ZARCHIWIZOWANY Nowy Regulamin - wyjaśnienie

Dodano: 08.12.2014
REKLAMA
ZARCHIWIZOWANY Nowy Regulamin - wyjaśnienie

Artykuł zarchiwizowany

 

Aktualizacja poniższego tekstu znajduje się tutaj >>>


Poniższy artykuł zawiera zapisy, które nie znajdują się już w Regulaminie, jaki zostanie wprowadzony 25 grudnia 2014. Z zaktualizowanym Regulaminem możesz zapoznać się tutaj.

 

Data publikacji poniższego artykułu: 08-12-2014

 

25 grudnia 2014 wchodzi w życie nowy Regulamin serwisu MaxModels.pl . W czwartek 4 grudnia wszyscy otrzymaliście o tym informację drogą mailową. Ponieważ mogliście się spotkać z wieloma głosami na ten temat - zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu :)

 

Pragniemy odnieść się do dyskusji, która pojawiła się po udostępnieniu nowego Regulaminu, który zostanie wprowadzony 25 grudnia 2014 roku. Nie wszystkie zapisy w nim się znajdujące są dla Was jasne, dlatego chcemy rozwiać wszelkie Wasze wątpliwości.

 

Serwis Maxmodels.pl to pierwsza w Polsce platforma społecznościowa, która skupia osoby zainteresowane tematem szeroko pojętego fotomodelingu; fotografią, wizażem, stylizacją. To Wy tworzycie MaxModels.pl - współpracując ze sobą, publikując efekty swojej pracy, dyskutując na Forum. Dokładamy wszelkich starań, aby MaxModels.pl umożliwiało Wam efektywne propagowanie swojej twórczości, nawiązywanie kontaktów i wymianę doświadczeń w środowisku. Właścicielem platformy jest Interia, która oprócz technicznej opieki nad serwisem, wykorzystuje swoją pozycję w świecie mediów, aby wspierać serwis.

 

Zapowiedź nowego Regulaminu wywołała dyskusję, w której pojawiło się wiele głosów. Największe jednak emocje wzbudziły wśród Was poniższe zapisy:

 

Rozdział II
ust.14
Dokonując rejestracji Użytkownik wyraża zgodę na wykorzystywanie wprowadzonych przez niego informacji i wizerunku osobistego ucieleśnionego w zdjęciach i grafikach w celach marketingowych, informacyjnych związanych z Serwisem na portalu Interia oraz w serwisach należących do Grupy Interia. w związku z udostępnianiem Serwisu, w taki sposób aby publikacja w mediach nie wskazywała na powiązania z
imieniem i nazwiskiem lub sposobem bezpośredniego kontaktu z z Użytkownikiem.


Oraz

 

Udostępniając Materiały w Serwisie, Użytkownik:
a.
oświadcza iż, posiada on uprawnienia lub zgody wymagane przepisami prawa (w szczególności majątkowe prawa autorskie oraz prawo do wykorzystania wizerunku) do tego, aby mogły być one opublikowane na łamach Serwisu oraz w innych mediach i nie spowoduje to naruszenia jakichkolwiek praw osób trzecich;
b.
oświadcza, że udziela Administratorowi bezterminowej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z Materiałów, i ich utrwalanie i zwielokrotnianie ich dowolną techniką, w celach marketingowych, informacyjnych, oraz publikacji na portalu Interia oraz w serwisach należących do Grupy Interia. w związku z udostępnianiem Serwisu


Jaka jest idea i zamysł wprowadzenia powyższych zapisów?


W pierwszej kolejności pamiętajcie, że aby serwis społecznościowy rozwijał się i „żył", powinien stopniowo zwiększać swoją oglądalność. W MaxModels.pl zdecydowaliśmy się na propagowanie Waszej twórczości poprzez social media oraz pośród osób odwiedzających serwisy Interia. Wasze treści nie służą bezpośrednio promocji Interii, administratora, czy samego MaxModels.pl, a mają wzbudzić zainteresowanie pośród innych użytkowników Internetu i skierować ich uwagę na konkretne materiały w serwisie.

