Gareth Pugh, ekstrawagancki projektant pokochany przez Beyonce i Lady Gagę

Świat mody w zasięgu ręki! Załóż swój profesjonalny profil, dodaj zdjęcia i daj się znaleźć! Dołącz teraz
REKLAMA
Gareth Pugh, ekstrawagancki projektant pokochany przez Beyonce i Lady Gagę

Gareth Pugh to projektant, który zamknął monotonny okres brytyjskiego świata mody. Czerpiąc inspirację w dużej mierze z architektury i geometrii, podbija serca kolejnych gwiazd – w tym Rihanny, Lady Gagi, Nicki Minaj czy Beyonce.

 

 

Swoją przygodę z projektowaniem Gareth Pugh rozpoczął już w wieku 14 lat jako twórca kostiumów w londyńskim National Youth Theatre. Ukończył projektowanie mody w Central Saint Marins, prezentując zapierającą dech w piersiach kolekcję, opublikowaną później w kultowym brytyjskim magazynie „Dazed&Confused" w kwietniu 2004 roku. Głównym elementem zaprezentowanych przez niego sylwetek były balony, utrzymane w kolorystyce bieli i czerwieni. Dopełniały one stroje, które całościowo prezentowały bardzo zniekształcony i abstrakcyjny wizerunek modeli.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez garethpughstudio (@garethpughstudio) Paź 12, 2013 o 6:29 PDT

 

Pugh słynie z niekonwencjonalnego podejścia do mody. Dla jego projektów charakterystyczne są dla ostre, futurystyczne kanty, ostre cięcia i surowy styl, utrzymany w klimacie science fiction. Kolekcje projektanta są najczęściej posępne, pełne ciemnych barw, przełamywanych złotem, srebrem lub jednym, wyrazistym kolorem. Nawiązują do sztuki performatywnej, zgodnie z którą stroje przestają być jedynie elementami ubioru, a zyskują znaczenie symboliczne i są częścią przedstawienia, jakim jest pokaz mody. W podobny sposób modę traktował Alexander McQueen, którego twórczość można było odczytywać zarówno w kategorii mody, sztuki jak i widowiska.


Pugh zadebiutował na Londyńskim Fashion Weeku w 2005 roku, prezentując kolekcję inspirowaną światem futbolu oraz archetypem wojownika, co stanowi odniesienie do kultury brytyjskiej. Sylwetki były w całości pokryte czernią. Dominował materiał przypominający skórę, który miał naśladować sportowe ochraniacze oraz futra. Te elementy w połączeniu z czerwonym krzyżem poprowadzonym przez twarz modeli, stanowiącym makijaż, prezentowały się wręcz agresywnie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez garethpughstudio (@garethpughstudio) Wrz 3, 2015 o 1:44 PDT

 

Pomimo zamiłowania do geometrii i niekonwencjonalnych struktur, projektant czerpie inspiracje także ze świata popkultury. Jego jesienna kolekcja z 2016 roku nawiązywała do Hannibala Lectera oraz jego maski, spopularyzowanej za sprawą filmu "Milczenie owiec". Modelki kroczyły przez wybieg w prostych, eleganckich sukniach, żakietach i płaszczach w neutralnych odcieniach. Do przygotowania stylizacji projektant wykorzystał przede wszystkim skórę, jedwab i futrzane elementy. Pugh postawił ponadto na mocny makijaż, fryzury z dekady. Nie zabrakło również znanej maski Hannibala, którą nosiły niektóre modelki.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Ta Inspiration (@avantgardephenomen) Gru 22, 2018 o 6:57 PST

Motyw architektoniczny stale pojawia się w kreacjach Pugha. Sylwetki są idealnie proporcjonalne, symetryczne. Odnosi się to także do makijażu, który często wykonany jest z trójwymiarowych elementów geometrycznych. Projektant nierzadko używa nienadających się wręcz do noszenia rzeźb, mających na celu dekonstrukcję ciała do momentu, kiedy będzie ono nierozpoznawalne. Wykorzystuje do tego najczęściej materiały takie jak PVC, skóra, futra, elementy patchworku czy lateks.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Fashion Imaginary (@fashion.imaginary) Lut 2, 2019 o 9:43 PST

Odważne projekty Pugha spotkały się z pozytywnym odzewem świata mody, jak i celebrytów. Miał on okazję zobaczenia swoich kreacji noszonych przez gwiazdy takie jak Beyoncé, (w teledysku do piosenki "Diva czy Run The World (Girls)") czy Lady Gaga podczas promocji piosenki "Applause" i występów na żywo.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Lady Gaga (@ladygaga) Gru 14, 2017 o 6:19 PST

 

Zdjęcie główne: AFP / Niklas HALLEN

M.C. / Redakcja Maxmodels.pl

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj foxelle 6.0 1 foxelle Modelka
Edytuj RobertGorzycki 6.0 14 RobertGorzycki Fotograf
Edytuj danielo00 6.0 1 danielo00 Fotograf
Edytuj Alisandria 6.0 1 Alisandria Modelka
Edytuj Qxberi 6.0 3 Qxberi Modelka
Edytuj xcoor3nX 6.0 4 xcoor3nX Modelka
Edytuj Hatarii 2015 6.0 4 Hatarii Modelka
Edytuj katarina78 6.0 22 katarina78 Modelka
Edytuj mariaa18 6.0 1 mariaa18 Modelka
Edytuj Adamhinc 6.0 8 Adamhinc Fotograf
Zobacz więcej zdjęć