Jak edytować zdjęcia, żeby wyglądały (bardziej) profrofesjonalnie?

Dodano: 07.12.2020
REKLAMA
Jak edytować zdjęcia, żeby wyglądały (bardziej) profrofesjonalnie?

Nie trzeba być profesjonalnym fotografem, żeby zdawać sobie sprawę, że uchwycenie naprawdę dobrego kadru bywa wyzwaniem. Co więcej, samo ujęcie to dopiero połowa sukcesu. Wielu cenionych fotografów uważa, że zdjęć się nie robi, a tworzy. Dlatego ich edycja jest bardzo ważna. Duża część obrazów umieszczonych w sieci jest w jakiś sposób zmienionych. Istnieje kilka zasad, o których warto pamiętać podczas obróbki zdjęć. Dobrze jest też poznać funkcjonalność niektórych programów, służących do edycji fotografii.

 

 

Kiedyś fotografią zajmowali się jedynie profesjonaliści lub osoby, które zainwestowały w aparat. Czasy jednak się zmieniły i dziś już prawie każdy z nas ma bardzo dobrej jakości obiektyw w swoim smartfonie. Kolejną kwestią są same zdjęcia, które kiedyś, w większości, wykonywało się na pamiątkę i umieszczało w prywatnym albumie. W dzisiejszych czasach częściej publikujemy publicznie dziesiątki fotografii z naszego codziennego życia. Wszystko dzięki dostępowi do internetu, który daje nam możliwość dzielenia się uchwyconymi momentami nie tylko z najbliższymi. Dlatego też umiejętność wykonania dobrego, przykuwającego uwagę ujęcia, jest potrzebna szerszemu gronu osób.

 

Postprodukcja to elementarna część procesu powstawania zdjęcia, które na portalach społecznościowych będzie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Oczywiście, można pójść „na skróty" i użyć domyślnych filtrów udostępnianych przez aplikacje popularnych serwisów społecznościowych. Dużą intuicyjnością, spośród programów do edycji zdjęć dostępnych na rynku, wyróżniają się Snapseed i Lightroom. Trzeba pamiętać też o paru zasadach dotyczących obróbki fotografii. Odnoszą się one w głównej mierze do tych wykonanych smartfonem.

 

Fot: 123 RF/ Picsel

 

Na początku warto jest zdefiniować swój własny styl oraz preferencje i zastanowić się, co najbardziej przyciąga uwagę w zdjęciach. Dobrze jest konsekwentnie odnosić się do tych elementów podczas obróbki. Ten krok pomoże w procesie edycji, bo będzie wiadomo, na jakie części szczególnie zwracać uwagę. Następnym krokiem jest wybranie odpowiedniego programu.

 

Obecnie dostępnych jest wiele aplikacji do obróbki zdjęć. Pierwszą z polecanych - Snapseed - wyróżnia wysoka intuicyjność i łatwość obsługi . Dostępna jest dla użytkowników zarówno Androida, iOS, jak i na urządzenia z systemem Windows. Najważniejszą jej zaletą jest połączenie zaawansowanych funkcji z prostotą i szybkością obsługi. Edytując zdjęcia w tym programie możemy uzyskać wysokiej jakości efekty.

 

Fot: 123 RF/ Picsel

 

 

Snapseed posiada sporo funkcji, zaczynając od podstawowych - ustawienia jasności, kontrastu, nasycenia, balansu bieli. Co ważne - parametry można zmieniać zarówno dla całego zdjęcia, jak i punktowo. Program automatycznie może dostosować powyższe wartości za nas, ale pozostawia też spore pole do manewru dla użytkownika. Jedną z najbardziej intuicyjnych funkcjonalności aplikacji jest zmiana parametru poprzez przesuwanie w górę i w dół oraz w lewo i w prawo, by zmienić jego wartość.


Istnieje również opcja skorzystania z gotowych filtrów, które dodatkowo można modyfikować według uznania. Istotną funkcją podczas obrabiania zdjęć jest możliwość szybkiego podglądnięcia oryginału oraz łatwego cofnięcia zmian. Efekty zaproponowane przez aplikacje mają naprawdę wysoką jakość i są dopracowane. Edycja staje się przyjemnością, do której chętnie się powraca. W łatwy sposób można udostępnić efekt końcowy na popularnych portalach społecznościowych bezpośrednio z poziomu aplikacji.


