Nie żyje Kenzo Takada. Słynny projektant mody miał koronawirusa

REKLAMA
Nie żyje Kenzo Takada. Słynny projektant mody miał koronawirusa

W niedzielę 4 października zmarł twórca legendarnej marki Kenzo. Japoński projektant odszedł w wieku 81 lat, a powodem śmierci były komplikacje po zakażeniu koronawirusem.

 

 

Kenzo Takada zmarł w amerykańskim szpitalu w Neuilly-sur-Seine w północnej Francji. Jak przekazał rzecznik prasowy projektanta powodem śmierci COVID-19.

 

Marka Kenzo odniosła ogromny sukces w branży mody i jest rozpoznawalna przez konsumentów na całym świecie. Założyciel legendarnego domu mody zmarł kilka dni po prezentacji kolekcji Kenzo na wiosnę i lato 2021 podczas Tygodnia Mody w Paryżu.

 

Kenzo Takada urodził się w Japonii w 1939 roku. Już od dziecka pasjonował się szyciem i rysowaniem oraz wykazywał zainteresowanie modą. W 1964 roku wyemigrował do Paryża. Był pierwszym japońskim projektantem, który osiedlił się we Francjii i zrobił tam światową karierę. Po sześciu latach od przeprowadzki z Japonii, czyli w 1970 roku, założył autorski dom mody. Przedsiębiorstwo początkowo działało pod nazwą „Jungle Jap". W październiku 1976 roku Takada otworzył swój flagowy sklep, Kenzo, na Place des Victoires.

 

Marka szybko osiągnęła ogromny sukces. Była znana nie tylko z luksusowych ubrań i akcesoriów, ale także z kultowych perfum. W 1993 roku została sprzedana gigantowi branży modowej - koncernowi LVMH. Funkcję dyrektora kreatywnego marki od 2019 roku pełni urodzony w Portugalii projektant Felipe Oliveira Baptista. Sam Kenzo Takada postanowił przejść na modową emeryturę w 1999 roku i skupił się wówczas m.in. na swoim kolejnym projekcie - luksusowej marce wnętrzarskiej K-3.

 

Kolekcja Kenzo na wiosnę i lato 2021 zaprezentowana podczas Tygodnia Mody w Paryżu.

 

Kenzo Takada był niesamowicie kreatywny. To jeden z tych projektantów, którzy zmienili oblicze świata mody. Zaczynał od tworzenia projektów z materiałów kupowanych na pchlim targu. Był znany z odważnych połączeń kolorów i wzorów oraz oversizowych fasonów. W jego twórczości widoczne było także przywiązanie do japońskiej tradycji. Znakiem rozpoznawczym Kenzo stały się także spektakularne pokazy mody. To jeden z prekursorów widowiskowych pokazów, które odbywały się w nietypowych miejscach.

 

Podczas swojej modowej kariery Takada stworzył blisko osiem tysięcy projektów. Według słów rzecznika, słynny projektant po wycofaniu się z branży modowej "nigdy nie przestał celebrować mody i sztuki życia".

 

fot.: AFP/JOEL SAGET

 

K. Bińczak-Roszczypała/Redakcja Maxmodels.pl

Zdjęcie główne: fot. AFP/Joel Saget


05.10.2020

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj LuqasT 6.0 0 LuqasT Fotograf
Edytuj mayushia Makijaż karnawałowy 
Mua: Ilona Glam Makeup
Fotograf: Marzena Grzelak Photography
Ostrów Wielkopolski 6.0 0 mayushia Modelka
Edytuj delszi 6.0 0 delszi Modelka
Edytuj pawel_photolight 6.0 0 pawel_photolight Fotograf
Edytuj IDD 6.0 0 IDD Modelka
Edytuj papierowezycie modelka: Fog in the garden 6.0 0 papierowezycie Fotograf
Edytuj MaryTimm 6.0 0 MaryTimm Modelka
Edytuj Fotochemik Aneta 6.0 0 Fotochemik Fotograf
Edytuj ASIPENKO 6.0 2 ASIPENKO Modelka
Zobacz więcej zdjęć