie o ciało modelki czy modela, ale doświadczenie i umiejętności fotografa oraz - co najważniejsze - gruntowne przemyślenie decyzji o pozowaniu nago.

 

Kobiety i mężczyźni decydują się na pozowanie do aktów lub tzw. nagości zakrytej z wielu względów - dla jednych jest to chęć zaprezentowania swojego zadbanego ciała, dla innych prezent dla siebie i partnera, dla dużej grupy profesjonalnych modelek po prostu praca. Chociaż nagość w naszej kulturze w dalszym ciągu często uznawana jest za temat tabu, a "nagie" zdjęcia wielu kojarzy w pierwszej kolejności z treściami pornograficznymi, to ta dziedzina fotografii jest wyjątkowo zmysłową i subtelną formą prezentowania piękna ludzkiego ciała.


Jeśli planujesz pozowanie do tego typu zdjęć, powinnaś/powinieneś dokładnie zastanowić się, jakie są Twoje powody i zapoznać się z ewentualnymi konsekwencjami powstania takich fotografii.


1) Dlaczego chcę pozować nago?

Na to pytanie nie ma złych odpowiedzi - to Twoja prywatna kwestia. Podobnie, jak Twoje ciało, dlatego warto, abyś miał/a świadomość, że w momencie powstania takich zdjęć i umieszczenia ich w Internecie, po części wyzbywasz się tej prywatności. Jeśli nie stanowi to dla Ciebie problemu, zastanów się nad kolejnymi kwestiami.


2) Czy będę mogła/mógł usunąć moje zdjęcia z Internetu?

I tak i nie. Jeśli umieścisz swoje fotografie w konkretnym serwisie, np. w MaxModels.pl, będziesz mogła/mógł je w dowolnej chwili usunąć ze swojego portfolio. Pamiętaj jednak, że treści w Internecie mogą być kopiowane w ułamku sekundy i kiedy raz zdecydujesz się coś opublikować, może zostać to wielokrotnie powielone. Miniaturki Twoich zdjęć prawdopodobnie przez długi czas będą pojawiać się w wynikach wyszukiwania największych wyszukiwarek, mogą zostać zapisane w historii przeglądarek setek użytkowników sieci. Co więcej, mogły zostać zapisane na dysku przez inne osoby.


Uwaga: żadna forma blokady kopiowania zdjęć ze strony nie jest stuprocentowo pewna. Wystarczy odrobina wiedzy, aby pobrać zdjęcie ze strony lub zrobić po prostu zrzut ekranu.


3) Kto? Gdzie? Kiedy?

Jeśli marzysz o zrobieniu aktów, nie stanowi dla Ciebie problemu fakt kopiowania zdjęć z Sieci - pora zastanowić się nad szczegółami. Na pewno chcesz, aby te zdjęcia były wyjątkowe i po prostu udane. Dlatego zastanów się, czy masz już wystarczające duże doświadczenie i czy na pewno dobrze czujesz się przed obiektywem. Jeśli stawiasz pierwsze kroki w modelingu - nie zaczynaj od aktów! Popracuj trochę nad portretami, wypróbuj sesje w różnych stylizacjach.


Pozostaje wybór fotografa i miejsca. Wybierz osobę, do której masz zaufanie i której doświadczenie jesteś w stanie zweryfikować. Jeśli zachowanie fotografa wzbudza Twój niepokój - zbyt usilnie namawia Cię do pozowania nago, nie podaje szczegółów i namiarów na siebie, nie decyduj się na zdjęcia. Więcej o tym, na co należy uważać znajdziesz tutaj >>> . Co do miejsca - oczywiście wszystko zależy od pomysłu na sesję, ale pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: powiedz bliskim gdzie i z kim będziesz, kiedy planujesz powrót; możesz także przyjść z kimś zaprzyjaźnionym na plan.

 

4) Jak zadbać o prawo do wizerunku?

