Suszarka - przyjaciel czy wróg Twoich włosów?

REKLAMA
REKLAMA
Suszarka - przyjaciel czy wróg Twoich włosów?

Czy częste suszenie włosów je niszczy? Jak je suszyć, aby nadać im objętości? Czy rodzaj suszarki ma znaczenie? Dziś odpowiedzi na te i kilka innych pytań.


Podstawa - dobry sprzęt


Jeżeli uważasz, że suszarki znacząco nie różnią się od siebie, to niestety, ale jesteś w błędzie! Z pewnością masz swoje ulubione kosmetyki, które sprawiają, że pięknie wyglądasz - a znalezienie ich kosztowało Cię trochę czasu i prób. Pamiętaj, że ze sprzętem do pielęgnacji włosów jest podobnie: warto poświęcić chwilę czasu na wybór suszarki odpowiedniej do naszych włosów i potrzeb. Opłaci się to już po pierwszym użyciu! :)

 

Nowoczesne suszarki mają wiele funkcji i łatwo się w nich pogubić. Dlatego poniżej przedstawiamy opis najczęściej spotykanych, które warto znać:

 

funkcja pielęgnacji jonowej - umożliwia suszenie antystatyczne. Z pewnością wiesz, jak irytujące są "naelektryzowane" włosy.  Ale czy wiesz, że na podatność do elektryzowania się wpływa suszarka, jakiej używasz? Suszarka z pielęgnacją jonową wytwarza naładowane ujemnie jony wygładzające łuski włosów, dzięki czemu włosy są bardziej lśniące i zdyscyplinowane, a fryzura łatwiejsza do ułożenia.


elementy dodatkowe, jak dyfuzor i nasadki modelujące - ułatwiają modelowanie i nadawanie włosom objętości. Wymagają odrobiny wprawy, ale warto spróbować, bo można osiągnąć spektakularne efekty!


elementy ceramiczne - wydzielają ciepło podczerwone, co pomaga suszyć włosy od środka w bardziej łagodny sposób, chroniący je przed nadmiernym wysuszeniem.

 

regulacja siły nadmuchu i temperatury - dobrej jakości suszarki mają do 6 ustawień temperatury i prędkości, w tym najważniejszy nawiew zimnego powietrza, zamykający łuski włosa i pomagający uzyskać efekt fryzury "czesanej wiatrem".

 

automatyczny czujnik temperatury - dobiera odpowiednią temperaturę suszenia włosów. Gdy temperatura nadmuchu jest zbyt wysoka, zostaje zmniejszona do odpowiedniego poziomu. Dzięki temu włosy utrzymują stały poziom wilgotności.


Pamiętajcie: dobry sprzęt to podstawa! Dziś suszarki można kupić wszędzie - w hurtowniach fryzjerskich, w marketach, salonach fryzjerskich. Im więcej z powyższych funkcji, tym lepiej. Wtedy mamy pewność, że suszarka jest przyjacielem naszych włosów, a nie wrogiem.

 


Suszarka niszczy włosy?


Na pewno spotkałaś się z twierdzeniem, że częste suszenie włosów je niszczy. Czy naprawdę „suszarka to Twój wróg"? Odpowiedź jest twierdząca, jeśli... używasz jej niepoprawnie.

 

MIT:
• Włosów nie wolno suszyć codziennie.

Nieprawda! Można. Jeśli tylko przestrzega się zawartych tu zasad, suszarka nie zrobi nam krzywdy. Wręcz przeciwnie - pozwoli nie tylko nadać fryzurze pożądany kształt, ale pozwoli uniknąć przesuszenia i uszkodzenia włosów.

 

Pamiętajmy. Samo suszenie włosów nie niszczy ich. Nieodpowiedni sprzęt i jego używanie niezgodnie z zaleceniami mogą być powodem uszkodzeń włosa. Jak zatem suszyć włosy, aby nie tylko mieć je zdrowe, ale modnie i profesjonalnie wymodelowane?


PRAWDA:
• Lepiej suszyć włosy w niższej temperaturze. Gorące powietrze (najwyższy poziom w suszarce) nie służy bowiem włosom. Doprowadza do zniszczenia ich struktury, przesusza, osłabia, pogarsza ich kondycję. Zatem do suszenia włosów używajmy powietrza ciepłego, ale nie gorącego. Dziś praktycznie każda suszarka posiada też nawiew chłodnego lub zimnego wręcz powietrza. To doskonałe rozwiązanie dla naszych włosów. Suszenie zimnym powietrzem wykonuje się najczęściej w ostatniej fazie suszenia w celu nadania odpowiedniego połysku i wygładzenia włosów, a także właściwego ich ułożenia. I nie chodzi tu o ciągłe suszenie zimnym powietrzem! Robimy to tylko w końcowej fazie. A efekt? Zaskakuje.

