wtorek, 1 października 2019

'TOŻSAMOŚĆ' - wystawa fotografii Marcina Szpądrowskiego


Na wystawę składają się  zdjęcia wykonane podczas niezwykle ważnych wydarzeń w Częstochowie, Warszawie, Krakowie i Oświęcimiu, szczególnych, które połączyły Polaków i skłoniły do refleksji nad swoim życiem i tożsamością. Wśród prac – jedna szczególna , osobista – związana z bohaterską i niezwykłą historią Dziadka Autora, ppłk. Kazimierza Szpądrowskiego, strzelca, piłsudczyka, legionisty, wysokiego oficera wywiadu, bohatera wojny polsko – bolszewickiej i wojny obronnej 1939 roku, aresztowanego we Lwowie, więźnia Starobielska, straconego w Moskwie.
























Wystawa składa się z ponad 40 zestawów fotografii oprawionych w eleganckie ramy w formacie 70x50cm.

Motywem spajającym większość z tych fotografii jest Jasna Góra, bo pod opiekę Jasnogórskiej Pani zwracamy się w chwilach trudnych, szczególnych i ważnych dla nas samych i dla naszego Narodu i Państwa.
To nasza Matka, Królowa Polski, pomaga nam w naszych trudnościach, cierpieniach, pomaga przetrwać trudne chwile, chwile zwątpienia, załamania i rozpaczy, ale też pozwala nam dzielić się swoją radością , wolnością, niepodległością. To ona dodaje nam sił, wiary i od setek lat stanowi podstawę naszej TOŻSAMOŚCI.

 Zdjęcia, które znajdą się na Wystawie zostały zrobione na i w okolicach Jasnej Góry w ciągu ostatnich parunastu lat:

– w dniu śmierci Św. Papieża Jana Pawła II oraz podczas rocznic śmierci.

– w dniu Katastrofy Smoleńskiej i podczas rocznic katastrofy.

– podczas 300. Rocznicy Koronacji Jasnogórskiego Obrazu

– podczas Pielgrzymek Młodzieży

– podczas Pielgrzymek Warszawskich

– podczas Pielgrzymek Wojskowych

– podczas Pielgrzymek Motocyklistów

– podczas Narodowej Pielgrzymki Husarii

– podczas Pielgrzymek Kibiców

– podczas Pielgrzymki Żołnierzy Wyklętych

– Podczas Wielokrotnych Edycji Festiwalu Muzyki Sakralnej na Jasnej Górze, podczas których pokłon Jasnogórskiej Pani oddawali tacy artyści, jak m.in.. : Wojciech Kilar, Arvo Part, Krzysztof Penderecki, Piotr Paleczny, Zespól Pieśni i Tańca Śląsk.

– podczas Jasnogórskich Uroczystości 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości (w tym z biało czerwona iluminacją

Jasnogórskiej Wieży i 100 metrową flagą na niej zawieszaną).

– podczas obchodów setnej rocznicy urodzin (tydzień po rocznicy odzyskania niepodległości) legendy Jasnej Góry, o. Jerzego Tomzińskiego, dwukrotnego Generała i trzykrotnego Przeora, ostatniego żyjącego uczestnika II Soboru Watykańskiego, pomysłodawcy Apelu Jasnogórskiego, Przyjaciela Świętego Jana Pawła II, Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Św. Ojca Pio. Człowieka wielkiej wiary i wielkiego serca.

Oprócz zdjęć Jasnogórskich dołączono do tej Wystawy zdjęcia zrobione w Warszawie i Oświęcimiu w szczególnych okolicznościach, które połączyły Polaków i skłoniły do refleksji nad swoim życiem i tożsamością:

– na Krakowskim Przedmieściu, Placu Piłsudskiego, Placu Zamkowym, Starym Mieście po Katastrofie Smoleńskiej i w czasie pierwszej części Ostatniego Pożegnania Pary Prezydenckiej

– podczas 73. Rocznicy Wyzwolenia Niemieckiego Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau”

oraz jedna osobista praca związana z bohaterską i niezwykłą historią Dziadka Autora, ppłk Kazimierza Szpądrowskiego, strzelca, piłsudczyka, legionisty, wysokiego oficera wywiadu, bohatera wojny polsko-bolszewickiej i wojny obronnej 1939 roku, aresztowanego we Lwowie, więźnia Starobielska, straconego w Moskwie, wraz z dokumentem jego niezłomnej wiary i pamięci o tożsamości ze zdobytego cudem za sprawą Stowarzyszenia Memoriał skanu protokołu przesłuchania.

iFotoMagazyn 2019; źródło: festiwalsztukifotoreportazu.org; foto: Zbyszek Milka




niedziela, 1 września 2019

80-ta rocznica Bitwy pod Mokrą

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę Bitwy pod Mokrą. Z tej okazji Patronat Narodowy nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.


1 września br. pod Pomnikiem Bohaterów Bitwy pod Mokrą, poza corocznymi uroczystościami, odbyła się przysięga żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym historycznym miejscu, kilkudziesięciu żołnierzy wypowiedziało słowa przysięgi wojskowej i tym samym złożyli zobowiązanie wobec Ojczyzny.






O godzinie 15:00 rozpoczęła się część artystyczna obchodów, w trakcie której licznie zgromadzona publiczność obejrzała: inscenizację Bitwy w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, pokazy sprzętu i wyszkolenia jednostek, m.in. 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, Placówki Straży Granicznej Katowice-Pyrzowice, Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej z Częstochowy oraz innych jednostek. Odbył się także pokaz samochodów zabytkowych i militarnych, pokaz konnego wyszkolenia kawaleryjskiego, pokaz musztry paradnej wraz z władaniem szablą i lancą.



















Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych uczestników, którzy mogli sprawdzić swoje siły na poligonie wojskowym dla dzieci, bezpłatnie przejechać się na kawaleryjskich wierzchowcach w ramach akcji: „z ułańską fantazją” czy „w ułańskim siodle” lub wziąć udział w Biegu na 500 m. . Całość wydarzenia umili koncert zespołu patriotyczno-historycznego „FORTECA”.











iFotoMagazyn 2019; foto: Zbyszek Milka