Ikona stylu, najbarwniejszy ptak Ameryki, okrzyknięta "najstarszą nastolatką świata"

Dodano: 17.01.2023
REKLAMA
Ikona stylu, najbarwniejszy ptak Ameryki, okrzyknięta
Zdjęcie: Cover Images/East News

Ekscentryczny, kolorowy strój, krótko ostrzyżone siwe włosy i ogromne okulary na smukłej twarzy to znaki rozpoznawcze jednej z najbardziej barwnych ikon mody. Jak Iris Apfel stała się sławna? Czym obecnie się zajmuje? Poznaj życiorys i lekcje stylu Iris Apfel!

 

 

Przeczytaj też:  Elektrowstrząsy miały sprawić, że pokocha kobietę. Smutne życie mistrza

 

Iris Apfel - życiorys

 

Iris Apfel (panieńskie nazwisko - Barrel) urodziła się 29 sierpnia 1921 roku w Nowym Jorku w rodzinie rosyjskich Żydów. Jej matka prowadziła sklep z ubraniami, a dziadek był krawcem. Młoda Iris - jeszcze przed przyjęciem nazwiska, pod którym zdobyła rozgłos - ukończyła historię sztuki na uniwersytecie w Nowym Jorku oraz projektowanie mody na uniwersytecie w Wisconsin.

 

 

W 1948 roku poślubiła Carla Apfela, z którym była związana aż do śmierci współmałżonka w 2015 roku. W 1950 roku państwo Apfel założyli firmę Old World Weavers. Jednym z jej działań były reprodukcje tapet i obić z XVII, XVIII i XIX wieku. Aby pozyskać niedostępne w USA materiały, Apfel dwa razy do roku wyjeżdżała do Europy, zdobywając w tamtejszych antykwariatach, na targach i kiermaszach cenne, a nieznane Amerykanom, antyki ze Starego Kontynentu - meble, tkaniny, dodatki, ubrania. Ta niezwykła firma stała się kołem napędowym kariery Iris Apfel.

 

Iris Apfel - kariera


Iris Apfel zaczynała od posady asystentki w magazynie „Women's Wear Daily". Następnie podjęła pracę w charakterze dekoratorki wnętrz. Wiele lat później, kiedy firma państwa Apfel zdobyła renomę, doświadczenie w aranżacji wnętrz zaowocowało tworzeniem projektów dla Białego Domu. We wnętrzach urządzonych przez Iris i jej męża mieszkało kilku prezydentów Stanów Zjednoczonych: Harry Truman, Dwight Eisenhower, Richard Nixon, John F. Kennedy, Lyndon Baines Johnson, James Carter, Ronald Reagan i Bill Clinton. To jedno z największych zawodowych osiągnięć Iris Apfel.

 

W tym czasie Apfel zyskała popularność wśród przedstawicieli nowojorskich elit - artystów, intelektualistów, mecenasów i krytyków sztuki. Jednak na scenie międzynarodowej wciąż pozostawała anonimowa, aż do 2005 roku.

 

 

Iris Apfel - osiągnięcia


Życiorys Iris Apfel obfituje w liczne osiągnięcia, jednak największym z nich była wystawa „Rara Avis (Rare Bird): The Irreverent Iris Apfel", poświęcona właśnie jej, otwarta w 2005 roku w nowojorskim Metropolitan Museum of Art. W ramach ekspozycji można było podziwiać należące do Apfel kreacje oraz biżuterię. Po tym wydarzeniu kobieta została okrzyknięta międzynarodową ikoną mody.

 

Lekcje stylu Iris Apfel


Apfel, komentując jedną ze swoich kolekcji, powiedziała: „Nie chodzi o to, co lub kogo nosisz, ale o to, jak się czujesz, gdy coś nosisz. Styl polega na wyrażaniu siebie, a przede wszystkim na postawie". Rzeczywiście, styl, który reprezentuje Iris Apfel jest całkowitym zaprzeczeniem klasyki, której jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli stała się Coco Chanel.

