Szczotkowanie ciała na sucho - jedna z najstarszych metod dbania o skórę

REKLAMA
REKLAMA
Szczotkowanie ciała na sucho - jedna z najstarszych metod dbania o skórę

Poprawia krążenie, przeciwdziała rozstępom, wygładza skórę, wyrównuje koloryt, a nawet redukuje cellulit do zera! Te i wiele innych dobroczynnych właściwości wymieniają zwolennicy szczotkowania ciała na sucho. Może wydawać się , że moda na ten zabieg narodziła się stosunkowo niedawno, jednak tak naprawdę znany jest on już od starożytności.

 

 

Każda starożytna cywilizacja wypracowała swoje rytuały bazujące na upiększaniu i poprawianiu zdrowia. Jeśli chodzi o zabiegi polegające na złuszczaniu skóry, Chińczycy używali suszonych owoców trukwy ostrokątnej, a Indianie suszonych kolb kukurydzy. Z kolei Japończycy, przed gorącą kąpielą, szczotkowali się wysuszonymi, twardymi częściami traw lub szorstkimi materiałami. W starożytnej Grecji zamiast szczotek używano metalowych skrobaków. Finowie do dziś praktykują usuwanie martwego naskórka poprzez omiatanie ciała gałązkami brzozy. W systemie medycyny hinduskiej, znany był rytuał „garshana". Polegał na szczotkowaniu ciała po przebudzeniu, kilka minut przed pierwszą kąpielą, co zalecane jest również dziś.


Moda na szczotkowanie zagościła w Polsce na dobre, m.in. za sprawą popularności książki „Sztuka prostoty" Dominique Loreau, wydanej w 2011 roku. Autorka wspomina, że dla Japonek szczotka do ciała to niezbędne akcesorium w łazience. Obecnie szczotka stała się ważnym akcesorium także dla wielu Polek.

 

fot. 123rf/Picsel

 

Na czym polega szczotkowanie?


Szczotkowanie to delikatny masaż całego ciała. Wykonuje się go na sucho, przy użyciu szczotki o odpowiednio twardym i najlepiej naturalnym włosiu. Zwykle robione są one z kokosa, trawy morskiej lub włosia zwierząt. Specjaliści radzą, żeby zamiast porannej kawy, zacząć dzień właśnie od szczotki. Zabieg ten redukuje bowiem uczucie porannego zmęczenia i niedospania. Jest to także najbardziej naturalny i dostępny dla każdego peeling, jaki można sobie zaoferować. Przede wszystkim jest tani, wymaga jedynie jednorazowego zakupu szczotki, którą możemy nabyć już w cenie od 20 złotych.
Szczotkowanie praktycznie nie ma wad, wszyscy posiadacze szczotek wymieniają jedynie zalety: ujędrnia skórę, oczyszcza, pobudza ukrwienie, a także wspomaga układ limfatyczny (działa jak drenaż) oraz pomaga zmniejszyć obrzęki nóg. Zatem można powiedzieć, że szczotkując ciało, po prostu pobudzamy je do działania. Użytkownicy zapewniają, że systematyczność wykonywania tego zabiegu zapulsuje w przyszłości, pozostawiając nawet bardzo dojrzałą skórę sprężystą i napiętą.

 

Jak szczotkować?


Szczotkowanie ciała na sucho ma kilka ważnych zasad dotyczących sposobu masowania. Ważna jest technika wykonywania zabiegu. Po pierwsze ruchy zawsze muszą być wykonywane w stronę serca, zgodnie z przepływem limfy. Najlepiej zaczynać od nóg i masować w górę, przez tułowie, aż do szyi. Z rękami postępujemy podobnie - masujemy od dłoni do ramion. Z kolei na brzuchu i stawach, czyli łokciach, kolanach, kostkach, nadgarstkach itd. wykonujemy ruchy okrężne. W miejscach, w których skóra jest grubsza lub tam, gdzie mamy problem z cellulitem, szczotkę możemy docisnąć mocniej, a tam gdzie nasza skóra jest delikatna, czyli np. pod pachami, należy masować lżej. Warto wykonywać minimum trzy ruchy na każdym z obszarów ciała. Zabieg nie pochłania dużo czasu- zwykle od 3-5 do 15 minut. Należy także pamiętać, żeby po szczotkowaniu wziąć prysznic i koniecznie nawilżyć ciało balsamem lub oliwką. Na początek powinniśmy wybrać miękkie włosie oraz wykonywać zabieg krócej, aby skóra mogła się przyzwyczaić. Po pierwszych masażach może wystąpić podrażnienie i lekkie zaczerwienienie, ale to zupełnie normalne, skóra powinna się przyzwyczaić. Później szczotkowanie można wykonywać nawet codziennie.

 

Zawsze powinniśmy słuchać potrzeb swojego ciała i na nie odpowiadać. Szczotkowanie na sucho wpływa nie tylko na nasz wygląd zewnętrzny, ale także samopoczucie. To idealny sposób na relaks i odprężenie przed stresującym dniem, który sprawdza się już od wieków. Jeśli pokochasz szczotkowanie, na pewno wzbogaci ono rytuał twojego domowego SPA!

 

fot.: 123f/Picsel

 

Oliwia Kula/Redakcja Maxmodels.pl

Zdjęcie główne: 123rf/Picsel

 

Reklama

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj emgie_photos Sesja z Klaudią Mikos <3 
5.6 0 emgie_photos Fotograf
Edytuj BibiK Fot. Bubusława GórnyMua. Agata Dziopak 6.0 0 BibiK Modelka
Edytuj Kriss_r 6.0 0 Kriss_r Fotograf
Edytuj ChrisLondon 6.0 1 ChrisLondon Fotograf
Edytuj rpodgorska 6.0 0 rpodgorska Wizażysta
Edytuj Sprintereczka 6.0 1 Sprintereczka Modelka
Edytuj balmmy modelka @grzecznie Fot @paulinakowalska_fotografie 6.0 1 balmmy Modelka
Edytuj fotomachina 6.0 0 fotomachina Fotograf
Edytuj Kriss_r 6.0 0 Kriss_r Fotograf
Edytuj NGajska 6.0 1 NGajska Fotograf
Zobacz więcej zdjęć