Czym się kierować przy zakupie maseczek ochronnych?

REKLAMA
Czym się kierować przy zakupie maseczek ochronnych?

Konieczność zakrywania ust oraz nosa w trakcie pandemii koronawirusa spowodowała, że na całym świecie wzrosło zainteresowanie maseczkami ochronnymi. Czym kierować się przy ich zakupie? Podpowiadamy.

 

 

Rodzaje maseczek


W ofercie różnorakich sklepów znaleźć można wiele różnych rodzajów maseczek ochronnych. Jednymi z najpopularniejszych są jednorazowe typu chirurgicznego. Sprawdzają się zarówno w służbie medycznej, jak i przy codziennym użytkowaniu. Ich ogromną zaletą jest to, że są elastyczne i wygodne do noszenia oraz nie utrudniają oddychania. Jak sama nazwa wskazuje - nadają się wyłącznie do jednorazowego użytku. Po kilku godzinach użytkowania taka maseczka traci swoje właściwości, więc należy zmienić ją na nową.

Innym rodzajem są maseczki ochronne wielorazowe. Tutaj wybór jest całkiem spory pod względem kolorystyki i kształtu. Najprostsze i zarazem najtańsze są te wykonane z materiału takiego jak na przykład bawełna. Są elastyczne i wygodne do codziennego użytku. Osoby wymagające najwyższej jakości mogą rozejrzeć się za produktem z wbudowanym filtrem, na przykład o klasie FFP3. Taka maska nie tylko chroni przed bakteriami i wirusami, ale także skutecznie niweluje nieprzyjemne zapachy i zanieczyszczenia, jak na przykład spaliny samochodowe. Dość często wybierana jest przez sportowców trenujących bieganie w wypełnionych smogiem miastach.

 

Dobra maseczka bawełniana, czyli jaka?


Jeśli planujemy zakupić maseczkę bawełnianą to warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia powinien być to produkt składający się z trzech warstw. Tylko w taki sposób jest on w stanie skutecznie chronić przed zakażeniem wirusowym.

Warstwa zewnętrzna produktu powinna być wykonana z tkaniny o właściwościach hydrofobowych, a więc nie powinna przyjmować wilgoci w żadnej formie. Dlatego producenci dobrych maseczek bawełnianych stosują w tym miejscu cienką warstwę poliestrową lub inny materiał syntetyczny.

W środkowej części maseczki powinna znajdować się osobna tkanina, której głównym zadaniem jest filtrowanie powietrza. Może to być na przykład element wykonany z tkaniny polipropylenowej. W niektórych przypadkach można spotkać się z ruchomą materiałową wkładką.

W środku maseczki, czyli w części najbliżej twarzy, powinien występować sam materiał bawełniany lub mieszanka z innym surowcem o podobnych właściwościach chłonącym wilgoć. Część producentów stosuje w takim przypadku wyraźny, jasny materiał, który pozwala wyraźnie zobaczyć wszelkie zabrudzenia oraz ułatwia instynktowne zakładanie jej właściwą stroną.

 

materiały partnera

 


29.11.2021

Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj slowik-k-g 6.0 1 slowik-k-g Fotograf
Edytuj pat_iii 6.0 1 pat_iii Modelka
Edytuj Queen82 6.0 2 Queen82 Modelka
Edytuj wa-photo 6.0 0 wa-photo Fotograf
Edytuj miiszaee 6.0 1 miiszaee Modelka
Edytuj Haness 6.0 2 Haness Modelka
Edytuj swiatekxx 6.0 0 swiatekxx Modelka
Edytuj -jotvelzet- Fot: JotVelZet Magical Pictures
Mod: Edyta Podolak 6.0 2 -jotvelzet- Fotograf
Edytuj Pat_Kam181 6.0 9 Pat_Kam181 Modelka
Edytuj Syreniak 6.0 2 Syreniak Fotograf
Zobacz więcej zdjęć