Naturalnie (nie)doskonałe. Jak media społecznościowe kreują rzeczywistość?

REKLAMA
REKLAMA
Naturalnie (nie)doskonałe. Jak media społecznościowe kreują rzeczywistość?

Sztywne kanony piękna od dłuższego czasu przestały już obowiązywać. Świat mody otworzył się na naturalność i różnorodność, w czym niemałą rolę odegrała popularyzacja mediów społecznościowych. Platformy do udostępniania zdjęć oraz wideo zapoczątkowały prawdziwą rewolucję w myśleniu o ciele, dopuszczając do głosu kobiety o rozmaitych sylwetkach, kolorach skóry i w różnym wieku.

 

 

Dwie strony medalu


Wiele mówi się o tym, jak serwisy społecznościowe wypaczają postrzeganie świata, zakłamując rzeczywistość, którą przedstawiają. Wszechobecna idealizacja, szczególnie ciała i fizyczności, bardzo często wpływa negatywnie na poczucie własnej wartości wielu z nas, utrudniając oswojenie kompleksów oraz pracę nad samooceną. W odpowiedzi na te właśnie problemy coraz więcej influencerek zaczęło walkę z idealizowaniem kobiecego ciała, co zapoczątkowało prawdziwą rewolucję. W myśl ruchu bodypostive - ciałopozytywności - gwiazdy, celebrytki i modelki przekonuje do akceptacji i pokochania swojego (nie)doskonałego ciała, otwarcie mówiąc o swoich kompleksach oraz publikując zdjęcia z widocznym cellulitem czy rozstępami.

 

Jedną z ostatnich akcji przeciwko promowaniu wyidealizowanych kanonów piękna, zapoczątkowała blogerka Justyna Lis. Swoim wpisem o sztucznym kreowaniu rzeczywistości w mediach społecznościowych, influencerka rozpoczęła wyzwanie #szczereciało. Blogerka pokazała, jak odpowiednie ustawienie, światło czy nawet pora dnia wpływają na wygląd naszego ciała, a co za tym idzie, jak w łatwy sposób można manipulować swoim wyglądem na zdjęciach, tak aby wyglądać jak najkorzystniej. We wpisie Lis zachęca do akceptacji swojego wyglądu oraz niedoskonałości, podkreślając, że „idealne ciała nie istnieją, a to, że czegoś na zdjęciu nie widać, nie znaczy, że tego nie ma". Z dnia na dzień akcja zapoczątkowana przez blogerkę coraz bardziej się rozrasta, a w sieci odnaleźć można coraz więcej zdjęć opatrzonych hasztagiem #szczereciało, co dowodzi tylko tego, jak bardzo takie wyzwania są potrzebne.

 

W ramach buntu przeciwko propagowaniu często niemożliwych do osiągnięcia kanonów piękna, Aleksandra Domańska zapoczątkowała w ubiegłym roku jedną z najbardziej popularnych tego typu akcji #ciałoboginizaniccięniewini. Publikując niewyretuszowane fotografie z widocznym cellulitem, fałdkami czy wystającymi boczkami, aktorka rozpoczęła dyskusję na temat samoakceptacji oraz wyidealizowanych standardów piękna. Domańska namawiała i wciąż przypomina o tym, jak ważne jest pokochanie swojego ciała, takim jakim jest i oswojenie swoich kompleksów. W ślad za gwiazdą na profilach wielu znanych osób pojawiły się fotografie opatrzone hasztagiem wymyślonym przez aktorkę. Do akcji #ciałoboginizaniccięniewini włączyły się między innymi Aleksandra Żebrowska, modelka plus size Ewa Zakrzewska czy blogerka modowa Maffashion.

 

Na upiększanie zdjęć w sieci poprzez dostępne w aplikacjach filtry, zwróciła w swoich mediach społecznościowych uwagę modelka Zuza Kołodziejczyk. Zwyciężczyni trzeciej edycji „Top Model" opublikowała na Instagramie zdjęcie swojej twarzy przed i po obróbce. Zmiana widoczna jest gołym okiem, a jak pisze sama modelka, obróbka trwała zaledwie kilka chwil: „Nie zdawałam sobie sprawy z tego, co z twarzą potrafią zrobić aplikacje. Wrzucam to jako ostrzeżenie. Po lewej ja bez żadnych filtrów, po prawej coś co powstało w jednej z apek po dosłownie kilku kliknięciach. Dla mnie to jest przerażające i uważam, że każdy powinien mieć świadomość po jakie sztuczki sięgają dziś ludzie żądni internetowej sławy". Kołodziejczyk w swoim wpisie podkreśliła, że wrzucanie do sieci poddanych obróbce zdjęć jest nie tylko nieuczciwe, ale w negatywny sposób oddziałuje na psychikę wielu kobiet. Według Zuzy takie zachowanie „wpędza nas w kompleksy, co coraz częściej kończy się chirurgią plastyczną".

 

 

Czytaj więcej >>>

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj kattia 6.0 3 kattia Modelka
Edytuj Soobocinska 6.0 1 Soobocinska Modelka
Edytuj pure_energy27 Fot. Marta Jączak 6.0 1 pure_energy27 Modelka
Edytuj morris333 6.0 1 morris333 Fotograf
Edytuj pablot 6.0 5 pablot Fotograf
Edytuj nikaver 6.0 1 nikaver Modelka
Edytuj oksvnv Fot. Martyna Juszczak
6.0 3 oksvnv Modelka
Edytuj Morvena_makeup 6.0 4 Morvena_makeup Wizażysta
Edytuj p_atka96 6.0 1 p_atka96 Modelka
Zobacz więcej zdjęć