Mama Cax: modelka-wojownik. Google oddało jej hołd

Dodano: 08.02.2023
REKLAMA
Mama Cax: modelka-wojownik. Google oddało jej hołd
Zdjęcie: Instagram @mamacax

Dzisiejszy Google Doodle to hołd dla Mamy Cax - pochodzącej z Haiti modelki i aktywistki. Mama Cax, która jako nastolatka pokonała nowotwór i przeszła amputację nogi, uważana jest za rzeczniczkę praw osób z niepełnosprawnością, które dumnie reprezentowała krocząc po wybiegach w swojej protezie.

 

 

Kim była Mama Cax?


Mama Cax, czyli Cacsmy Brutus, urodziła się w 1989 roku w Nowym Jorku i dorastała na Haiti. Gdy miała zaledwie 14 lat, zdiagnozowano u niej nowotwór kości i płuc. Leczenie wymagało operacji biodra, która zakończyła się niepowodzeniem, wskutek czego 16-letnia Cacsmy musiała przejść amputację prawej nogi.

 

Minęło wiele czasu zanim dziewczyna zaakceptowała swoje nowe ciało. Zmagała się z depresją, chciała też, żeby proteza wyglądała jak najbardziej realistycznie i pasowała do tonu jej skóry. Z czasem Mama Cax na nowo pokochała siebie i zaczęła z dumą prezentować stylowe, kolorowe protezy.

 

 

Cacsmy wykorzystała wzrost popularności ruchu ciałopozytywnego w mediach społecznościowych. Była świadoma tego, że czarnoskóre kobiety oraz kobiety z niepełnosprawnościami są niedostatecznie reprezentowane między innymi w sieci. Publikowane przez nią posty opowiadały się za inkluzywnością w branży modowej. Wykorzystywała również tę formę przekazu, aby mówić o akceptacji swojego ciała. Pokazywała blizny, opowiadała o zmaganiach z chorobą i procesie akceptacji niedoskonałości.


Mama Cax jako modelka


Jej kariera w modelingu rozpoczęła się od kampanii reklamowej w 2017 roku. Zaledwie rok później Mama Cax znalazła się na okładce Teen Vogue, a kolejno wzięła udział w nowojorskich Fashion Weekach. Po jednym z pokazów, podczas których na wybiegu Cacsmy zaprezentowała się wraz z innymi osobami z niepełnosprawnościami, w tym jeżdżącymi na wózkach inwalidzkich, powiedziała: „Oni nigdy nie widzą na okładkach magazynów i na wybiegach kogoś, kto wygląda jak oni. To wiele dla nich znaczy."


Szczególnym wydarzeniem w modelingowej karierze Mamy Cax był występ w spektakularnym pokazie marki Savage x Fenty, która należy do Rihanny.

 


Mama Cax - śmierć


Życie modelki i aktywistki zostało przerwane w 2019 roku, gdy Mama Cax miała 30 lat. Modelka zmarła wskutek medycznych komplikacji po chorobie. W oświadczeniu rodziny, które zostało opublikowane po śmierci Cacsmy, czytamy: „Powiedzieć, że Cax była wojownikiem, byłoby niedopowiedzeniem". Publicznie pożegnała ją między innymi Rihanna, nazywając Mamę Cax: „Królową, prawdziwą siłą i potężnym pięknem". Gwiazda podkreśliła też, że modelka była inspiracją dla wielu osób.

 

 

Mama Cax w Google Doodle


Black History Month to coroczne święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Każdego roku w lutym upamiętniane są ważne postacie i wydarzenia z historii Afroamerykanów.


Swoją obecność podczas Black History Month zaznacza też Google, które między innymi stara się wychodzić z inicjatywami mającymi na celu zwiększenie równości i reprezentacji osób czarnoskórych w Google jako miejscu pracy.
Temu wydarzeniu firma przeznacza także przestrzeń Doodle - to tymczasowa zmiana logo na stronie głównej Google, poświęcona uczczeniu świąt, osiągnięć, ludzi.

 


8 lutego 2023 Google Doodle oddaje hołd Mamie Cax. W dzisiejszym doodlu możemy zobaczyć ilustrację artystki Lyne Lucien, która również dorastała na Haiti i przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Jak przyznała artystka, starała się ona pokazać, że Cax była piękna wewnątrz i na zewnątrz. Na tej pełnej kolorów ilustracji modelka wyłania się z oceanu - co według Lucien ma podkreślać jej haitańskie pochodzenie i wibrującego ducha.


Google wybrało datę 8 lutego 2023 roku na oddanie hołdu Mamie Cax, ponieważ to rocznica jej pierwszego pojawienia się na wybiegu.

 

 

Kamila Bińczak / Redakcja Maxmodels.pl

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj xeweelinka 6.0 0 xeweelinka Modelka
Edytuj PalinaM 6.0 0 PalinaM Modelka
Edytuj Kolorowa 6.0 6 Kolorowa Fotograf
Edytuj DarkGrayStudio https://www.instagram.com/darkgraystudio/ 6.0 1 DarkGrayStudio Fotograf
Edytuj godelainee fot. Daniel Bidiuk 
MUA i-makeup.pl 6.0 1 godelainee Modelka
Edytuj godelainee fot. Daniel Bidiuk
MUA: i-makeup.pl Martyna Ciapa 6.0 1 godelainee Modelka
Edytuj anitasobotka 6.0 0 anitasobotka Modelka
Edytuj kaliska 6.0 0 kaliska Stylista
Zobacz więcej zdjęć