Namawiamy do sporządzania umowy. Taki dokument zawsze pomaga w rozwiązywaniu ewentualnych sporów co do kwestii wykorzystania zdjęcia. W przypadku aktów jest to szczególnie ważna kwestia. Fotograf, który wykonał Twoje zdjecia ma takie samo prawo do wykorzystywania tych zdjęć, jak i Ty - jest ich autorem. Dlatego pamiętaj, że jeśli nie zawrzesz tego w umowie, w momencie w którym będziesz potrzebować usunąć zdjęcia, fotograf może tego odmówić.


5) Kiedy mogę potrzebować usunąć zdjęcia?

Przemyśl wszystkie scenariusze: jeśli swoją zawodową przyszłość wiążesz z modelingiem, problem jest zdecydowanie mniejszy. Co innego, kiedy pozowanie traktujesz jako zabawę i hobby. Twoje nagie zdjęcia w internecie niekoniecznie mogą przypaść do gustu ewentualnemu pracodawcy, co więcej - Ty sam/a prawdopodobnie nie chciałabyś/nie chciałbyś, by Twoi współpracownicy je znali.

 

Dlatego to bardzo ważne, aby decyzję o pozowaniu nago podejmować w pełni świadomie. Nigdy nie decyduj się na pozowanie spontanicznie, za namową osób trzecich, np. fotografa czy pod wpływem alkoholu.


Jeżeli masz wątpliwości albo pytania, możesz skontaktować się z nami pod adresem serwis@maxmodels.pl


Katarzyna Denkowska / Redakcja MaxModels.pl/ zdjęcie: 123RF/picsel

Komentarze (6)
Dodaj komentarz
Focuss 13 grudnia 2019Fotograf
Bardzo dobra treść.
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
ragana 20 czerwca 2014Modelka
Pozostaje jeszcze kwestia, gdy początkujące dziewczyny robią same sobie krzywdę pozując topless/nago dla fotografów, którzy albo 'bawią się' w fotografię, albo po prostu chcą sobie przy okazji pooglądać. Często wystarczy spojrzeć w nowości, żeby zobaczyć ile powstaje takich koszmarków, gdzie naprawdę piękna dziewczyna zostaje zeszpecona do granic możliwości. A jak wspomniane zostało w artykule - co raz się wrzuci do internetu, zostanie tam na zawsze.
Ciekawe?
16
0
| Odpowiedz
l-p 19 czerwca 2014Fotograf
napisaliście - cytuje
"dla jednych jest to chęć zaprezentowania swojego zadbanego ciała, dla innych prezent dla siebie i partnera, dla dużej grupy profesjonalnych modelek po prostu praca. "

możnaby jeszcze dodać - "dla wielu jest to zapłata za TFP "

co widać po skwarzonej minie na zdjęciach - w większości tak kiepskich że boli głowa :/
Ciekawe?
2
0
| Odpowiedz
bdrapella 17 czerwca 2014Fotograf
Sam często muszę to tłumaczyć modelkom, dzięki za spisanie, znacznie ułatwia.
Ciekawe?
2
0
| Odpowiedz
PaulinaGrudzien 17 czerwca 2014Modelka
Niektóre osoby powinny dokładnie przeczytać cały artykuł.
Ciekawe?
1
0
| Odpowiedz
serpent25 17 czerwca 2014Fotograf
Bardzo dobry artykuł, ten inne z serii obowiązkowych powinny wisieć gdzieś przypięte na stałe. Albo przy rejestracji być podawane.
Ciekawe?
3
0
| Odpowiedz
Więcej z: START w MaxModels
Zdjęcia MaxModels
Edytuj fifteenthaugust 6.0 0 fifteenthaugust Fotograf
Edytuj pcichowicz 6.0 1 pcichowicz Modelka
Edytuj Karola86 6.0 0 Karola86 Modelka
Edytuj akinomrodis kobieta... 6.0 0 akinomrodis Modelka
Edytuj zugrabowska 6.0 0 zugrabowska Modelka
Edytuj fotomag 6.0 0 fotomag Fotograf
Edytuj Karola86 6.0 0 Karola86 Modelka
Edytuj Natalia6 6.0 0 Natalia6 Modelka
Edytuj ewa_krakowiak fot: Mariusz Oparski 6.0 1 ewa_krakowiak Modelka
Edytuj milla_m 6.0 0 milla_m Modelka
Zobacz więcej zdjęć