Veruschka – pierwsza niemiecka supermodelka, muza Salvadora Dalego i Andy’ego Warhola

Dodano: 24.01.2023
REKLAMA
Veruschka – pierwsza niemiecka supermodelka, muza Salvadora Dalego i Andy’ego Warhola
Zdjęcie: Instagram @hpmarts

Veruschkę, a właściwie Verę Gottliebe Annę, hrabiankę Lehndorff-Steinort, nazywano najpiękniejszą kobietą na Ziemi. Była pierwszą niemiecką supermodelką, a w latach 60. rozchwytywali ją najlepsi fotografowie. Czyją muzą była Veruschka i jak potoczyła się jej kariera?

 

 

Przeczytaj też: Znamy najbardziej wpływowe piękności. Wybór może zaskakiwać

 

Veruschka von Lehndorff - życiorys


Gdzie urodziła się Veruschka von Lehndorff? Życiorys gwiazdy ma swój początek w Królewcu w 1939 roku. Pierwsze pięć lat życia przyszła modelka spędziła w Sztynorcie na Mazurach, gdzie mieścił się pałac rodu Lehndorff-Steinort.

 

Ojciec Veruschki, hrabia Heinrich von Lehndorff-Steinort, w 1944 roku brał udział w nieudanej próbie zamachu na Hitlera. 20 lipca 1944 roku w kwaterze Hitlera w Wilczym Szańcu wybuchła bomba. W wyniku wybuchu zginęła jedna osoba, ale sam Hitler pozostał jedynie ranny. Hrabia próbował uciekać przed obławą na zdrajców, w końcu jednak sam oddał się w ręce gestapo, gdy okazało się, że hitlerowcy uwięzili jego córki oraz ciężarną żonę.

 

Ojciec Veruschki został powieszony w berlińskim więzieniu, a matkę zesłano do obozu pracy. Vera i jej siostry trafiły do nazistowskich rodzin zastępczych. Matka odnalazła je dopiero po wojnie, ale jeszcze długo później od Veruschki nie mogła odkleić się etykietka „córki mordercy". Po wielokrotnej zmianie szkół dziewczyna rozpoczęła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu, w której w końcu poczuła, że jest we właściwym miejscu.

 

 

Veruschka von Lehndorff - kariera


Veruschka od dziecka chciała być artystką. W trakcie studiów wyjechała do Włoch i to właśnie tam, a dokładnie we Florencji, usłyszała, że powinna zostać modelką. Vera postanowiła spróbować swoich sił i wyruszyła do Paryża. Tam szybko okazało się jednak, że jest zbyt wysoka i za szczupła jak na panujące w Paryżu kanony mody.

 

Vera zrozumiała, że żeby się wybić, musi się wyróżniać. Zaczęła od zmiany imienia. Veruschka brzmiało znacznie ciekawiej i bardziej egzotycznie niż zwyczajna Vera. Dziewczyna ubierała się na czarno i tapirowała swoje długie do pasa włosy. Na castingach zachowywała się, jakby nie zależało jej na pracy, była dzika, niezależna i... bardzo szybko zwróciła na siebie uwagę najważniejszych modowych fotografów.


Jak potoczyły się losy Veruschki von Lehndorff? Kariera modelki zaczęła rozwijać się bardzo dynamicznie, a świat mianował ją twarzą lat 60. Dziewczyna znalazła się aż 11 razy na okładce „Vouge'a" i była inspiracją dla wielu artystów. Czyją muzą była Veruschka? Współpracowała między innymi z Salvadorem Dalim, który stworzył z niej żywą rzeźbę przy pomocy pianki do golenia. Inspirowała również Andy'ego Warhola. Była prawdziwym natchnieniem Richarda Avedona, który nazwał ją najpiękniejszą kobietą na Ziemi.

