Ikony polskiego modelingu kiedyś i dziś: Popiel, Sworowska, Buttowt, Niemen

REKLAMA
Ikony polskiego modelingu kiedyś i dziś: Popiel, Sworowska, Buttowt, Niemen

Lidia Popiel, Bogna Sworowska, Katarzyna Buttowt i Małgorzata Niemien – te kobiety na zawsze zapisały się na kartach polskiego modelingu. Jakie były ich największe sukcesy i co robią po latach od zakończenia kariery? Sprawdźcie sami!

 

 

Bogna Sworowska


Bogna Sworowska wykonała pierwsze sesje przed obiektywami aparatów Lidii Popiel i Marka Czudowskiego. Niedługo potem została jedną z głównych twarzy domu mody Moda Polska. Modelka wyjechała z kraju i pracowała w Mediolanie, w międzyczasie wzięła udział w konkursie Miss Polonia, w którym zdobyła dwa tytuły: II Wicemiss oraz Miss Foto. Nagrodą w konkursie piękności był wyjazd do Stanów Zjednoczonych, który otworzył Sworowskiej drzwi do kariery w świecie mody. Międzynarodowe pokazy i sesje zdjęciowe przyczyniły się do zdobycia osiągnięcia, którego nie udało się powtórzyć żadnej modelce z Polski! W 1990 roku Bogna pojawiła się bowiem na okładce amerykańskiego Playboya, co już nigdy więcej nie miało miejsca w historii polskiego modelingu.

 

Bogna Sworowska zakończyła karierę w modelingu w 1998 roku, co przyczyniło się do jej powrotu do Polski. Pracowała jako rzecznik prasowy w stacji telewizyjnej TVN, a obecnie prowadzi agencję PR w Warszawie. Działania Bogny Sworowskiej możemy obserwować na jej profilu w serwisie Instagram, w którym m.in. zdradza sekrety najlepszych klinik estetycznych i pokazuje ich działania od środka. Obecnie obserwuje ją ponad 27 tysięcy osób.

 

Katarzyna Butowtt


"Miałam 15 lat, gdy fotograf współpracujący z Grażyną Hase podszedł do mnie na ulicy i zaprosił na zdjęcia. Moja mama zgodziła się i tak to się zaczęło" - tak opisuje początki swojej kariery Katarzyna Butowtt.

 

Jej twarz była znana w całej Polsce i na świecie. Katarzyna Butowtt przez wielu była określana jako „królowa reklamy". Debiut na wybiegu zaliczyła w 1972 roku. Jej kariera rozwijała się w zawrotnym tempie, brała udział w pokazach mody w Mongolii, Paryżu i Szwajcarii. Co skłoniło modelkę do porzucenia międzynarodowej kariery i powrotu do kraju? Edukacja! Katarzyna Butowtt została absolwentką psychologii na jednej z warszawskich uczelni. Mogłoby się wydawać, że zakończenie współpracy z projektantami z całego świata negatywnie wpłynie na popularność modelki. Nic bardziej mylnego! Katarzyna wystąpiła w ponad stu reklamach telewizyjnych, a Polacy pokochali jej wyjątkową urodę i charyzmę. Największą rozpoznawalność przyniosła jej popularna loteria Teletombola, w której brała udział

 

Obecnie Katarzyna Butowtt angażuje się w działania charytatywne, jest wolontariuszką fundacji Dr Clown, której pracownicy i wolontariusze odwiedzają w szpitalach chore dzieci. Modelka do dziś gościnnie występuje na pokazach mody, pojawia się m.in. na wybiegu u Łukasza Jemioła.


Małgorzata Niemen


Niektórzy kojarzyli ją tylko z romantycznej historii związanej z Czesławem Niemenem. Inni nazywali ją królową polskiego modelingu. Jej kariera rozpoczęła się przez przypadek. Na planie filmowym, gdzie Niemen pracowała jako asystentka, została dostrzeżona przez projektantkę Grażynę Hase, która wręczyła jej swoją wizytówkę. Chwilę później Małgorzata znalazła się na wybiegu w Toronto.

 

Modelka głównie współpracowała z domami mody: Telimena oraz Moda Polska. Okazjonalnie można ją było zobaczyć również w produkcjach filmowych. Niewątpliwie jednym z większych sukcesów modelki była publikacja włoskiego Vogue'a, w którym znalazło się jej zdjęcie. Bardzo głośnym tematem w mediach był jej romans z Czesławem Niemenem, którego serce skradła w bardzo krótkim czasie. Małgorzata Niemen była wielką miłością znanego polskiego artysty.

