Jestem modelką. Na co powinnam uważać?

Dodano: 12.03.2014
REKLAMA
Jestem modelką. Na co powinnam uważać?

Zawód modelki wymaga dużej odporności i asertywności. Nie zawsze osoby, które napotykasz na swojej drodze mają dobre zamiary. Czego się wystrzegać? Jak nie dać się oszukać? Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?


Jeśli dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki w branży, prawdopodobnie masz wiele wątpliwości. Przede wszystkim pamiętaj, że Twoim największym sprzymierzeńcem jest rozsądek. Jeśli jakakolwiek sytuacja, osoba bądź propozycja wzbudza Twój niepokój - skonsultuj się z bardziej doświadczonymi osobami. Nie bój się pytań! Możesz je wysłać także do nas na adres serwis@maxmodels.pl - postaramy się pomóc.


Czy ta agencja jest wiarygodna?
Na rynku polskim funkcjonuje wiele agencji modelingowych, ale tylko część z nich jest godna zaufania. Jeżeli agencja na wstępie oferuje Ci sesję zdjęciową, za którą musisz zapłacić, od razu zrezygnuj. Jeśli agencja faktycznie widzi w Tobie potencjał, pomoże Ci stworzyć portfolio, a koszty potrąci z Twojego pierwszego zlecenia.


Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach każdego można sprawdzić - doskonałym do tego narzędziem jest internet. Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałaś o konkretnej agencji, sprawdź, co piszą o niej w sieci. Zwróć szczególną uwagę na fora tematyczne, na których wypowiadają się inne modelki. Wiele mówi także oficjalna strona agencji - chociaż to oczywiście subiektywne wrażenie, postaraj się na jej podstawie wywnioskować, czy masz do czynienia z profesjonalistami.


Czy powinnam się zgodzić na kontrakt?

Jeśli trafisz do agencji, ta z pewnością zaoferuje Ci podpisanie umowy długoterminowej. Pamiętaj, że każda pisemna umowa zawiera kary dotyczące odstąpienia od niej w terminie krótszym, niż zakładany przez umowę. Nie podejmuj decyzji pochopnie - najlepszym wyjściem jest skonsultowanie się z prawnikiem. W przeciwnym wypadku możesz narazić się na bardzo wysokie koszty i nieprzyjemności związane z wykorzystaniem Twojego wizerunku. Jeśli ktokolwiek naciska na Ciebie, abyś podpisała umowę szybko, bez możliwości zastanowienia się, czy wszystkie warunki są dla Ciebie jasne - nie podejmuj z nim współpracy.


Na jakie ogłoszenia powinnam odpowiadać?

Wiele osób chce zaistnieć w świecie mody, a równie duże grono oszustów to wykorzystuje. W gazetach i na stronach internetowych z różnorodnymi ogłoszeniami jest mnóstwo propozycji, np „szukamy dziewczyny do reklamy", „blondynka 170 centymetrów poszukiwana". Kieruj się rozsądkiem: jeśli osoba kontaktowa jest anonimowa, nie podaje do siebie innych namiarów niż formularz kontaktowy, może nie być wiarygodna. Bezpieczniejsze są serwisy branżowe, zrzeszające osoby związane z modą jak MaxModels.pl, które są moderowane - jednak tutaj także należy być ostrożnym. Zapamiętaj:


- nigdy nie wysyłaj nikomu swoich nagich fotografii (możesz posłużyć się linkiem do swojego portfolio w MaxModels - na tej podstawie fotograf czy osoba z agencji jest w stanie wystarczająco określić Twój potencjał)
- żadna poważna agencja nie przeprowadza castingów przez komunikator używając kamerki internetowej!
- nikt nie ma prawa prosić Cię o podanie Twoich danych osobowych do umowy, jeśli nie spotkaliście się w rzeczywistości i nie podaje Ci takich informacji zwrotnych o sobie.


Czy powinnam chodzić na castingi i umawiać się na sesje przez internet?

Chodzenie na castingi w zawodzie modelki do podstawa! Budowanie swojego portfolio poprzez uczestniczenie w sesjach zdjęciowych także. Jednak powinnaś zachować czujność. Nie umawiaj się na castingi w prywatnych mieszkaniach, o późnych godzinach, z osobami, które nie podają swoich danych osobowych. Agencje przeprowadzają castingi w swoich siedzibach, w galeriach handlowych i innych publicznych miejscach. Zawsze, kiedy idziesz na casting lub do mniej znanej agencji, poinformuj kogoś z bliskich, gdzie się wybierasz.


