Lagerfeld, Yamamoto, Takada, Elbaz. Na co zmarli światowi kreatorzy mody?

Dodano: 05.11.2021
REKLAMA
Lagerfeld, Yamamoto, Takada, Elbaz. Na co zmarli światowi kreatorzy mody?

W ostatnich latach pożegnaliśmy kilka wybitnych osobowości z branży. Przypominamy sylwetki tych kreatorów, których twórczość odegrała znaczącą rolę w kształtowaniu się trendów. Bez nich światowy rynek mody z pewnością wyglądałby zupełnie inaczej.

 

 

Świat mody stracił w ostatnich latach wybitne osobowości, które miały ogromny wpływ na całą branżę. Karl Lagerfeld, Kansai Yamamoto, Kenzo Takada czy Alber Elbaz to znani na świecie projektanci, uznawani przez wielu za geniuszy i wizjonerów. To oni przez lata reinterptowali modę, tworząc odważne i oryginalne kreacje, które do dzisiaj zachywycają i inspirują kolejne pokolenia. Rola twórców w kształtowaniu się trendów i w tym, jak wygląda obecnie rynek mody, jest nieoceniona. Co zawdzięczamy tym wielkim kreatorom mody?

 

Karl Lagerfeld (1933-2019)

 


Karl Lagerfeld/  Fot. AFP, Patrick Kovarik

 

Jeden z najbardziej znanych projektantów mody, którego jedni uwielbiają, a inni nienawidzą. Lagerfeld miał nieoceniony wpływ na światowy rynek mody, a jego śmierć przez wielu uznawana była za koniec pewnej epoki.


W trakcie swojej kariery współpracował z dziesiątkami marek, tworzył dla największych domów mody i projektował kostiumy do teatru, filmu i opery. To jednak praca dla Chanel sprawiła, że Niemiec stał się prawdziwą legendą. Gdy w 1983 roku Lagerfeld przejmował stanowisko dyrektora artystycznego tej francuskiej firmy, nikt nie spodziewał się, że projektant przywróci świetność tej nieco zapomnianej już marce. Dzięki zaskakującym połączeniom i nowym tkaninom udało mu się jednak wnieść powiew świeżości w kultowe projekty Coco Chanel, odnosząc spektakularny sukces na całym globie. Pod rządami Niemca Chanel stała się jednym z najbardziej pożądanych marek towarów luksusowych, francuski dom mody stał się na nowo jednym z najważniejszych modowych graczy, dyktując światowe trendy i inspirując nie tylko innych twórców i gwiazdy, ale również osoby spoza branży.


O spektakularnych pokazach mody, podczas których prezentowane były nowe kolekcje, mówił cały świat. Pomysły Karla wzbudzały ogromne zainteresowanie, zaskakiwały i zapadały w pamięć. Pokazy mody zamieniał w prawdziwy spektakl. Wyjątkowe kreacje były między innymi prezentowane w przygotowanych przez Niemca scenografiach: centrum lotów kosmicznych, na lotnisku, statku wycieczkowym czy na plaży.

 

Przeczytaj o najbardziej spektakularnych pokazach mody Chanel

 

Uwielbiany przez miliony kreator mody był równie mocno krytykowany przez swoich przeciwników z uwagi na swoje kontrowersyjne poglądy. Lagerfeld nie krył się ze swoją nieprzychylnością do modelek plus size. Wśród opinii, które wstrząsnęły opinią publiczną, były również te dotyczące o ruchu #metoo, polityki imigracyjnej NiemIec czy krytyczne wypowiedzi na temat wyglądu gwiazd światowego formatu. Lagerfeldowi wybaczano wiele, uznając go za niedoścignionego wizjonera. Można go było kochać lub nienawidzić, nie można jednak przejść obok niego oraz obok jego twórczości obojętnie. Legenda świata mody odeszła w wieku 85 lat. Przyczyną śmierci Karla był rak trzustki.

 

Kansai Yamamoto (1944 - 2020)

 


Kansai Yamamoto /  Fot. AFP,  Yoshikazu Tsuno


Yamamoto to japoński projektant, który był najbardziej znany ze swojej współpracy z Davidem Bowie. W latach 70. Kansai tworzył dla muzyka odważne stylizacje, które ten z zachwytem prezentował na scenie. W trakcie swojej kariery Yamamoto pracował również z takimi gwiazdami jak John Lennon, Lady Gaga, Elton John czy Stevie Wonder, tworząc na nich wyjątkowe kreacje sceniczne.


Yamatoto znany był ze swoich awangardowych i zacierających granicę płci strojów. To właśnie on zapoczątkował neutralny płciowo sposób ubierania się. W swoich projektach wykorzystywał także tradycyjne japońskie wzornictwo. Kolekcje Japończyka przez lata inspirowały innych twórców, takich jak Jeremy Scott, Rick OwenVus czy Marc Jacobs. W ostatnim czasie projektant pomagał przy kolekcji Louis Vuitton Resort 2018. Zmarł w wieku 76 lat na białaczkę.

