Faustyna Wespińska: "Jako modelka trzeba znać swoją wartość"

Dodano: 09.05.2023
REKLAMA
Faustyna Wespińska:
Zdjęcie: michal-sas-tymowski

Poznajcie wszechstronnie uzdolnioną i przepiękną modelkę faustynaw, która otrzymała wyróżnienie w Plebiscycie na Portfolio Roku 2022. Jaki jest jej przepis na dobre zdjęcia?

 

 

Faustyna Wespińska to modelka, influencerka i uczestniczka konkursów piękności, która od lat pracuje w branży modelingowej. To właśnie jej portfolio, które zajęło równocześnie II miejsce pod względem zdobytych głosów wyróżniliśmy w Plebiscycie na Portfolio Roku 2022. Poznajcie Faustynę, z którą mieliśmy okazję porozmawiać o początkach jej pracy w modelingu, wspomnieniach z konkursów piękności i dalszych planach na przyszłość.

 

Katarzyna Jarosz: Swoje konto w serwisie Maxmodels założyłaś w 2014 roku. Od tego czasu minęło już 9 lat. Jak zaczęła się twoja przygoda z modelingiem?


Faustyna Wespińska: Moja pasja do modelingu i fotografii zaczęła się jeszcze w liceum. Dostałam wtedy od rodziców pierwszą lustrzankę i najpierw robiłam zdjęcia znajomym, a później sama stanęłam przed obiektywem. Tak zostało aż do dziś.

 

W której z tych ról lepiej się odnajdujesz - fotografa czy modelki?


- Odnajduje się lepiej w roli modelki. To zdecydowanie coś co bardzo lubię.

 

Fot: z portfolio faustynaw

 

Któraś z sesji zdjęciowych szczególnie zapadła ci w pamięci?

 

- Zdecydowanie najbardziej zapadła mi w pamięci sesja strojów przygotowanych na konkurs Miss Intercontinental, w którym brałam udział. Robiliśmy wtedy zdjęcia na dachu wieżowca w Warszawie o zachodzie słońca. Strój narodowy miał ogromne skrzydła, które były ciężkie i było już bardzo zimno, gdyż był to październik. Mimo to naprawdę dobrze wspominam tą sesję, a jej efekty były cudowne.


W 2020 roku zdobyłaś tytuł II Vice Miss Polonia. Na swoim koncie masz również tytuł Miss Intercontinental Poland 2021. Jak wspominasz przygodę z konkursami piękności?


- Wspominam to naprawdę bardzo dobrze. Była to wspaniała, rozwojowa przygoda i spełnienie dziecięcych marzeń. Dzięki konkursom poznałam lepiej siebie, swoje mocne i słabe strony. Zaczęłam też bardziej wierzyć w siebie i swoje możliwości. Poznałam także dużo wartościowych kobiet z całego świata, z którymi nadal utrzymuję kontakt. Są nie tylko piękne, ale i mądre i bardzo inspirujące.

 

Fot: fotomini

 

Zobacz więcej zdjęć Faustyny


Ty również inspirujesz wiele osób. W serwisie Instagram masz już ponad 100 tysięcy obserwatorów. Tak duża popularność w sieci jest dla ciebie zaskoczeniem?


- Myślę, że na pewno. Bardzo się cieszę, że grono moich odbiorców ciągle rośnie. To miłe!

 

Twoja nietuzinkowa uroda zyskała rzeszę wiernych fanów. Czym dzielisz się z nimi w swoich social mediach?


- Na moje konta w social mediach najczęściej wrzucam zdjęcia z sesji oraz pokazuję moją codzienność, podróże i różne porady. Traktuje je trochę jak mój dziennik oraz portfolio.

 

Fot: z portfolio faustynaw

 

Praca przed obiektywem bywa trudna. Wymaga wiele samozaparcia i dyscypliny. Czy jest coś, co modeling zmienił w twoim życiu? Czegoś cię nauczył?


- Zdecydowanie. Modeling to wbrew pozorom nie jest łatwa praca. Nauczył mnie przede wszystkim dystansu do siebie i akceptowania swoich wad. Nikt nie jest doskonały. Nauczył mnie także odporności na krytykę. Na castingach bardzo często zdarza się, że ktoś komentuje głośno, co mu się w nas podoba bądź nie.