 

Publikując Wasze zdjęcie np. na stronie głównej Interia.pl kierujemy innych użytkowników do Waszych portfolio. Wiele z Was taką publikację uznaje za wyróżnienie - za co bardzo dziękujemy. Prosimy, byście jednak mieli na uwadze, że taki sposób przekazu powoduje, iż Interia jako właściciel platformy musi mieć zgodę użytkownika na tego typu działanie.

 

Redakcji MaxModels.pl jak i zespołowi Interii zależy na tym, aby platforma się rozwijała; zależy nam również na tym, aby obecni użytkownicy mieli możliwość korzystania ze wszelkich udogodnień, jakie daje wsparcie dużego portalu. Z pewnością między innymi jest to oglądalność, a co za tym idzie - zwiększenie popularności i wymiana doświadczeń z pozostałymi użytkownikami. Rozwoju niestety nie można planować bez elementu promocji w innych serwisach, także na Facebooku.

 

Dlaczego ten zapis brzmi w taki sposób?

 

Intencją tego zapisu jest uzyskanie pewności, że każdy materiał dodany do Maxmodels.pl jest materiałem co do którego użytkownik wyraził zgodę na jego wykorzystywanie w celu promocji serwisu. Umożliwia to Redakcji wykorzystanie automatycznych mechanizmów promocji, np. losowe lub biorące pod uwagę popularność w serwisie wybieranie na stronę główną Interii najciekawszych profili użytkowników. Dodatkowo dodawanie zdjęć na fanpage'u serwisu MaxModels kierujących do profilu użytkownika (tak, jak w przypadku Portfolio Tygodnia).

 

Gdyby takiej zgody nie było, wykorzystanie takich narzędzi na dużą skalę jest niemożliwe. Ponieważ serwis się rozwija i zwiększa popularność - musimy myśleć nad narzędziami usprawniającymi także jego promocję.

 

Jak zatem interpretować ten zapis?

 

Nie zamierzamy Wam narzucać własnej interpretacji, jednak odnieść się do faktów - prosimy Was jednak o skonfrontowanie naszej wypowiedzi z innymi, które spowodowały Wasz niepokój. W dyskusji toczącej się np. na Facebooku i w serwisie pojawiło się wiele głosów, które są niezgodne z prawdą i mogły Was wprowadzić w błąd. W żadnym wypadku nowy Regulamin nie daje nam pełnej dowolności w zakresie wykorzystywania efektów Waszej pracy. Przeczytajcie, jak to działa.

 

Zapis z nowego Regulaminu:

 

Dokonując rejestracji Użytkownik wyraża zgodę na wykorzystywanie wprowadzonych przez niego informacji i wizerunku osobistego ucieleśnionego w zdjęciach i grafikach w celach marketingowych, informacyjnych związanych z Serwisem na portalu Interia oraz w serwisach należących do Grupy Interia w związku z udostępnianiem Serwisu, w taki sposób aby publikacja w mediach nie wskazywała na powiązania z imieniem i nazwiskiem lub sposobem bezpośredniego kontaktu z Użytkownikiem.


W prostych słowach jest to Twoja zgoda na wykorzystywanie wizerunku i informacji publicznych zawartych w Twoim profilu. Udzielając jej, dajesz Interii prawo do wykorzystania tych materiałów w celu marketingowym ZWIĄZANYM z serwisem. Nie mamy zatem dowolności w rozpowszechnianiu informacji o Was czy Waszej pracy! Publikując treść w swoim portfolio godzisz się jedynie z faktem, że może być ona wykorzystana do promocji MaxModels, ale tylko jako platformy społecznościowej: np. jako linka na stronie głównej interia.pl, zdjęcia kierującego do profilu czy samej fotografii.

 

Dodatkowo Redakcja może zamieścić Twoje zdjęcie w artykule dotyczącym np. tego typu fotografii - przykładowo: "Najlepsze sesje zimowe w MaxModels". Pamiętajcie, że tego typu aktywność i zgody to nic nowego dla użytkowników platform społecznościowych, gdyż tylko w taki sposób generuje się zainteresowanie serwisem i twórczością ich użytkowników. Sprawdźcie regulamin Facebooka lub innych serwisów, z których aktywnie korzystacie.


