Świadoma pielęgnacja włosów - wszystko, co musisz wiedzieć, aby cieszyć się lśniącymi i gęstymi włosami

Dodano: 16.04.2021
REKLAMA
Świadoma pielęgnacja włosów - wszystko, co musisz wiedzieć, aby cieszyć się lśniącymi i gęstymi włosami

Kto z nas nie chce mieć pięknych, gęstych i lśniących włosów? Używamy wielu różnych kosmetyków: masek, odżywek, olejków, wcierek, wszystko po to, by zapewnić sobie idealną fryzurę - taką, jakie widzimy w reklamach popularnych produktów do włosów. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z błędów, które popełniamy w naszej codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Musimy więc zrozumieć, czym tak naprawdę jest świadoma pielęgnacja włosów.

 

 

Jakiś czas temu termin „włosing" błyskawicznie obiegł internet. Powszechnie oznacza on „włosową saunę", czyli dogłębne odżywienie włosów za pomocą naniesionej na nie odżywki lub maski, przykrytej czepkiem. W ten sposób łuski włosów pod wpływem wyższej temperatury rozchylają się a składniki zawarte w odżywce wnikają głębiej w strukturę włosa. Aktualnie "włosing" to po prostu dbanie o włosy w świadomy sposób.

 

 

Świadoma pielęgnacja to nie tylko ratunek dla włosów, ale także dla portfela


Dobrze dobrana pielęgnacja włosów jest kluczem do sukcesu, który gwarantuje oczekiwane efekty. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie sobie celu, jaki chcemy osiągnąć. Poprawa kondycji włosów, przyśpieszenie ich wzrostu, oszczędność czasu, a może nawet pieniędzy? Wydawać się może, że dołożenie kilku kosmetyków do naszego wieczornego rytuału mycia włosów, wydłuży go o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dodatkowych minut. Nie dość, że stanie się on czasochłonnym procesem, to do tego jeszcze bardzo kosztownym. Nie musi jednak tak być, świadoma pielęgnacja włosów nie zawsze generuje dodatkowe koszty.

 

Przykładowo, aby prawidłowo umyć włosy powinno się rozcieńczyć szampon z wodą. Taki roztwór nie dość, że wydobywa maksymalną moc i efektywność szamponu, to dodatkowo pozwala nam zaoszczędzić produkt, dzięki czemu jest on zdecydowanie bardziej wydajny. Włosing może odbywać się w duchu less waste, czyli z użyciem rzeczy, które już posiadamy w naszej kuchni. W Internecie dostępnych jest wiele przepisów na różnego rodzaju maski do włosów czy peelingi do skóry głowy, możemy także wykonać olejowanie włosów domową metodą, używając do tego na przykład oliwy z oliwek. Aby kosmetyki działały, nie muszą być drogie - możemy równie dobrze je zrobić własnoręcznie, w domu.

 

 

SOS dla zniszczonych włosów


Olejowanie włosów to podstawa pielęgnacji i sposób na utrzymanie ich w dobrym stanie. To nic innego jak po prostu nakładanie oleju na długość pasm w celu odżywienia i poprawy kondycji włosów. Zabieg ten jest ratunkiem, szczególnie dla włosów przesuszonych i pozbawionych blasku. Technik olejowania włosów jest kilka: na mokro, na sucho, na odżywkę, mgiełkę czy serum. Wybór odpowiedniej z nich tak naprawdę zależy od naszych preferencji i efektów, które chcemy osiągnąć. Aby proces ten był skuteczny i przyniósł wiele korzyści, olej musi być dobrze dobrany do rodzaju, a przed wszystkim do porowatości naszych włosów. Musimy również pamiętać o prawidłowym spłukiwaniu produktu - wykonujemy je poprzez zemulgowanie, czyli zmycie oleju za pomocą odżywki. Jeśli włosy są bardzo zniszczone, warto myć je metodą OMO, czyli odżywka- mycie-odżywka. Na mokre włosy nakładamy odżywkę, której nie spłukujemy, zamiast tego nakładamy na skórę głowy rozcieńczony z wodą szampon. Następnie myjemy, a później płuczemy włosy i ponownie aplikujemy odżywkę na całą ich długość.

 

 

Więcej nie zawsze znaczy lepiej


Często używamy rozmaitych produktów pielęgnacyjnych: odżywek, masek, olejów bądź olejków. Niestety, zdarza się, że stosujemy kosmetyki, które nie są odpowiednio dobrane do naszego typu włosów. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że czasem więcej, wcale nie oznacza lepiej. Duża ilość produktów nie zagwarantuje zamierzonych efektów, a czasem nawet może działać wprost odwrotnie do oczekiwań. W doborze odpowiednich kosmetyków oraz zabiegów, trzeba kierować się przede wszystkim rodzajem włosów, ich gęstością, kolorem, długością, skrętem, kondycją oraz porowatością.

 

Odpowiednie metody są kluczem do sukcesu


Nie musimy stosować masy produktów na raz, wystarczy, że będziemy używać ich w odpowiedni sposób. Najważniejsze więc są prawidłowe metody. Aby nauczyć się odpowiadać na potrzeby naszych włosów, musimy zdobyć umiejętności, które znacznie ułatwią nam to zadanie. Poznając nasze włosy, a także kosmetyki, których używamy, dowiemy się, co im służy, a co wpływa na nie negatywnie. Przede wszystkim należy czytać ich składy i wyeliminować szkodliwe składniki: silikony, woski i bardzo mocne detergenty, które przesuszają włosy i pogarszają ich kondycję. Warto też zaopatrzyć się w odpowiednią szczotkę, miękki ręcznik oraz dobre nawyki - nie myć włosów gorącą wodą, nie pocierać, nie szarpać, nie związywać ich cienkimi gumkami i nie przetrzymać włosów zawiniętych w ręcznik przez bardzo długi czas.

 

 

Warto też pamiętać o tym, że świadoma pielęgnacja włosów to proces, którego trzeba się nauczyć. Jeden produkt nie uratuje naszych włosów, a efekty nie będą natychmiastowe, potrzeba czasu i wyrozumiałości, aby osiągnąć zamierzony cel.

 

Natalia Lasek/Redakcja Maxmodels.pl

Zdjęcie główne: 123RF/Picsel

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj Juliiaa 5.7 1 Juliiaa Modelka
Edytuj ZurakowskiMarcin 6.0 0 ZurakowskiMarcin Fotograf
Edytuj PhotoEllegant Modelka: Honorata P 6.0 0 PhotoEllegant Fotograf
Edytuj stereckova 5.9 3 stereckova Modelka
Edytuj Luca_PMV 6.0 1 Luca_PMV Fotograf
Edytuj Dinaxx 6.0 3 Dinaxx Modelka
Edytuj Olenka 6.0 0 Olenka Modelka
Edytuj stereckova 5.7 0 stereckova Modelka
Edytuj LiamJTopham 6.0 0 LiamJTopham Fotograf
Edytuj Somashotz 6.0 0 Somashotz Fotograf
Zobacz więcej zdjęć