 

Kenzo Takada (1939-2020)

 

Kenzo Takada / Fot. AFP, Pierre Verdy

 

Japoński projektant i założyciel marki Kenzo, która jest szerzej znana nie tylko ze sprzedaży ubrań czy akcesoriów, ale także luksusowych perfum. Takada był niezwykle twórczy i kreatywny, a jego projekty zachwycały oryginalnością form i motywów. Często można było w nich zauważyć nawiązania do japońskiej kultury i tradycji. Kenzo w umiejętny sposób łączył elegancję i paryski szyk z nutą egzotyki, wprowadzając do swoich projektów portugalskie i meksykańskie wzory, japońskie ornamenty czy skandynawskie oraz tureckie tkaniny. Kreacje tworzone przez Japończyka były barwne i niezwykle widowiskowe, co wpłynęło na rosnące zainteresowanie jego twórczością. Z czasem marka Kenzo stała się jedną z najważniejszym firm w branży.


Kenzo był nie tylko wizjonerem, który zachwycił świat mody odwagą, niebanalnymi formami i ciekawymi projektami. Japończyk był również twórcą, celebrującym życie i uwielbianym przez gwiazdy. Po tym, jak Kenzo zrezygnował ze stanowiska dyrektora artystycznego swojej marki, przeszedł na modową emeryturę. Projektant rozwijał w tym czasie kolejny projekt, markę Gokan Kobo, dla której tworzył luksusowe przedmioty do domu. W 2020 zaprezentował natomiast wnętrzarską firmę KS. W międzyczasie Kenzo wciąż projektował również ubrania, między innymi do oper. Zmarł w Paryżu w wieku 81 lat w wyniku zakażenia koronawirusem.

 

Alber Elbaz (1961-2021)

 

Alber Elbaz / Fot. AFP, Jean-Pierre Muller

 

Izraelski projektant związany z takimi markami jak Yves Saint Laurent czy Guy Laroche i dyrektor artystyczny najstarszego francuskiego domu mody haute couture w latach 2001-2015. Elbaz zostanie zapamiętany jako ten, który tchnął powiew świeżości w legendarną markę i przywrócił jej blask z jej najlepszych czasów.


W ciągu 14 lat swojej pracy skutecznie łączył klasykę z nowoczesnością, sprawiając, że kolejne kolekcje domu mody Lanvin utożsamiane były zarówno z paryskim, eleganckim i minimalistycznym szykiem, jak i z delikatnym powiewem świeżości. Ponadczasowe projekty Elbaza często nawiązywały do stylu lat 20. Dzięki ciekawym kolekcjom, nieco zapomniany już dom mody Lanvin, zyskał nowe życie, stając się na powrót jedną z najbardziej liczących się marek na świecie. Sam Elbaz został natomiast okrzyknięty wizjonerem i stał się prawdziwym ulubieńcem gwiazd. W 2007 roku za zasługi dla francuskiej mody Alber Elbaz otrzymał Order Narodowy Legii Honorowej.


Po tym, jak w 2015 roku został zwolniony ze stanowiska dyrektora kreatywnego ze względu na konflikt z właścicielką firmy, wśród pracowników paryskiej marki wybuchł bunt. W 2020 roku - po pięciu latach przerwy - założył własną markę AZ Factory. Zmarł w czerwcu 2021 roku w wieku zaledwie 59 lat po tym, jak w wyniku zarażenia koronawirusem trafił do szpitala.

 

Lagerfeld, Takada, Yamamoto czy Elbaz dzięki swojej pasji i niezwykłej twórczości na zawsze zapisali się w historii światowej mody. Niezaprzeczalnie mieli - i wciąż mają - ogromny wpływ na modę i obowiązujące trendy, a ich wyjątkowe projekty i ciekawe osobowości inspirują kolejnych twórców.

 

Katarzyna Jarosz/ Redakcja Maxmodels.pl

Zdjęcie główne: AFP, Caroline Seidel / Getty Images, Francois Durand

 

Zobacz więcej:

 

100-lecie Gucci. Historia włoskiego domu mody


Nowe twarze polskiego modelingu. Oni podbijają światowe wybiegi

 

Ikony polskiego modelingu kiedyś i dziś

 

Reklama

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj Annunaki 2024 6.0 5 Annunaki Model
Edytuj Claudia300 6.0 2 Claudia300 Modelka
Edytuj akinax 6.0 2 akinax Modelka
Edytuj Sabina_C 6.0 0 Sabina_C Modelka
Edytuj Claudia300 6.0 0 Claudia300 Modelka
Edytuj akinax 6.0 4 akinax Modelka
Edytuj Gizelle 6.0 0 Gizelle Modelka
Edytuj Claudia300 6.0 0 Claudia300 Modelka
Edytuj maajkaaa 6.0 7 maajkaaa Modelka
Zobacz więcej zdjęć