Jeszcze jedno słowo wyjaśnienia: dlaczego wyrażam zgodę na publikację treści bez imienia i nazwiska lub nr telefonu? Ponieważ nie w każdym z planowanych kanałów komunikacji dla się wprowadzić jakikolwiek tekst na zdjęcie lub podpis - szczególnie małe powodują, że podpisy są nieczytelne.

 

***

 

Jako Redakcja serwisu zdajemy sobie sprawę z faktu, że nie każdy z Was da się przekonać. Jednak rozumiejąc Wasze wątpliwości staramy się na nie odpowiadać i wyjaśniać, nie wprowadzając zmian bez Waszej wiedzy.

 

Przykładamy wielką wagę do Waszej twórczości, jej promocji, ale także ochrony - stąd określone konstrukcje prawne, których język nie zawsze wydaje się jasny. Pamiętajcie, że obecność w serwisach społecznościowych to pewne uprawnienia, ale też fakty, z którymi trzeba się pogodzić. Dotyczy to całej sieci Internet - nie można jednocześnie udostępniać publicznie treści i spodziewać się, że nikt ich nie zobaczy :)

 

Redakcja MaxModels.pl

Komentarze (10)
Dodaj komentarz
konto usunięte 10 grudnia 2014
serwisów przynaleźnych do Grupy Interia.pl. " jakie to są serwisy? można uzyskać pełna listę ? nadal czekam na listę
Ciekawe?
2
0
| Odpowiedz
b-b-studio 10 grudnia 2014Fotograf
Cytat:
"Jeszcze jedno słowo wyjaśnienia: dlaczego wyrażam zgodę na publikację treści bez imienia i nazwiska lub nr telefonu? Ponieważ nie w każdym z planowanych kanałów komunikacji dla się wprowadzić jakikolwiek tekst na zdjęcie lub podpis - szczególnie małe powodują, że podpisy są nieczytelne"

Czyli nieudolność techniczna powoduje zawieszenie ustawowych praw i obowiązków?

Ja już usunąłem swoje portfolio, zostawiając jeden przykładowy obrazek, w formie do stosowania której zachęcam ;)

Chociaż jeśli jakieś moje zdjęcie zostałoby przez Was rozpowszechnione z naruszenie moich autorskich praw osobistych, to tylko cieszyć się, bo sądy już nie mają wątpliwości w takich przypadkach i odszkodawania są w przyzwoitej wysokości. A w pewnych wypadkach grozi nawet odpowiedzialność karna ;)
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
sanvean 10 grudnia 2014Fotograf
Szkoda, że regulamin napisany tak nieudolnie, że wymaga wyjaśnień. Niestety nadal nie do końca jasnych.

1) "w celach marketingowych" oznacza to co oznacza. Teraz może nie, ale za jakiś czas ktoś inny wykorzysta sobie nasz zdjęcia w takich celach. Zgodnie z regulaminem. A wyjaśnienia będą już dawno skasowane.

2) W 99% przypadków nikt poza fotografem nie ma autorskich praw majątkowych i nie może Wam udzielić sublicencji. Proponuję modelkom, wizażystkom i innym osobom zaangażowanym w sesje przejrzeć swoje umowy. Jeśli nie macie zapisu, że możecie udzielać licencji innym podmiotom czy osobom na komercyjne (marketingowe) wykorzystanie, to oznacza, że z wejściem w życie nowego regulaminu MUSICIE USUNĄĆ WSZYSTKIE ZDJĘCIA. W innym przypadku poświadczacie nieprawdę. I - w razie czego - to nie Interia poniesie konsekwencje, tylko Wy.

3) Zamieszczając gdziekolwiek zdjęcia "w taki sposób aby publikacja w mediach nie wskazywała na powiązania z imieniem i nazwiskiem" łamiecie ustawę o prawach autorskich.