 


Suszenie krok po kroku

 

• Dokładnie osuszamy włosy ręcznikiem. Uwaga - nie trzemy ich, ale delikatnie „ugniatamy", tak aby woda sama wsiąknęła w ręcznik.
• Rozczesujemy włosy grzebieniem o szerokim rozstawie zębów. Następnie nakładamy produkt osłaniający przed ciepłem. Kosmetyki termoochronne można kupić w każdym salonie fryzjerskim.
• Suszenie! Włączamy ciepłe, ale nie maksymalnie gorące powietrze. Najpierw siła nawiewu na maksimum, a następnie ją obniżamy, w miarę jak włosy będą coraz bardziej suche.
• Suszymy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, tj. od góry do dołu, nigdy w przeciwnym kierunku. Susząc w ten sposób domykamy łuski keratynowe i nie uszkadzamy ich. Suszarkę trzymamy około 30 cm od skóry głowy.
• Nie wolno trzymać zbyt długo suszarki w jednym miejscu. Strumień powietrza kierujemy we wszystkie strony.
• Kiedy włosy są już suche, można użyć okrągłej szczotki do modelowania fryzury. Jeśli chcemy uzyskać efekt skręconych, falowanych włosów używamy cieńszej szczotki i dyfuzora. Jeżeli zaś zależy nam na zwiększeniu objętości wybierzmy grubszą szczotkę. Lekko podsuszone włosy zaczynamy wtedy nakręcać i suszyć na szczotce przejeżdżając wzdłuż wybranego pasma. Zaczynamy od włosów pod spodem i przechodzimy do góry. Dla uzyskania lepszego efektu możemy zastosować pianki lub sprayu odbijającego włosy od nasady. Nakładamy go wtedy jeszcze na mokre włosy, przed modelowaniem.
• Modelując włosy, należy to robić partiami. Oddzielamy niewielkie pasma włosów i dopiero je suszymy.

 

Częste pytanie: suszenie włosów głową do dołu zapewnia im większą objętość? I tak i nie. Wszystko zależy od naszych włosów. Susząc w ten sposób włosy możemy też maksymalnie je naelektryzować. Po prostu wystarczy sprawdzić 1 raz a może się okazać, że doskonały sposób na nadanie im objętości.


• Ostatni etap to suszenie włosów zimnym strumieniem powietrza.
• Koniec. Spryskaj włosy nabłyszczaczem lub lakierem i gotowe.

 

Niby proste, prawda? Suszenie, oczywiście. Bo modelowanie, to już trochę wyższy stopień umiejętności. Ale jak to się mówi „trening czyni mistrza". Suszarki w dłoń i do dzieła!

 

Pozdrawiam,

Jakub Ziemirski

 

Sprawdź, czy prawidłowo korzystasz z prostownicy! >>>

Zapuszczasz włosy? Musisz to przeczytać! >>>

Farbowanie włosów bez tajemnic! >>>

 

 

Jakub Ziemirski - stylista fryzur, laureat krajowych i międzynarodowych konkursów, trzykrotny finalista światowego konkursu Style Master Contest, w którym w 2012 roku zajął 3 miejsce. Właściciel Jakub Ziemirski Atelier, założyciel „Ziemirski Academy". Współautor międzynarodowej kolekcji Revlon Professional wiosna/lato 2014 „Yes, I do". Autor i współtwórca krajowych pokazów fryzjerskich. Uczestnik pokazów międzynarodowych, w tym m.in. na Cyprze, we Włoszech, w Rumunii i Portugalii.


Odwiedź stronę atelier Jakuba Ziemirskiego:

 

fot. główne 123RF/ picsel

redakcja: Katarzyna Denkowska

Komentarze (4)
Dodaj komentarz
ligeja80 05 października 2015Model
Bardzo nawilżam włosy, używam dobrych masek, łykam suplementy, piję dużo wody no i suszę je specjalną suszarką, która dodatkowo nie osłabia ich (panasonic z jakąś technologią, gdzie małe cząstki nawilżające wchodzą w strukturę włosów). Ten zestaw się sprawdza.
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
konto usunięte 11 czerwca 2014
A co zrobić, gdy włosy nadmiernie wypadają? Mam włosy cienkie i słabe. Przy rozczesywaniu, czy nawet przeczesaniu palcami włosy wypadają mi razem z cebulkami!! Nie wspomnę o tym ile ich jest w trakcie mycia... pomóżcie.. :(
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
emzetlady 10 czerwca 2014Modelka
Mam genialnego fryzjera (Dawid Mazerski) i wiedziałam o tym już wcześniej, aczkolwiek dobre rady zawsze w cenie. Pozdrawiam.
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
konto usunięte 09 czerwca 2014
Faktycznie niezła rada z tym zimnym powietrzem
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
Więcej z: Porady ekspertów
Zdjęcia MaxModels
Edytuj Pan-beau-art 6.0 0 Pan-beau-art Fotograf
Edytuj vickisilver Fot. Wytworniamarzen.com 5.9 3 vickisilver Modelka
Edytuj Agata07 wedding shoot from 40s. 6.0 2 Agata07 Modelka
Edytuj magholek MOD: MARTYNA VO NHU
 instagram: @martynavonhu 6.0 1 magholek Fotograf
Edytuj magholek MOD: MARTYNA VO NHU
 instagram: @martynavonhu 6.0 0 magholek Fotograf
Edytuj nefregigi model Magda Ziomek 5.9 1 nefregigi Fotograf
Edytuj juliamichalik 6.0 0 juliamichalik Modelka
Edytuj juliamichalik 6.0 2 juliamichalik Modelka
Zobacz więcej zdjęć