Drugą, równie polecaną i cieszącą się zainteresowaniem aplikacją, jest Lightroom. Aplikację posiadającą wszystkie funkcje z pełnej wersji programu można bezpłatnie pobrać na urządzenia z systemem Android i iOS. Istotną zaletą tego programu jest wysuwanie na wierzch wszystkich najbardziej przydatnych funkcji podczas obróbki. Można też dostosowywać i edytować każdy kolor osobno. Lightroom posiada wiele funkcji rodem z Photoshopa, jest on przy tym znacznie łatwiejszy w obsłudze.

 

Fot: 123 RF/ Picsel

 

Jednak najciekawszą funkcją tej aplikacji są gotowe presety, czyli filtry. Nie każdy ma czas, żeby obrabiać każde zdjęcie z osobna. Niektórzy chcą utrzymać kilka ujęć w jednakowej estetyce. Do tego służą właśnie odpowiednio przygotowane wartości wszystkich parametrów zakodowane w jednym pliku. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie jednym kliknięciem otrzymać pożądany efekt. Wielu znanych instagramowych twórców udostępnia presety, których używają na zdjęciach opublikowanych na swoich profilach. Proces instalacji presetów nie jest skomplikowany, jednak zależy od urządzenia docelowego. Można to zrobić zarówno na komputerze, wtedy potrzebny będzie plik z rozszerzeniem XMP, jak i na urządzeniach mobilnych, tutaj potrzebujemy pliku o rozszerzeniu DNG.

 

Poza zmianą wartości poszczególnych parametrów zdjęcia istnieje jeszcze kilka istotnych szczegółów podczas edycji. Podczas postprodukcji warto pamiętać o tych elementach. Po pierwsze - kadrowanie, czyli wybranie głównego punktu fotografii i pozbycie się niechcianych części obrazu. Warto trochę poeksperymentować, aby znaleźć ten idealny kadr.
Kolejnym punktem będzie wyrównanie linii. Niestety jest to często pomijany krok. Należy dostosować linię horyzontu lub inną, jeśli zdjęcie posiada ich więcej, tak, aby była prostopadła lub równoległa w stosunku do krawędzi obrazu. Niektóre, bardziej zaawansowane programy, oferują również zmianę perspektywy, czyli korekcję zniekształceń.


Gdy fotografia będzie już w odpowiednim rozmiarze, czas na zadbanie o kolory. Dobrym pomysłem będzie zmiana kontrastu, nasycenia i jaskrawości, aby sprawić, by sceneria była żywsza lub bardziej stonowana, a efekt będzie wyglądał bardziej profesjonalnie. Warto także dostosować balans bieli, który określa, jak ciepłe lub chłodne są tony na ujęciu.

 

Fot: Michał Kijowski

 

Podczas ostatnich poprawek można dodać winietę do zdjęcia, wyostrzyć je i dodać lub usunąć ziarno. Warto to zrobić przed publikacją.

 

Fot: Michał Kijowski


Warto zainteresować się tematem obróbki zdjęć, zwłaszcza, że może okazać się on łatwym i przyjemnym procesem, który nadaje naszym zdjęciom bardziej profesjonalnego wyglądu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak edytować zdjęcia. Dlatego tak ważne jest, by wypracować swój niepowtarzalny styl.

 

Michał Kijowski/Redakcja Maxmodels.pl

Zdjęcie główne: 123RF/Picsel

 

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj Sasha_D 6.0 3 Sasha_D Modelka
Edytuj Annunaki 2024 6.0 5 Annunaki Model
Edytuj MarinaH2o 6.0 6 MarinaH2o Modelka
Edytuj maajkaaa 6.0 1 maajkaaa Modelka
Edytuj Sasha_D 6.0 0 Sasha_D Modelka
Edytuj Sasha_D Efekty spotkania fotograficznego w Warszawie organizowanego przez Wingedphotopl
Mua. Anna Nowak
Fotograf. mixeraart 6.0 0 Sasha_D Modelka
Edytuj MarinaH2o 6.0 2 MarinaH2o Modelka
Edytuj amelkalabudda 6.0 1 amelkalabudda Modelka
Edytuj Karina_banas 6.0 3 Karina_banas Modelka
Edytuj status_quo 6.0 3 status_quo Modelka
Zobacz więcej zdjęć