Te gwiazdy nie ukrywają problemów z tarczycą. Jak wygląda ich walka z chorobą?

REKLAMA
Te gwiazdy nie ukrywają problemów z tarczycą. Jak wygląda ich walka z chorobą?

Zaburzenia tarczycy są diagnozowane tak często, że można je już nazywać chorobami cywilizacyjnymi XXI wieku. Do najczęstszych nieprawidłowości tarczycy należy niedoczynność, nadczynność lub hashimoto. Z wadliwym funkcjonowaniem tego gruczołu zmaga się wiele gwiazd, takich jak Julia Wieniawa, Maffashion czy Kinga Rusin.

 

 

Czym jest tarczyca?

 

Tarczyca jest niezwykle ważnym gruczołem, znajdującym się z przodu szyi pod krtanią. Produkuje hormony - trójjodotyroniny i tyroksyny, które regulują liczne procesy zachodzące w ludzkim ciele. Tarczyca zazwyczaj składa się z dwóch płatów połączonych cieśnią. Waży około 30 gramów, ale ciężar tego gruczołu może się zmienić w wyniku złego jego funkcjonowania.

 

Fot: 123 RF/ PICSEL

 

Mimo coraz częściej diagnozowanych chorób tarczycy, wciąż trudno rozpoznać je w ich początkowym stadium. Narząd tarczycy sam w sobie nie sprawia bólu, ale skutki jego nieprawidłowego funkcjonowania mogą siać spustoszenie w całym organizmie.

 

Tarczyca odpowiada za produkcję hormonów, które są niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania całego aparatu ciała. Regulują one bowiem metabolizm, stymulują rozwój organizmu, wpływają na procesy termogenezy i pracy serca, a także na prawidłowy rozwój płodu w przypadku ciąży.

 

Do najczęstszych chorób tarczycy zalicza się niedoczynność, spowodowaną niedostatecznym stężeniem hormonów wydzielanych przez ten gruczoł. Innym problemem zdrowotnym może być hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, w wyniku którego organizm wytwarza przeciwko sobie przeciwciała. Bolączką osób borykających się z nieprawidłowo funkcjonującą tarczycą coraz częściej staje się także nadczynność, inaczej hipertyreoza. W przypadku tego zaburzenia gruczoł produkuje za dużo hormonów, które negatywnie wpływają na organizm.

 

Choroby tarczycy - objawy

 

Tarczyca jest niezwykle zwodniczym narządem. Wszystko przez to, że objawy defektu jej funkcjonowania bardzo często mylone są ze zwyczajnym przemęczeniem. Nagła utrata wagi, lub wprost przeciwnie, jej gwałtowny wzrost powinien być impulsem do wizyty w gabinecie lekarskim. Nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie, kołatanie serca, bezsenność, stany depresyjne to kolejne alarmujące oznaki, które mogą świadczyć o chorobach tarczycy. Przy takich symptomach warto od razu zapisać się do endokrynologa, który prawdopodobnie zleci usg tarczycy i badania krwi, w których oznaczone zostaną hormony produkowane przez ten narząd. Nie można lekceważyć powyższych objawów, bo nieleczona choroba prowadzi do groźnych powikłań układu sercowo-naczyniowego, niedokrwistości czy depresji.

 

Coraz więcej osób boryka się z chorobami tarczycy. Szacuje się, że problemy z funkcjonowaniem tego narządu dotykają ponad 20% społeczeństwa. Odpowiednio leczona tarczyca pozwala jednak w pełni normalnie funkcjonować. Przykładem tego jest wiele gwiazd, które publicznie przyznały się do walki z chorobami tego gruczołu. Jak z chorobami tarczycy walczą Maffashion, Kinga Rusin czy Julia Wieniawa?

 

Maffashion

 

Maffashion od długiego już czasu rozprzestrzenia w sieci informacje o objawach chorób tarczycy i sposobach walki z uporczywymi dolegliwościami źle funkcjonującego gruczołu. Kuczyńska wystosowała między innymi apel do swoich obserwatorów, w którym uświadamiała młodych ludzi o objawach nieprawidłowo funkcjonującej tarczycy, zachęcając ich tym samym do wizyty u lekarza w celu diagnostyki niepokojących symptomów. Na Instagramie zamieściła także zdjęcia swojej opuchniętej twarzy, która w jej przypadku była jednym z objawów choroby niedoczynności tarczycy.