Podobnie w przypadku sesji - większość fotografów ogłaszających się w MaxModels.pl lub szukających modelek poprzez wiadomości prywatne, to profesjonaliści. Jednak zawsze może zdarzyć się, że ktoś będzie chciał wykorzystać Twoją niewiedzę. Dlatego zawsze przed sesją:


- sprawdź portfolio fotografa, który chce się z Tobą umówić. Przeczytaj referencje, zapoznaj się z jego zdjęciami.
- uzgodnij warunki sesji: gdzie się będzie odbywać, zakres pozowania (nikt nie ma prawa zmusić się do pozowania nago, jeśli nie chcesz!)


Na co powinnam zwracać uwagę oceniając wiarygodność fotografa w MaxModels.pl?


- portfolio i referencje - jeśli portfolio jest nieuzupełnione, dodatkowo nie posiada żadnych referencji, zastanów się, czy na pewno chcesz z tą osobą podjąć współpracę. Oczywiście każdy kiedyś zaczynał i z początku portfolio może być puste - pamiętaj jednak, że fotografowie najczęściej posiadają jakiekolwiek fotografie swojego autorstwa i masz prawo dokładnie wypytać o jego/jej doświadczenie.


- kontakt - kultura wypowiedzi jest bardzo ważna. Jeśli ktoś naciska na Ciebie, aby sesja była rozbierana, sugeruje kontakt fizyczny w trakcie sesji, obraża Cię - odmów i zgłoś tę osobę do moderacji! Tym bardziej, jeśli nalega na kontakt przez komunikatory z kamerką internetową tłumacząc to potrzebą sprawdzenia Twojego potencjału.

 

- otwartość na współpracę - jeżeli fotograf nie chce udzielić Ci informacji na swój temat, powinno to wzbudzić Twoją czujność. Profesjonalista nie ma nic do ukrycia i od razu poda Ci swoje imię, nazwisko, adres strony internetowej (jeśli ją prowadzi), numer telefonu czy nazwę agencji z którą współpracuje.

 

W jaki sposób powinnam zgłaszać danego użytkownika do moderacji?

- bezpośrednio na adres email: moderacja@maxmodels.pl

- przez formularz kontaktowy

- poprzez przycisk Zgłoś nadużycie w portfolio użytkownika, którego chcesz zgłosić.

 

Jeżeli Twoje zgłoszenie bazuje na wiadomości prywatnej (np fotograf obrażał Cię, wysyłał propozycje matrymonialne) - do swojej wiadomości dodaj print screen danej wiadomości. To usprawni pracę moderatora i szybciej Twoje zgłoszenie zostanie rozwiązane.

 

Pamiętaj - każde zgłoszenie jest rozpatrywane indywidualnie. Jeśli coś wzbudza Twój niepokój - zgłoś się do moderatora. Nigdy nie przekazujemy informacji, kto i z jakiego powodu zgłosił dane konto do moderacji. Twoje zgłoszenie może pomóc innym dziewczynom!


Dopiero zaczynasz swoją przygodę z modelingiem? Dowiedz się więcej! >>>


Jak powinno wyglądać dobre portfolio modelki w MaxModels.pl? >>>

 

Katarzyna Denkowska

Redakcja MaxModels.pl / zdjęcie 123rf picsel

 


 

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: START w MaxModels
Zdjęcia MaxModels
Edytuj ma_yo 6.0 8 ma_yo Modelka
Edytuj Lwica82 6.0 2 Lwica82 Modelka
Edytuj KlaudiaRmk 5.9 1 KlaudiaRmk Modelka
Edytuj killinlove04 6.0 2 killinlove04 Modelka
Edytuj Ankaa 6.0 7 Ankaa Modelka
Edytuj JuliaMorawska 6.0 0 JuliaMorawska Modelka
Edytuj olivien 6.0 1 olivien Modelka
Edytuj Maja_SuMa 6.0 9 Maja_SuMa Modelka
Edytuj oliwak1 6.0 8 oliwak1 Modelka
Edytuj bork0wska 6.0 3 bork0wska Modelka
Zobacz więcej zdjęć