Polska supermodelka, „oskarowy” reżyser i ani jednego skandalu

Dodano: 13.09.2022
REKLAMA
Polska supermodelka, „oskarowy” reżyser i ani jednego skandalu
Zdjęcie: RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

Wielu uważa ją za najpopularniejszą na świecie polską modelkę. Nic dziwnego – na wybiegach prezentowała kreacje najważniejszych projektantów i domów mody. Brała udział w sesjach dla „Vogue”, „Harper’s Bazaar” czy „Elle”. Czym zajmuje się Małgorzata Bela?

 

 

Przeczytaj też:

Ciągle musi udowadniać, że nie powiększyła biustu. Chętnie pozuje jednak nago

 

Małgorzata Bela - życiorys


Małgorzata Bela urodziła się 6 czerwca 1977 roku w Krakowie. To tam mieszkała aż do matury, którą zdała w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego. Karierę modelki rozpoczęła wkrótce po egzaminie dojrzałości. W tym samym czasie podjęła studia na kierunku anglistyka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W jaki sposób została najważniejszą polską modelką i postacią rozpoznawaną przez miłośników mody na całym świecie?


Jak sama przyznała w jednym z wywiadów, jej kariera jest wynikiem szczęścia, zbiegów okoliczności, dobrego menedżmentu, ale też jej osobowości i charakteru. Została topmodelką, choć nigdy nie marzyła o pracy w tej branży. Przygoda z modelingiem zaczęła się dla niej dzięki przypadkowi. W 1998 r., podczas przyjęcia po pokazie mody w Teatrze Wielkim w Warszawie, została zauważona i zaproszona do współpracy przez szefa agencji modelek Model Plus.

 

Małgorzata Bela - kariera modelki


W przypadku żadnej z wcześniej odkrytych przez Zachód polskich modelek kariera zawodowa nie rozwinęła się tak szybko i na taką skalę jak u Małgosi Beli. Od momentu podpisania umowy z Model Plus do udziału Beli w pokazach mody najważniejszych światowych marek minęło niewiele ponad 12 miesięcy. W Polsce nie poznano się na jej niebanalnej urodzie. Nie dostrzeżono tego, co zachwyciło nowojorską projektantkę Jil Sander, która zatrudniła ją na wyłączność.

 

Po jej pierwszym poważnym zleceniu prestiżowe propozycje pracy posypały się lawinowo. Małgorzata Bela chodziła w pokazach i brała udział w sesjach najważniejszych domów mody i marek, np.: Givenchy, Prada, Dior, Valentino, Balenciaga, Commes des Garçons, Calvin Klein, Chanel, Chloé, Donna Karan, Giorgio Armani, John Galliano, Marc Jacobs, Max Mara, Stella McCartney, Valentino, Versace i Yves Saint Laurent.

 

Fot: PIXELFORMULA/SIPA/EAST NEWS

 

Stawała przed obiektywami najlepszych fotografów takich jak Richard Avedon, Steven Meisel czy Mario Testino. Jej twarz zdobiła okładki międzynarodowych wydań magazynu „Vogue" ponad dwudziestokrotnie! Modelka pojawiała się też na okładkach magazynów „Numéro", „Elle" i „Harper's Bazaar".

 

Małgorzata Bela pracowała na całym świecie, pojawiając się na pokazach mody m.in. w Nowym Jorku, Mediolanie, Londynie i Paryżu. Dwukrotnie fotografowano ją do kalendarza Pirelli, a światowy portal models.com uznał ją za ikonę branży obok m.in. Evy Herzigovej, Milli Jovovich, Heleny Christensen czy Anji Rubik.

 

Małgorzata Bela - życie prywatne


Małgorzata Bela była trzykrotnie zamężna. Jej byli partnerzy to Artur Urbański i Jean-Yves Le Fur. Aktualnie tworzy zgrany i spokojny związek z Pawłem Pawlikowskim - reżyserem filmowym nagrodzonym Oskarem. Małgorzata Bela i Paweł Pawlikowski, chociaż oboje są artystami i postaciami medialnymi, nie królują na pierwszych stronach gazet. Od ich ślubu w 2017 r. nie wybuchł wokół nich żaden skandal.

 

Fot: MARK RALSTON/AFP/East News

 

Co wiadomo o życiu prywatnym Małgorzaty Beli? Modelka ma jedno dziecko - Józefa, 18-letniego syna z jej pierwszego małżeństwa z Urbańskim. Chłopiec urodził się w 2004 r., chwilę po premierze filmu Małgorzaty Szumowskiej „Ono", w którym Bela zagrała główną rolę. Było to spełnienie jej marzeń i możliwość sprawdzenia umiejętności nabytych m.in. w prestiżowej szkole aktorskiej Actors Studio w Nowym Jorku.


Dwa lata po premierze filmu Małgorzata Bela na chwilę wróciła do modelingu. Aktorskie doświadczenia otworzyły jej drzwi do dalszych prestiżowych współprac, np. dla marek Kenzo czy Hermes.

 

Małgorzata Bela - osiągnięcia filmowe


Jako młoda matka i początkująca aktorka Małgorzata Bela przez kilka lat nie pracowała w modelingu aż tak intensywnie, jak wcześniej. Skupiła się na dziecku, a następnie na realizacji swojej pasji - aktorstwa. Grała w polskich produkcjach filmowych i serialowych, m.in. w takich tytułach jak „Karol. Człowiek, który został papieżem", „Karol. Papież, który został człowiekiem", „Wszyscy jesteśmy Chrystusami" czy „Bez tajemnic".

 

Twórcy filmowi, z którymi współpracowała, bardzo doceniali jej zalety. Wiele mówiono o jej obyciu z kamerą, umiejętności dobrej współpracy z reżyserem, a także plastycznej twarzy. Dziś z powodzeniem można stwierdzić, że aktorstwo to jeden z jej zawodów.

 

Jakie nagrody dostała Małgorzata Bela? Osiągnięcia w dziedzinie aktorstwa to np. nagroda podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Stożary" w Kijowie za nieprofesjonalną rolę kobiecą w filmie „Ono".

 

Czym zajmuje się Małgorzata Bela?


Topmodelka jest przykładem na to, że w branży mody można utrzymać się przez wiele lat, zachowując swoją wysoką pozycję. Czym Małgorzata Bela zajmuje się obecnie? Nadal, choć sporadycznie, pozuje do sesji zdjęciowych najważniejszych światowych marek i tytułów medialnych. Po powołaniu do życia polskiego wydania magazynu „Vogue" została członkinią jego zespołu redakcyjnego.

 

Milian/ Redakcja MaxModels.pl

 

Przeczytaj też:

 

Robiła to na złość władzy. Mówili o niej "polska Marylin Monroe"


Nagie zdjęcia gwiazdy wywołały burzę. Zobaczył je cały świat

 

 

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj amarillena 6.0 0 amarillena Modelka
Edytuj Atelier_MS 6.0 0 Atelier_MS Fotograf
Edytuj sszymalak 0.0 0 sszymalak Fotograf
Edytuj aXII 6.0 0 aXII Modelka
Edytuj eckart Kaja 6.0 1 eckart Fotograf
Edytuj grzegorzniklas Modelka: Melisa
Światło zastane 6.0 0 grzegorzniklas Fotograf
Edytuj l-p 6.0 0 l-p Fotograf
Edytuj Alpinista Nikola:) 6.0 0 Alpinista Fotograf
Edytuj AnnaZ 6.0 0 AnnaZ Modelka
Edytuj AnnaZ 6.0 0 AnnaZ Modelka
Zobacz więcej zdjęć