 

Julia Wieniawa


Podobnie jak Maffashion, również i Julia Wieniawa podzieliła się ze swoimi fanami informacją o chorobie tarczycy. Gwiazda przyznała, że jednym z objawów problemów z tym gruczołem było u niej zatrzymywanie się wody w organizmie. To właśnie ta dolegliwość okazało się prognostykiem hashimoto. Niedawno na swoim koncie w mediach społecznościowych gwiazda uczuliła swoich fanów, że zmiany w wyglądzie mogą być często symptomem choroby. Jak przyznała aktorka i piosenkarka w wyniku nieprawidłowo pracującej tarczycy, borykała się z ona niską samooceną i kompleksami, które starała się często przykryć mocnym makijażem. Dzięki odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej, suplementacji oraz przede wszystkim z uwagi na odpowiednią diagnostykę Julia może się dzisiaj cieszyć zdrowiem i powrtoem do pełni sił.

 

 


Fot: Instagram @juliawieniawa

 

 

Kinga Rusin

 

Kinga Rusin, która od lat leczy niedoczynność tarczycy, zachęca natomiast przede wszystkim do wizyt u dobrego endokrynologa. Dziennikarka jest przykładem tego, że przy odpowiednim leczeniu powrót do dobrego wyglądu i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu jest możliwy. Zdaniem Kingi Rusin, aby osiągnąć równowagę hormonalną nie wystarczy zażywać odpowiednich medykamentów, ale należy wprowadzić także zdrowe nawyki żywieniowe oraz zmienić styl życia na bardziej aktywny.

 

 

Joanna Krupa


Kolejną gwiazdą, która zmaga się z zaburzeniami pracy tarczycy, jest Joanna Krupa. Jak przyznała modelka, miała ona duże problemy z niestabilną wagą, mimo przestrzegania rygorystycznej diety. Jak się okazało, było to spowodowane nadmiernym zatrzymywaniem się wody w organizmie przez chorobę Hashimoto. Rozchwiana gospodarka hormonalna, sprowokowana przez wadliwie funkcjonujący gruczoł tarczycy, odpowiedzialna była także za obniżony nastrój modelki, który prowadził do stanów depresyjnych. Dzisiaj Joanna Krupa jest przykładem tego, że ciąża przy Hashimoto jest możliwa. Należy jednak dbać o swoje zdrowie i być pod stałą opieką specjalisty.

 

 

 

Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy to choroba wymagająca kontroli lekarza. Jeśli jednak jest wykryta we wczesnym stadium i zażywa się odpowiednie medykamenty, można ją opanować. Organizm obciążony chorobami tarczycy regeneruje się długo, wymaga częstych badań i odpowiedniej diety, ale unormowanie jego funkcjonowania jest możliwe. Przykładem tego jest wiele gwiazd, takich jak Julia Wieniawa, Kinga Rusin czy Joanna Krupa.

 

N.O/ Redakcja Maxmodels.pl

Zdjęcie główne: Instagram @juliawieniawa @kingarusin @maffashion_official

 

Zobacz też:


Piękna Koreanka dokonała niemożliwego. To istne szaleństwo!


Tymi zdjęciami zachwycał się cały świat. To falsyfikaty?

 

Piękna Polka doceniona za granicą. Internauci oszaleli na jej punkcie.


 


20.12.2021

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj slowik-k-g 6.0 1 slowik-k-g Fotograf
Edytuj pat_iii 6.0 1 pat_iii Modelka
Edytuj Queen82 6.0 2 Queen82 Modelka
Edytuj wa-photo 6.0 0 wa-photo Fotograf
Edytuj miiszaee 6.0 1 miiszaee Modelka
Edytuj Haness 6.0 2 Haness Modelka
Edytuj swiatekxx 6.0 0 swiatekxx Modelka
Edytuj -jotvelzet- Fot: JotVelZet Magical Pictures
Mod: Edyta Podolak 6.0 2 -jotvelzet- Fotograf
Edytuj Pat_Kam181 6.0 9 Pat_Kam181 Modelka
Edytuj Syreniak 6.0 2 Syreniak Fotograf
Zobacz więcej zdjęć