Polak ubierał księżną Dianę i Margaret Thatcher. Ulubieniec brytyjskiej arystokracji

Dodano: 18.11.2022
REKLAMA
Polak ubierał księżną Dianę i Margaret Thatcher. Ulubieniec brytyjskiej arystokracji
Zdjęcie: Piotr BLAWICKI/East News, Anwar Hussein/ Getty Images

Widzowie „The Crown” z zapartym tchem obserwują nie tylko historie przedstawione w serialu, ale także ich tło. Majestatyczne budowle, wnętrza urządzone z przepychem oraz kosztowne kreacje. Ciekawostką jest, że część z tych strojów, które zakładała księżna Diana, zaprojektował brytyjski projektant o polskich korzeniach. Chcesz wiedzieć więcej o projektancie sukienek i kostiumów, które w idealny sposób łączyły elegancję z ekstrawagancją? Czas sprawdzić, kim jest Tomasz Starzewski!

 

 

Kim jest Tomasz Starzewski?


Tomasz Starzewski to znany brytyjski projektant mody i wnętrz. Jego styl określa się jako rzeźbiarski, ekskluzywny, ponadczasowy. Znany jest z tego, że tworzy ubrania szyte na miarę, idealnie dopasowane do danej osoby. Doskonale wyczuwa potrzeby kobiet poszukujących czegoś spersonalizowanego oraz ekskluzywnego. Nic więc dziwnego, że wśród osiągnięć Tomasza Starzewskiego można wymienić wiele projektów stworzonych dla znanych Brytyjek (w tym należących do rodziny królewskiej).

 

Niektóre z nich, choć powstały wiele lat temu, są inspiracją do dziś. Przykładem jest elegancki biały komplet z granatowymi dodatkami, który księżna Diana miała na sobie podczas obchodów V-J Day w 1995 roku. Ponad 20 lat później nawiązała do niego Melania Trump podczas wizyty w Wielkiej Brytanii w 2019 roku.

 

Tomasz Starzewski to projektant, który jest również znany z wykwintnego haftu oraz niezwykłego wyczucia, jeśli chodzi o blokowanie kolorów (czyli blokowego, geometrycznego zestawienia wyrazistych i mocnych tonacji). Widać to chociażby na sukience uszytej z pasków w intensywnych tęczowych kolorach, którą księżna Diana założyła, idąc na koncert rockowy w 1991 roku.

 

 

 

Tomasz Starzewski życiorys


Jak wygląda życiorys Tomasza Starzewskiego, jednego z ulubionych projektantów brytyjskiej arystokracji? Starzewski urodził się 13 sierpnia 1961 w Wielkiej Brytanii. Jego rodzicami byli polscy emigranci, którzy w 1947 roku otrzymali azyl na Wyspach Brytyjskich.

 

Pomimo tego, że Starzewski urodził się i wychował w Wielkiej Brytanii, nie zapomniał o swoich korzeniach. Sam podkreśla, że dorastał w typowym polskim domu.

 

 

Opisując życiorys Tomasza Starzewskiego, nie można zapomnieć o jego dziadkach. Mówi się, że to właśnie babcia, która była architektem, wspierała go w dążeniu do spełnienia marzenia o byciu projektantem. Jak widać, cel udało się zrealizować, bo dziś na pytanie o to, kim jest Tomasz Starzewski, odpowiedź brzmi - uznanym brytyjskim projektantem.

Droga do zostania projektantem mody nie była usłana różami. Rodzice Starzewskiego nie podchodzili entuzjastycznie do jego planów. Z czasem udało się ich przekonać i Starzewski rozpoczął naukę w „Kingston College of Further Education", gdzie wykładano również przedmioty artystyczne. Potem uczęszczał do londyńskiego „Central Saint Martins w Londynie", gdzie stawiał pierwsze kroki w świecie mody.

 

 

 

 

Tomasz Starzewski - osiągnięcia, dzięki którym stał się znanym i cenionym projektantem


Osiągnięcia Tomasza Starzewskiego są imponujące. Jedną z pierwszych kreacji, które podbiły serca brytyjskiej arystokracji i przyniosły mu sławę, była kremowa, romantyczna suknia ślubna zaprojektowana dla Victorii Lockwood. Mówi się, że to właśnie ta suknia wprawiła w zachwyt księżną Dianę, która zapragnęła, żeby Starzewski stworzył coś dla niej.

 

 

Poza Victorią Lockwood i księżną Dianą Tomasz Starzewski ubierał także Camillę Parker-Bowles, hrabinę Wessex, Gail Ronson, Margaret Thatcher i Sarah Ferguson.

 

Tomasz Starzewski i księżna Diana


Tomasz Starzewski i księżna Diana spotkali się po tym, jak Lady Di zachwyciła się suknią ślubną Victorii Lockwood. Postanowiła wtedy, że odwiedzi atelier projektanta, aby porozmawiać z nim osobiście. Tak na początku lat 90. rozpoczęła się ich współpraca.

 

Projektant przygotowywał dla księżnej przede wszystkim kostiumy, które idealnie do niej pasowały. Były eleganckie, dobrze skrojone, a jednocześnie miały w sobie odrobinę ekstrawagancji i szaleństwa. Jednym z jego najbardziej znanych kostiumów był ten biały z wąskimi granatowymi pasami, uzupełniony sznurem pereł i słomkowym kapeluszem w kolorach granatu i bieli. Lady Di miała go na sobie podczas obchodów zwycięstwa nad Japonią w 1995 roku.

 

 

Innym kostiumem, na który zwrócone były oczy znawców mody, był ten, w którym księżna Diana wizytowała japoński szpital dziecięcy (w 1995 roku). Słodki, a zarazem stonowany róż przełamany złotymi elementami idealnie podkreślał elegancki styl Lady Di i pasował do okazji.

 

Starzewski to nazwisko, które było i wciąż jest dobrze znane brytyjskiej arystokracji. Warto wiedzieć, że to właśnie Polak stoi za wieloma słynnymi kreacjami, które można podziwiać nie tylko na zdjęciach, ale i w popularnym serialu.

 

Redakcja Maxmodels.pl

 

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj martarav 6.0 2 martarav Modelka
Edytuj witkowskipawel Amelia raz jeszcze :) 6.0 2 witkowskipawel Fotograf
Edytuj Zawadzkaa 6.0 1 Zawadzkaa Modelka
Edytuj gavroche 6.0 0 gavroche Fotograf
Edytuj martarav 6.0 0 martarav Modelka
Edytuj pat97 6.0 2 pat97 Modelka
Edytuj martarav 6.0 0 martarav Modelka
Zobacz więcej zdjęć