 

W branży pracę zaczyna się w bardzo młodym wieku. Jak poradzić sobie z presją bycia idealnym i z wszechobecną krytyką, o której mówisz? Masz jakieś rady dla początkujących modelek?


- Chcąc pracować jako modelka trzeba znać swoją wartość i być świadomym tego, że każdy jest piękny, a gusta są różne. Nie do każdego projektu się pasuje. Uważam, że trzeba mieć duży dystans do takiej krytyki. Jest takie powiedzenie "Nie jesteś zupą pomidorową i nie każdy musi Cię lubić".

 

Fotografowie, z którymi współpracowałaś, cenią twoje zaangażowanie i pracowitość. To twój przepis na dobre zdjęcia?


- Myślę, że przepisem na dobre prezentowanie się przed obiektywem jest pozbycie się swoich ograniczeń w głowie na temat nas samych. Gdy widać, że jesteśmy pewni siebie i dobrze czujemy się przed kamerą zdjęcia i filmy same się robią! Oprócz tego ważna jest też świadomość ciała - kontrola ruchów, mimiki i sylwetki.

 

Fot: z portfolio faustynaw


Lubisz sport, podróże i poznawanie nowych kultur. Pasjonujesz się też wizażem. Czym jest dla ciebie modeling? To jedna z pasji, praca zarobkowa, a może sposób wyrażania siebie?


- Modeling to dla mnie pasja, która przerodziła się w pracę zarobkową. Bardzo się cieszę, że mam możliwość rozwoju w tym kierunku. Na każdą sesje oraz nagrania zawsze przychodzę z przyjemnością i jestem za to wdzięczna.

 

Masz wymarzoną sesję zdjęciową, w której chciałabyś wziąć udział? A może jakieś inne marzenie związane z modelingiem?


- Wymarzona sesja to zdecydowanie okładkowa do Vogue i kilka pokazów na Paris Fashion Week. Nie wiem na ile jest to realne, ale jak to się mówi " Sky is the limit".

 

Rozwijasz się w różnych branżach, nie tylko w modelingu. Pracujesz jako influencerka i social media managerka. Poza tym studiujesz marketing i nowe media. Jak radzisz sobie z łączeniem tak wielu aktywności?


- I to nie jedyne moje zainteresowania. Nie potrafię siedzieć w jednym miejscu i czuję potrzebę ciągłego rozwoju. Mam pewne plany i cele na przyszłość do których dążę. Nie tylko związane z modelingiem, ale ich na razie nie będę zdradzać.

 

Z którą tych dziedzin chciałabyś związać swoje dalsze zawodowe życie? W której z nich najlepiej się odnajdujesz?


- Pomimo iż kocham modeling to nie praca na całe życie i trzeba mieć tego świadomość. Zawsze przyjdzie ktoś młodszy i ładniejszy. Na chwilę obecną moją przyszłość wiąże z marketingiem.

 

Rozmawiała: Katarzyna Jarosz

 

Więcej zdjęć Faustyny

 

Fot: z portfolio faustynaw

 

Fot: michal-sas-tymowski

Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Clayman_Photography 13 maja 2023Fotograf
miałem tę przyjemność współpracować :) najpierw gdy zaczynała swoją przygodę z fotomodelingiem a następnie kilka lat później :)
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
Więcej z: O Was
Zdjęcia MaxModels
Edytuj OliWee 5.9 0 OliWee Modelka
Edytuj OliWee 5.9 1 OliWee Modelka
Edytuj kingama6 6.0 2 kingama6 Modelka
Edytuj yanmcline patreon.com/yanmcline 6.0 1 yanmcline Fotograf
Edytuj Yulia_Olesivna 6.0 2 Yulia_Olesivna Modelka
Edytuj Yulia_Olesivna 6.0 0 Yulia_Olesivna Modelka
Edytuj pankovision analogue 35 mm scanning post processing 
2014
#anastasjainaction 6.0 0 pankovision Fotograf
Edytuj OliWee 6.0 0 OliWee Modelka
Edytuj janlens 5.9 0 janlens Fotograf
Edytuj Agejsza_magic bad things 5.8 0 Agejsza_magic Modelka
Zobacz więcej zdjęć