Pocałunki, które przeszły do historii. Tych scen nie da się zapomnieć

REKLAMA
Pocałunki, które przeszły do historii. Tych scen nie da się zapomnieć

Zdjęcia pocałunku Breżniewa i Honeckera, Rose i Jacka z „Titanica” czy Britney i Madonny to tylko kilka przykładów, które przeszły do historii popkultury. Z okazji 28 listopada, czyli święta pocałunku, przypominamy najciekawsze fotografie, na których bohaterowie się całują.

 

 

Czy istnieje przepis na zdjęcie pocałunku, które na stałe zapisze się w pamięci milionów ludzi? Romantyczne scenografie, świetnie wystylizowani modele oraz światowi fotografowie tworzą piękny obrazek. Piękny, ale nie legendarny. Zdaje się, że najlepiej dopracowana w szczegółach sesja nie jest w stanie dorównać spontanicznej fotografii, która niesie za sobą emocjonalny bagaż lub poruszającą historię. To właśnie te zdjęcia stają się znakami rozpoznawczymi swoich czasów, sytuacji społecznej lub kulturowej, będąc czymś więcej niż ładnym obrazkiem zakochanej pary. Oto kultowe fotografie, na których udało się uchwycić pocałunek.

 

Leonid Breżniew i Erich Honecker

 

To zdjęcie zwane "braterską socjalistyczną miłością" na stałe zagościło w popkulturze. Szerszej publice znane jest jako najsłynniejsze graffiti muru berlińskiego. Fotografia przedstawia pocałunek przywódców ZSRR i NRD - Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera, którzy spotkali się z okazji 30-lecia powstania Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Graffiti jest tak ikoniczne, że doczekało się licznych reprodukcji. Ta fotografia była w późniejszym czasie wielokrotnie wykorzystywana, czego przykładem może być mural w Wilnie, przedstawiający bliźniaczo podobny pocałunek Donalda Trumpa i Władimira Putina.

 

„V-J Day"

 

Pocałunek na Time Square, zwany "pocałunkiem końca wojny", miał miejsce w sierpniu 1945 roku w dzień kapitulacji Japonii. Ujęcie przedstawia marynarza, spontanicznie całującego nieznaną mu dziewczynę. Przez kilka lat tożsamość sfotografowanych osób nie była znana, dlatego też wiele osób podejrzewało, że to falsyfikat. Dopiero po latach ustalono, że mężczyzną był George Mendonsa, a kobietą pielęgniarka Greta Zimmer Friedman. Autor zdjęcia - Alfred Eisenstaedt - uwiecznił na nim ważny dla Stanów Zjednoczonych moment, który dokładnie opisuje panującą tego dnia atmosferę w Nowym Jorku. Fotografia na zawsze stała się symbolem euforii, jaka zapanowała w Ameryce w związku ze zwycięstwem nad Japonią.

 

Filmowy pocałunek Rose i Jack'a

 

Film „Titanic" to nie tylko opowieść o historycznym zatonięciu, ale także o miłości ponad podziałami. Bohaterowie filmu wywodzili się bowiem z różnych klas społecznych. Jack jest pasażerem trzeciej klasy, podczas gdy Rose podróżuje wraz z matką i narzeczonym pierwszą kategorią transatlantyku. Kultowa scena pocałunku zagrana przez aktorską parę - Kate Winslet i Leonardo DiCaprio - na dziobie statku to dla wielu symbol miłości przeciwstawiającej się trudnościom. Dzięki temu kontekstowi zdjęcie stało się legendarne, a motyw przełamywania barier wśród zakochanych, na nowo wybrzmiał w kulturze.

 

Filmowy pocałunek Molly i Sama


Zdjęcie z filmowego kadru "Uwierz w Ducha" to kolejny przykład pocałunku symbolizującego miłość, która przezwycięża trudny los. Historia głównych bohaterów udowadnia, że ich uczucie jest silniejsze nawet od śmierci. Aktorska para - Demi Moore i Patrick Swayze - całując się, metaforycznie łączy dwa światy. To przesłanie, mimo upływu wielu lat, nie traci na znaczeniu i wciąż wywołuje emocje.

 

Pocałunek Britney Spears i Madonny


Podczas występu na MTV Video Music Awards w 2003 roku doszło do nietypowego pocałunku. Na estradę weszła wówczas Madonna - wokalistka znana z wywołujących skandale pomysłów. W trakcie tego widowiska postanowiła wykorzystać obecną na scenie Britney Spears do prowokacji i pocałować ją. Nie był to jednak incydent kojarzony wyłącznie z tanią sensacją. Stał się on przede wszystkim bardzo ważnym momentem dla osób nieheteronormatywnych, dorastających we wstydzie przez swoją orientację seksualną.

 

Pocałunek pod ratuszem


Najpopularniejsza fotografia pocałunku w historii Francji pozornie przedstawia tylko młodego mężczyznę namiętnie całującego kobietę. Jednak w tle tego zdjęcia widzimy Paryż, symbolizujący miłość podczas przygnębionej wojną Europy. Ta urokliwa fotografia znalazła się na milionach pocztówek i plakatów. Przedstawia ulotny moment, w którym mimo tragicznej historii lat 50., ludzie nie zatracili w sobie radości życia. Przez cały czas twierdzono, że zdjęcie zostało zrobione spontanicznie. Dopiero po 30 latach autor fotografii - Robert Doisneau - przyznał, że częściowo je wyreżyserował.

 

Z okazji święta pocałunku przypominamy, że warto się całować, nie tylko do zdjęcia, po to, by wzbudzić emocje czy przejść do historii. Ten rodzaj bliskości wyzwala przede wszystkim hormon szczęścia, obniża poziom stresu, a nawet pomaga spalić kalorie!

 

N.O/ Redakcja Maxmodels.pl

Zdjęcie główne: Instagram

 

Zobacz też:


Piękna Koreanka dokonała niemożliwego. W rankingach przebiła samego Cristiano


Thylane Blondeau - jak wygląda dziś najpiękniejsza dziewczynka świata?

 

Transpłciowa modelka w "Top Model". Kim jest Sophia Mokhar?

 

 

Reklama

 


25.11.2021

Komentarze (2)
Dodaj komentarz
dulak 28 listopada 2021Fotograf
warto nadmienić że autor fotografii „V-J Day Alfred Eisenstaedt urodził się w Polsce, , w Tczewie na Kociewiu, ówczesnych Prusach. Fotografował min.Marilyn Monroe, pracował dla magazynu LIFE
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
tukanstudiopoznan 28 listopada 2021Fotograf
Zdjęcie marynarza i pielęgniarki - „V-J Day" długo uchodziło za wykonane spontanicznie , lecz autor w końcu przyznał się , że to ustawka , co oczywiście nie umniejsza odbioru tej pracy .
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj slowik-k-g 6.0 1 slowik-k-g Fotograf
Edytuj pat_iii 6.0 1 pat_iii Modelka
Edytuj Queen82 6.0 2 Queen82 Modelka
Edytuj wa-photo 6.0 0 wa-photo Fotograf
Edytuj miiszaee 6.0 1 miiszaee Modelka
Edytuj Haness 6.0 2 Haness Modelka
Edytuj swiatekxx 6.0 0 swiatekxx Modelka
Edytuj -jotvelzet- Fot: JotVelZet Magical Pictures
Mod: Edyta Podolak 6.0 2 -jotvelzet- Fotograf
Edytuj Pat_Kam181 6.0 9 Pat_Kam181 Modelka
Edytuj Syreniak 6.0 2 Syreniak Fotograf
Zobacz więcej zdjęć