 

 

W swoich stylizacjach Iris Apfel łączy feerię intensywnych barw, żywe nadruki, rozmaitość tkanin oraz poczucie humoru. Jej stylizacje to doskonały przykład eklektyzmu w modzie - to, co luksusowe i wyszukane, łączy z tym, co tanie i wręcz tandetne. Jej kreacje stanowią przemyślane połączenie ubrań od światowych projektantów, starych kościelnych ornatów i egzotycznych szat z bazarów. Na przekór minimalistycznym trendom Apfel wyznaje zasadę „im więcej, tym lepiej".

 

Jak Iris Apfel stała się sławna?


W oszałamiającej karierze Iris Apfel inspirujące jest to, że ta ikona stylu nigdy nie zabiegała o rozgłos. Z perspektywy karier dzisiejszych celebrytów jej życie może wydawać się wręcz nudne. Przez niemal całe życie miała jednego partnera, nie uczestniczyła w skandalach obyczajowych, nie obnażała ciała. Ponadto nie korzystała z pomocy stylistów ani agencji public relations.

 

Na czym więc polega jej sekret? Kobieta zawsze robiła to, co kochała, nie zwracając uwagi, co mówią o niej inni. Była pierwszą kobietą w USA, która zaczęła nosić dżinsy. Odważne prowadzenie firmy przyniosło jej rozgłos i uznanie za bezkompromisowość.

 

 

Obecnie Iris Apfel jest ikoną popkultury. W 2014 roku stała się bohaterką biograficznego filmu dokumentalnego w reżyserii Alberta Mayslesa. Z kolei w 2018 roku wizerunek Apfel został wykorzystany przez firmę Mattel, produkującą najsłynniejsze na świecie lalki, czyli Barbie. Lalkę przedstawiającą Apfel ubrano w garnitur od Gucciego, pokaźny naszyjnik, a na jej twarzy oczywiście nie mogło zabraknąć charakterystycznych okularów.

 

Czym się zajmuje obecnie Iris Apfel?

 

Wygląda na to, że Iris Apfel nie zamierza przejść na emeryturę. Zresztą nie bez powodu okrzyknięto ją „najstarszą nastolatką świata". W 2019 roku podpisała kontrakt z międzynarodową agencją modelingową IMG. Z kolei na początku 2022 roku miała miejsce premiera jej kolekcji zaprojektowanej dla H&M. To, czym się zajmuje Iris Apfel, nie byłoby może dziwne, gdyby nie fakt, że autorka kolekcji niedawno skończyła 100 lat!

 

 

Redakcja MaxModels.pl

 

Przeczytaj też:


Trinny i Susannah znali wszyscy. Sukces okupiły ogromnym cierpieniem

 

Od dawna mierzy się z hejtem. Pokazuje, jak naprawdę wygląda kobiece ciało

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj PanJanKowalski Gabriela 6.0 0 PanJanKowalski Fotograf
Edytuj duke 6.0 0 duke Model
Edytuj duke 6.0 1 duke Model
Edytuj karolpsd 6.0 0 karolpsd Fotograf
Edytuj oksenia 6.0 1 oksenia Modelka
Edytuj oksenia 6.0 0 oksenia Modelka
Edytuj whoispreetka 6.0 2 whoispreetka Modelka
Edytuj pbisia IG współtwórców:
Makijaż/Fryzura-> @pani.maja
Stylizacja-> @ameliakazmierczyk_stylist
Fotograf-> @jakub.kazmierczyk 6.0 0 pbisia Modelka
Edytuj pbisia IG współtwórców:
Makijaż/Stylizacja-> @pika_makeup_and_brows
Fotograf-> @fotografia_k.gasior
Współpraca z @diana_atelier_ 5.9 1 pbisia Modelka
Edytuj pbisia IG współtwórców:
Makijaż/Fryzura/Stylizacja -> @estilo_paulina_popek
Fotograf -> @ryszardkocaj 6.0 1 pbisia Modelka
Zobacz więcej zdjęć