Interio - zatrudniajcie prawnika do pisania regulaminów. To co jest - jest niezgodne z prawem.
Ciekawe?
4
0
| Odpowiedz
aslovik 09 grudnia 2014Fotograf
Droga Redakcjo.
Problem w tym, że nowy regulamin (tak samo z resztą jak stary) jest napisany ZBYT OGÓLNIKOWO. A w końcu stanowi on UMOWĘ między użytkownikiem a portalem.
Jak wiadomo - umowa powinna zabezpieczać interesy obu stron - najlepiej po równo. Oczywiście - w tak dużej społeczności nie da się stworzyć takiej, żeby każdemu się podobała, ale skoro tylu użytkowników zgłasza sprzeciw, to może warto się jej przyjrzeć i doprecyzować niektóre punkty?
Ciekawe?
5
0
| Odpowiedz
konto usunięte 08 grudnia 2014
ja olałem mm zlikwidowałem galerię został pusty profil tylko do kontaktu
Ciekawe?
1
0
| Odpowiedz
migawkowy 08 grudnia 2014Fotograf
Droga Redakcjo MaxModels.pl,

piszesz: "Jeszcze jedno słowo wyjaśnienia: dlaczego wyrażam zgodę na publikację treści bez imienia i nazwiska lub nr telefonu? Ponieważ nie w każdym z planowanych kanałów komunikacji dla się wprowadzić jakikolwiek tekst na zdjęcie lub podpis - szczególnie małe powodują, że podpisy są nieczytelne."

Otóż ja zawsze wymagam umieszczenia informacji o autorze przy moim zdjęciu, a także o modelce jeśli sobie tego życzy. W innym przypadku po prostu nie wyrażam zgody na publikację. Czy to oznacza, że musimy się pożegnać?

Pozdrawiam serdecznie!
Ciekawe?
3
0
| Odpowiedz
wneeku 08 grudnia 2014Fotograf
hara, jak zaakceptujesz i będziesz mieć jakieś moje zdjęcia to Cię pozwę :P
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
ninoveron 08 grudnia 2014Fotograf
a ja moją opinię napisałem na forum:

http://www.maxmodels.pl/forum-temat-zmiana-regulaminu-uslugi-maxmodels-pl,216855,s,c,strona,16.html
Ciekawe?
4
0
| Odpowiedz
brudna-hara 08 grudnia 2014Modelka
Plus, gdybyscie od tego zaczeli - i zamiasy wysylac uzytkownikom takiej jakosci regulamin, ktory wyglada jak praca licealisty, ktory wiedze czerpal z jakiejs grupy prawniczej na fb - zlecili napisanie go jakiemus powaznemu prawnikowi obeznanemu w prawie autorskim, to moze nie bylo by tylu niejasnosci i nie bylo by furtki na dowolna interprtacje punktow regulaminu, a tym samym nie musielibyscie sie tlumaczyc, z - jak to nazwaliscie - nieprawdziwych informacji ktore pojawiaja sie w dyskusjach dotyczaych tego tematu.
Ciekawe?
3
0
| Odpowiedz
brudna-hara 08 grudnia 2014Modelka
Wyjasniena na temat tego, ze modelki/wizazystki/stylistki/fruzjerki maja swiadczyc nieprawde i potwierdzac, ze maja prawa majatkowe do zdjec niestety nie ma. Sa juz godziny biznesowe, proponuje wiec skonsultowac sie z jakims powaznym prawnikiem i pokazac mu ten regulamin, mysle ze moglby Wam nieco wyjasnic.
Ciekawe?
12
0
| Odpowiedz
Więcej z: Nowe MaxModels
Zdjęcia MaxModels
Edytuj PhotoArtPassion Aiko Tokio August 2023... 6.0 0 PhotoArtPassion Fotograf
Edytuj Julabula 6.0 1 Julabula Modelka
Edytuj bodylicious 6.0 6 bodylicious Modelka
Edytuj Wiktoria56 6.0 3 Wiktoria56 Modelka
Edytuj kolorowenogi 6.0 1 kolorowenogi Fotograf
Edytuj studio10 6.0 6 studio10 Fotograf
Edytuj floyd 6.0 6 floyd Fotograf
Edytuj mikka2 Fot. @fo_toyana 6.0 2 mikka2 Modelka
Edytuj Julabula 6.0 1 Julabula Modelka
Edytuj vtammia Fotograf: boguslawsmiech 6.0 1 vtammia Modelka
Zobacz więcej zdjęć