 

 

Veruschka von Lehndorff - dokonania artystyczne i aktorstwo


Veruschka była świetną fotomodelką, ale prawdziwą sławę przyniósł jej udział w filmie „Powiększenie" w reżyserii Michelangelo Antonioniego. Scena, w której uczestniczyła Vera, trwała tylko 5 minut, a dziewczyna wypowiedziała w niej jedynie krótką kwestię. To właśnie ten fragment stał się jednak znakiem rozpoznawczym filmu i został uznany za jedną z najbardziej zmysłowych scen w dziejach kina. To właśnie rola w filmie „Powiększenie" sprawiła, że Veruschka stała się międzynarodową gwiazdą.

 

Mimo wielkich osiągnięć Veruschka po niedługim czasie postanowiła zakończyć karierę modelki w branży fashion. Nie mogła pogodzić się z tym, że pełniła, jak sama mówiła, funkcję wieszaka na ubrania. Przeszkadzało jej również to, że fotografowie nie brali pod uwagę jej zdania, a wszyscy naokoło oczekiwali, że będzie wypełniać ich polecenia.

 

Na przełomie lat 60. i 70. Veruschka w zgodzie ze sobą nawiązała współpracę z fotografem, Holgerem Trülzschem. Tym razem nie była tylko pięknym wieszakiem na ubrania, ale stała się pełnoprawną partnerką fotografa i miała ogromny wpływ na ostateczny kształt sesji. Na fotografiach, które były wynikiem pracy tego duetu, ubrania zostały zamienione na farbę. Nagie ciało modelki widoczne na zdjęciach pomalowano tak, że całkowicie wtapiało się w otoczenie. Te prace mają wydźwięk feministyczny i podkreślają odarcie kobiety z indywidualności oraz nawiązują do uwierającego Verę od lat problemu przedmiotowego traktowania modelek.

 

 

Czym zajmuje się Veruschka von Lehndorff obecnie?

 

W latach 90. i na początku XXI wieku Vera wróciła na wybiegi,współpracując z domem mody Chanel, Karlem Lagerfeldem oraz Michaelem Korsem. W 2006 roku mogliśmy oglądać ją po raz kolejny na ekranie, tym razem w 21. części przygód Jamesa Bonda, „Cassino Royale". Vera do dziś jest bardzo aktywna - oddaje się sztuce, a jej sylwetka nadal jest widoczna w modowym świecie.

 

Veruschka von Lehndorff dziś ma 83 lata i w pełni akceptuje to, jak zmienia się jej ciało i wygląd. Na zdjęciach zawsze prezentuje się w pełni naturalnie i majestatycznie. Jak sama zaznacza, „starzenie się nie było trudne, ponieważ wierzę, że jeśli masz coś, w co wierzysz, to utrzyma cię to przy życiu znacznie bardziej niż chirurgia plastyczna czy botoks".

 

 

Redakcja MaxModels.pl

 

Przeczytaj też:


Jedna z najpiękniejszych modelek. Co łączy ją z Donaldem Trumpem?

 

Jedna z najbogatszych chińskich modelek. Lalka Barbie ma jej twarz

 

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj PanJanKowalski Gabriela 6.0 0 PanJanKowalski Fotograf
Edytuj duke 6.0 0 duke Model
Edytuj duke 6.0 1 duke Model
Edytuj karolpsd 6.0 0 karolpsd Fotograf
Edytuj oksenia 6.0 1 oksenia Modelka
Edytuj oksenia 6.0 0 oksenia Modelka
Edytuj whoispreetka 6.0 2 whoispreetka Modelka
Edytuj pbisia IG współtwórców:
Makijaż/Fryzura-> @pani.maja
Stylizacja-> @ameliakazmierczyk_stylist
Fotograf-> @jakub.kazmierczyk 6.0 0 pbisia Modelka
Edytuj pbisia IG współtwórców:
Makijaż/Stylizacja-> @pika_makeup_and_brows
Fotograf-> @fotografia_k.gasior
Współpraca z @diana_atelier_ 5.9 1 pbisia Modelka
Edytuj pbisia IG współtwórców:
Makijaż/Fryzura/Stylizacja -> @estilo_paulina_popek
Fotograf -> @ryszardkocaj 6.0 1 pbisia Modelka
Zobacz więcej zdjęć