Tam, gdzie Freddie Mercury poznał Mary Austin. Historia butiku Biba

REKLAMA
REKLAMA
Tam, gdzie Freddie Mercury poznał Mary Austin. Historia butiku Biba

Odwiedzali go Beatlesi, Rolling Stonesi, Barbara Streisand czy Brigitte Bardot, a zatrudnionymi w nim ekspedientkami były Anna Wintour i Mary Austin. Butik Biba, bo o nim mowa, był pierwszą sieciówką stworzoną w Londynie, która za sprawą Barbary Hulanicki przetarła szlaki do idei fast fashion.

 

 

Choć moda uliczna współczesnego Londynu uchodzi za jedną z najbardziej inspirujących, niegdyś wcale taka nie była. Londyn z lat 50. i 60. dawał się poznać jako nudny i bez wyrazu ze względu na drogą i niedostępną dla młodych londyńczyków wiktoriańską odzież. Te nierówne podziały w kwestii ubioru zostały złamane dzięki Polce - Barbarze Hulanicki, która na początku lat 60. wraz z mężem otworzyła butik Biba przy Abingdon Road.

 

Biba Postal Boutique

Początkowo butik Biba funkcjonował jako sklep wysyłkowy, przez co stał się prekursorem nie tylko idei fast fashion, ale i szybkiej sprzedaży bez konieczności posiadania lokalu użytkowego. Biba Postal Boutique, bo tak brzmiała jego pierwotna nazwa, był na tyle innowacyjnym pomysłem, że bardzo szybko zdobył zainteresowanie mediów. Pierwszym z nich był Daily Mirror, w którym ukazał się materiał o czterech, kreatywnych młodych dziewczynach, a jedną z nich była również Barbara Hulanicki. Na potrzeby tego wywiadu Filicity Green (redaktorka działu modowego Daily Mirror) poprosiła Hulanicką o stworzenie oryginalnego projektu, którym stała się sukienka w różową kratkę w stylu Brigitte Bardot. Jak się później okazało projekt ten był strzałem w dziesiątkę, gdyż po opublikowaniu artykułu, napłynęło aż 14 000 zamówień na ten produkt.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez BIBA~VINTAGE~FASHION (@biba_pari_vintage_collection) Wrz 7, 2019 o 5:13 PDT

Fragment artykułu opublikowanego na łamach Daily Mirror

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez BIBA~VINTAGE~FASHION (@biba_pari_vintage_collection) Cze 29, 2019 o 8:03 PDT

Barbara Hulanicki z mężem Fitzem

 

Zabawa od białego rana
Po udanym debiucie sklepu wysyłkowego i rozrastającej się rozpoznawalności marki przyszedł czas na powiększenie biznesu. W tym wypadku warunkiem koniecznym było utworzenie stacjonarnego sklepu, którego nazwę skrócono do Biba Boutique. Od początku swojego istnienia butik Biba budził wiele kontrowersji. Jego wystrój, przypominający z zewnątrz klub nocny, dosyć mocno odstraszał dorosłych przechodniów. Jednak cała ta otoczka i dobiegająca z wnętrza głośna muzyka, mocno przemawiały do młodych londyńczyków, którzy tłumnie nawiedzali Abingdon Road. Z czasem przystępna cenowo moda, wylansowana przez Hulanicką, ukształtowała własną klientelę nazywaną „biba girls". Wyróżniały je spódniczki mini, długie płaszcze i wysokie kozaki dopasowane do koloru skarpet.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez @barbarahulanicki Lip 10, 2019 o 8:47 PDT

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez BIBA~VINTAGE~FASHION (@biba_pari_vintage_collection) Wrz 25, 2019 o 5:34 PDT

 

Świat dostępny dla wszystkich
Załoga butiku Biba, składająca się wyłącznie z nietuzinkowych i zgrabnych dziewczyn, była wizytówką samą w sobie. W młodości pracowały tu nawet Anna Wintour czy Mary Austin! Natomiast młode dziewczyny wpadały tu nie tylko po to, by wyglądać modnie, ale i z nadzieją na spotkanie kogoś znanego. W tym zamkniętym przy Abingdon Road świecie bywali wszyscy - od anonimowych fashionistek, przez Freddiego Mercurego, aż na Davidzie Bowiem kończąc. Ponadto szaleli tu także chłopaki z The Beatles czy The Rolling Stones, pospiesznie rozglądając się za atrakcyjnymi "biba girls".

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez BIBA~VINTAGE~FASHION (@biba_pari_vintage_collection) Sie 10, 2019 o 10:13 PDT

Fragment wywiadu z dziewczyną Freddiego Mercury'ego - Mary Austin

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez BIBA~VINTAGE~FASHION (@biba_pari_vintage_collection) Paź 1, 2019 o 3:58 PDT

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez BIBA~VINTAGE~FASHION (@biba_pari_vintage_collection) Lip 13, 2019 o 3:24 PDT

 

Welcome to the new Biba

Stale rozrastająca się popularność Biby doprowadziła do sytuacji, w której Hulanicki wraz z mężem Fitzem musieli jeszcze bardziej poszerzyć swój biznes. Początkowo skromny butik z Abingdon Road przeniesiono na High Street Kensington, a następnie zastąpiono go ogromnym domem towarowym pod szyldem Big Biba. W ramach tak ogromnego metrażu sprzedawano wszystko - ubrania, kosmetyki, a także akcesoria dziecięce łącznie z czarnymi pieluszkami! Dom towarowy zapewniał również wygodne kanapy dla zniecierpliwionych panów, a także elegancką restaurację skupioną wewnątrz budynku.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez BIBA~VINTAGE~FASHION (@biba_pari_vintage_collection) Wrz 9, 2019 o 4:08 PDT

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez BIBA~VINTAGE~FASHION (@biba_pari_vintage_collection) Wrz 11, 2019 o 1:59 PDT

 

Niestety z czasem pomysł stworzenia Big Biby okazał się bardzo kosztowny i doprowadził założycieli do ryzykownych działań. Barbara Hulanicki wraz z Stephenem Fitzem odsprzedali 75 procent udziałów zarządowi znanej marki - Dorothy Perkins, która następnie w czasie recesji została przejęta przez firmę zajmującą się nieruchomościami. Fatalne zarządzanie i kompletna nieznajomość rynku modowego po stronie tego przedsiębiorstwa generowała praktycznie same straty, przez co finalnie Barbara Hulanicki utraciła prawo do loga oraz do marki, którą z dbałością budowała od podstaw. Jak wspomina Hulanicki, po takim werdykcie czuła się jakby ktoś wydarł jej kawałek duszy, jednak Biba, którą utworzyła tak naprawdę nigdy nie zniknęła, bo do dziś w pamięci wielu kojarzy się z narodzinami modnego, swingującego Londynu.


Zdjęcie główne: Getty Images/Dave Hogan

Alicja Polewko / Redakcja Maxmodels.pl

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj kulinicz 6.0 6 kulinicz Modelka
Edytuj OlhaPL1995 6.0 4 OlhaPL1995 Modelka
Edytuj VictoriaBeauty 6.0 1 VictoriaBeauty Modelka
Edytuj slaweko 6.0 4 slaweko Fotograf
Edytuj partly <3 6.0 3 partly Modelka
Edytuj Oliwiadembska Foto. Jerzy Rosiak 6.0 7 Oliwiadembska Modelka
Edytuj sagaj 6.0 8 sagaj Fotograf
Edytuj oliwia_gudyno 6.0 7 oliwia_gudyno Modelka
Edytuj Arti44 6.0 16 Arti44 Modelka
Zobacz więcej zdjęć