Jak robić dobre zdjęcia? Akt, makro, krajobraz - 10 zasad poprawnej fotografii

Dodano: 26.10.2021
Artykuł sponsorowany
REKLAMA
Jak robić dobre zdjęcia? Akt, makro, krajobraz - 10 zasad poprawnej fotografii

Piękne fotografie może robić każdy. Do wykonania dobrych ujęć nie trzeba kończyć szkoły i uczęszczać na liczne kursy. Wystarczy posiadać aparat cyfrowy lub smartfona i zastosować się do kilku zasad poprawnej fotografii. Dzięki nim bez trudu wykonać można subtelny akt, ujęcie makro pełne szczegółów lub efektowny krajobraz w czasie wakacyjnego wyjazdu. Oto dziesięć wskazówek dla osób, które chcą samodzielnie robić dobre zdjęcia.

 

 

1. Zasada trójpodziału

Trójpodział to jedna z najważniejszych zasad dla wszystkich miłośników fotografowania. Kadr dzielony jest na trzy równe części w pionie i poziomie. Dzięki temu wykonanie odpowiednio uporządkowanego zdjęcia jest łatwe. Najważniejsze elementy na zdjęciu powinny znaleźć się w miejscach przecięcia linii, czyli tam, gdzie kieruje się wzrok odbiorcy.

 

2. Prosta linia horyzontu

Na zdjęciach horyzont powinien być prosty, gdyż ludzki mózg poszukuje na obrazach harmonii. Przekrzywiona linia horyzontu sprawia, że umysł zwraca uwagę głównie na zaburzony porządek elementów widocznych na zdjęciu. Ma to negatywny wpływ na odbiór fotografii. Aparat z wbudowaną poziomicą lub liniami trójpodziału ułatwi utrzymanie prostej linii horyzontu.
Sprawdź ofertę aparatów lustrzanek https://www.komputronik.pl/category/5501/lustrzanki.html

 

3. Kadry uwzględniające ruch i spojrzenie fotografowanych osób

Jeśli na zdjęciu pojawia się osoba w ruchu lub patrząca w konkretnym kierunku, kadr powinien to uwzględnić poprzez pozostawienie odpowiednio dużo miejsca z danej strony zdjęcia. Osoba poruszająca się lub spoglądająca w bok nie powinna być umieszczana na krawędzi kadru. Nieprzestrzeganie tej zasady sprawia, że oglądający zdjęcie odnosi wrażenie, że postać na ujęciu znalazła się przypadkowo lub że za chwilę z niego "wypadnie".

 

4. Zwracanie uwagi na tło

Bez względu na rodzaj wykonywanego zdjęcia, czy będzie to akt, portret, czy też krajobraz, dobrze jest dokładnie sprawdzić, jakie elementy znajdą się w tle fotografii. Nawet jeden przypadkowy szczegół może zepsuć cały kadr i zaprzepaścić wysiłek włożony w ustawienie aparatu. Śmieci rozrzucone przy zabytku, skrzynka transformatorowa bądź wandalskie graffiti nigdy nie wyglądają dobrze na zdjęciu. Równie ważne jest, by pamiętać o zachowaniu efektu trójwymiarowości tła, zwłaszcza przy wykonywaniu zdjęć krajobrazów.

 

 

5. Zasada złotej godziny

Złota godzina to czas około godziny po wschodzie słońca i na godzinę przed jego zachodem. To właśnie wtedy promienie słońca mają przyjemne, ciepłe barwy, a cienie są długie. Dzięki temu powstają zapierające dech w piersiach krajobrazy i piękne portrety. W przypadku fotografowania architektury wydobywane są wszelkie detale, a efekt trójwymiarowości zostaje pogłębiony.

Znajdź aparat cyfrowy dla siebie https://www.komputronik.pl/category/6687/bezlusterkowce.html

 

6. Przemyślane stosowanie skali

Skala umożliwia przedstawienie rozmiarów fotografowanych obiektów. Chcąc oddać na zdjęciu masywności górskich szczytów lub słynnych budowli, warto wykorzystać kontrast. Ujęcie na zdjęciu np. człowieka doskonale podkreśli potęgę gór czy budynków.

 

7. Wykonywanie zdjęć w formacie RAW

RAW to w języku angielskim "surowy". Takie są właśnie fotografie wykonane w tym formacie - zapisuje się w nich maksimum danych, co składa się na wysoką szczegółowość. Fotografia jest dzięki temu przystosowana do dalszej, samodzielnej obróbki. Plik RAW łatwo doświetlić, a także poprawić w nim balans bieli. Format daje liczne możliwości retuszowania zdjęcia, gdy ujęcie jest nie do końca udane.

 

8. Sprawdzanie pogody przed rozpoczęciem zdjęć

Wielu turystów błędnie sądzi, że najlepsze zdjęcia wykonuje się przy pięknej pogodzie i dużym nasłonecznieniu. W rzeczywistości ujęcia zrobione w dni z taką aurą są dość nudne i nijakie. Znacznie ciekawszy efekt uzyskuje się, gdy słońce jest częściowo zasłonięte przez chmury. Chmury rozpraszają światło i powodują powstawanie licznych cieni, a także tworzą piękną scenerię na niebie.

 

9. Planowanie zwiedzania

Jeśli w czasie wycieczki chce się wykonać dobre, pamiątkowe zdjęcia, warto wcześniej zaplanować dokładnie trasę zwiedzania. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i następnie przeznaczyć go na odpowiednie kadrowanie fotografowanych obiektów. Zyskany czas można też wykorzystać na zwiedzenie bocznych uliczek i mniej popularnych miejsc, w których można zrobić równie ciekawe zdjęcia.

 

10. Znajomość funkcji i możliwości aparatu

Przed rozpoczęciem fotografowania warto dobrze poznać funkcje i parametry posiadanego aparatu. Dobrze jest sprawdzić wcześniej, jak działa tryb manualny i półmanualny. Eksperymentowanie z różnymi ustawieniami ISO, lampą błyskową i innymi funkcjami poszerza wiedzę z zakresu fotografowania.

 

Więcej przeczytasz na https://www.komputronik.pl/informacje/jak-robic-dobre-zdjecia-smartfonem/

 

Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj Sasha_D 6.0 3 Sasha_D Modelka
Edytuj Annunaki 2024 6.0 5 Annunaki Model
Edytuj MarinaH2o 6.0 6 MarinaH2o Modelka
Edytuj julkaajaworska 5.8 0 julkaajaworska Modelka
Edytuj Sasha_D 6.0 0 Sasha_D Modelka
Edytuj maajkaaa 6.0 1 maajkaaa Modelka
Edytuj Sasha_D Efekty spotkania fotograficznego w Warszawie organizowanego przez Wingedphotopl
Mua. Anna Nowak
Fotograf. mixeraart 6.0 0 Sasha_D Modelka
Edytuj MarinaH2o 6.0 2 MarinaH2o Modelka
Edytuj amelkalabudda 6.0 1 amelkalabudda Modelka
Edytuj julkaajaworska 5.8 3 julkaajaworska Modelka
Zobacz więcej zdjęć