 

Po śmierci męża modelka poświęciła się całkowicie rodzinie. Nie oznacza to jednak, że nie wróciła na wybiegi. W 2011 roku mogliśmy ją zobaczyć na pokazie Gosi Baczyńskiej, Małgorzata brała również udział w kampanii wspierającej walkę z rakiem piersi. Modelka pojawiła się również gościnnie w kilku odcinkach serialu „Plebania". Obecnie często wraz z rodziną organizuje spotkania upamiętniające Czesława Niemena.

 

Lidia Popiel


Zapozowała do kilku zdjęć w Centrum Wzornictwa Przemysłowego i to wystarczyło, aby rozpoczęła karierę modelki. Właśnie w ten sposób Lidia Popiel została zauważona przez jednego z fotografów, który zaprosił ją do współpracy. Pod koniec lat 70. modelka wyjechała do Paryża, gdzie wzięła udział w kilku sesjach zdjęciowych i pokazach. Zagraniczne sukcesy i rozwijająca się kariera, nie były jednak wystarczające dla ambitnej modelki. Lidia Popiel zrezygnowała bowiem ze swojej dotychczasowej profesji i postanowiła stanąć po drugiej stronie aparatu - rozpoczynając tym samym swoją karierę w branży fotograficznej.

 

Lidia Popiel zapytana o to, czy woli występować w roli fotografki, czy w roli modelki, odpowiedziała: „Za aparatem jest na pewno bardziej interesująco. Fotografia jest dużo bardziej kreatywna. Ale stanie przed aparatem jest też wyzwaniem, mocno związanym z tym, kim się jest. Nie kim chciałoby się być, tylko właśnie kim się jest."


Aktualnie Lidia Popiel jest znana właśnie jako fotografka. Była modelka wykonuje sesje dla najbardziej popularnych w Polsce czasopism, takich jak „Zwierciadło" oraz „Pani". Fani modelki byli bardzo szczęśliwi, gdy choć na chwilę powróciła do modelingu i wystąpiła w kampanii oraz sesji zdjęciowej dla marki MOOVE.

 

Obecnie większość ikon polskiego modelingu zakończyła swoją działalność i wycofała się ze świata mody. Ich gościnne udziały w pokazach i sesjach zdjęciowych pozwalają jednak na krótki powrót do przeszłości i wspomnienie czasów, w których były rozpoznawalne nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Czy ikony polskiego modelingu mają już swoje następczynie? Trudno nie wspomnieć o Anji Rubik, która od dłuższego czasu jest jedną z topowych modelek na arenie międzynarodowej. Uczestniczyła w kampaniach reklamowych i pokazach marek, takich jak: Dior, Gucci, Chanel czy Yves Saint Laurent. Poza tym nie sposób nie wspomnieć o Monice Jagaciak, Aleksandrze Rudnickiej czy Julii Banaś - to kolejne polskie modelki, które robią międzynarodową karierę. Sesje zdjęciowe z ich udziałem mogliśmy oglądać m.in. w Vogue'u.


Kilkadziesiąt lat temu niewiele kobiet miało szansę na to, aby wyjechać z kraju i zrobić międzynarodową karierę, dlatego niewątpliwie Lidia Popiel, Bogna Sworowska, Katarzyna Buttowt i Małgorzata Niemien przetarły szlaki młodszym koleżankom z branży i są jednymi z pierwszych polskich modelek, które odniosły sukces za granicą.

 

 

Julia Mistarz/ Redakcja Maxmodels.pl

Zdjęcie główne: 123 RF/ Picsel

 

Wybierz z nami Miss Euro Maxmodels >>>

 

 

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj Jaga94 6.0 0 Jaga94 Modelka
Edytuj GraphitePoint2 6.0 0 GraphitePoint2 Fotograf
Edytuj katraen 6.0 0 katraen Fotograf
Edytuj kamiloom 6.0 2 kamiloom Fotograf
Edytuj ajriszka . 6.0 0 ajriszka Modelka
Edytuj ajriszka . 6.0 2 ajriszka Modelka
Edytuj sylwiabutor photo: Daniel Korzewa, make up: Kasia Biały

6.0 0 sylwiabutor Modelka
Edytuj sylwiabutor photo: Daniel Korzewa, make up: Kasia Biały

6.0 0 sylwiabutor Modelka
Edytuj oksvnv Fot. Patryk Rejdych 6.0 0 oksvnv Modelka
Edytuj oksvnv Fot. Patryk Rejdych 6.0 0 oksvnv Modelka
Zobacz więcej zdjęć