Sztuka dobierania szamponu do włosów - Porady Jakuba Ziemirskiego

Dodano: 03.12.2014
REKLAMA
Sztuka dobierania szamponu do włosów - Porady Jakuba Ziemirskiego

Jak dobrać szampon do naszych włosów? To częste pytanie jakie zadajemy sobie będąc w salonie fryzjerskim lub w drogerii. I słusznie. Bo nie każdy szampon jest skuteczny dla danego typu włosów. Jak zatem dokonać wyboru?

 

Rodzaj włosów a szampon


Po pierwsze, należy określić jaki rodzaj włosów i typ skóry głowy posiadamy i wtedy.....

 

Włosy przetłuszczające się
Wymagają specjalnych szamponów, w których zawarte są substancje hamujące intensywną pracę gruczołów łojowych. Szampony te mają dużo substancji myjąco-oczyszających SLS, bądź SLES, a bardzo mało substancji natłuszczających. Włosy łatwo przetłuszczające się bardziej skorzystają na szamponie z substancjami ściągającymi, takimi jak olej cytrusowy, rozmaryn, szałwia oraz rumianek. Warto wypróbować szampony naturalne, bez zawartości sztucznych składników, silikonów, parabenów, itp.

 

Włosy łamliwe i suche
Takie włosy wymagają natłuszczenia i odżywienia. Zatem najbardziej odpowiednie są szampony bogate w proteiny i lipidy, które zatrzymują wilgoć w głębi włosa. Często kosmetyki te zawierają też silikon, aby dodać włosom blasku. Unikaj szamponów wzmacniających oraz zwiększających objętość włosów, gdyż mogą one pozbawić skórę głowy niezbędnej wilgoci. UWAGA! Dla lekko przesuszonej skóry najlepszy będzie szampon opatrzony etykietą "nawilżający", "wygładzający" lub "do włosów kręconych", jeśli takie mamy.


Jeżeli twoja skóra głowy jest bardzo sucha i swędzi lub łuszczy się, szukaj szamponu przeznaczonego specjalnie dla przesuszonej skóry. Unikajmy szamponów zawierających siarczany, które pozbawiają wody włosy oraz skórę głowy.

 

Włosy farbowane
Wybierajmy szampony z substancjami nawilżającymi, wygładzającymi i utrwalającymi kolor.

 

Włosy słabe i wypadające
Szampony dla takich włosów powinny zawierać substancje wzmacniające, odżywiające cebulki. Powinny też być bardzo łagodne i zawierać ekstrakty roślinne i witaminy.

 

UWAGA! To nie koniec!
Na rynku dostępne są również szampony do włosów cienkich, normalnych, kręconych, blond, ciemnych, prostych, dojrzałych, zniszczonych, powiększające objętość itd. Każdy może coś wybrać. Tylko co?

 

Składniki szamponów


Zwracajmy uwagę na etykiety kosmetyków i czytajmy ich skład. Krótka instrukcja? Bardzo proszę. Poniżej lista składników, które mogą występować w szamponach najczęściej.

 

Olejki roślinne - działają nawilżająco, nadają włosom elastyczność, nabłyszczają, chronią przed promieniami słonecznymi, chronią przed wolnymi rodnikami.

 

Pantenol - łagodzi objawy zapalne skóry, przyspiesza wzrost włosów.

 

Kolagen i elastyna - wspomagają wzrost włosów i zapobiegają utracie wilgoci.


Ceramidy - zmieniają właściwości powierzchni włosa, czyniąc ją bardziej hydrofobową. Dodatkowo zwiększają odporność na szkodliwe działanie promieni UV, chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i wysuszeniem.

 

Wyciągi z ziół - regulują wydzielane łoju, mają działanie kojące i lecznicze.

 

SLS lub SLES - to detergenty, które stosowane są od dawna w przemyśle do odtłuszczania i mycia... pomieszczeń i urządzeń. Znalazły też zastosowanie w kosmetyce. Mogą być groźne, przesuszać skórę, zaburzać wydzielanie łoju, czy wywoływać świąd, ale są skuteczne w niektórych przypadkach. Jeśli używamy kosmetyków z silikonami lub nakładamy dużo środków stylizacyjnych, jak np. lakier, to szampon z SLS pomoże nam skutecznie oczyścić włosy, czego nie zrobi zwykły szampon. Czy kupować zatem szampony z SLS? Na pewno ograniczyć ich stosowanie np. do sytuacji, gdy musimy oczyścić włosy z nadmiaru środków do stylizacji.


Silikony - ich zadaniem jest pogrubienie i wygładzenie włosa. Oblepiają one strukturę włosa, przez to tworzą iluzję blasku. Włos otoczony silikonem jest w zasadzie niedostępny dla składników pielęgnacyjnych. W efekcie włos jest sztucznie obciążony i trudny do odżywienia. Aby go oczyścić trzeba wtedy zastosować szampon z SLS. Owszem są też lepsze odmiany silikonów, które rozpuszczają się w wodzie i nie są groźne dla włosów. Warto zapytać stylistę lub sprzedawcę jaki rodzaj silikonu ma dany szampon.

 

Czas na wybór!


Nawilżające, zwiększające objętość włosów, wzmacniające, wygładzające, sprzyjające kręceniu się włosów, do włosów suchych, przetłuszczających się... i tak można wyliczać. Ilość rodzajów szamponów jest naprawdę przytłaczająca! Jaki zatem wybrać?


Jeśli wiemy, jaki mamy typ włosów i skóry głowy, warto postawić na szampon bez zawartości SLS. Chociaż, jak pisałem wyżej, w pewnych przypadkach SLS jest niezbędny.


Rada druga - jeśli nie musimy, nie używajmy kosmetyków z silikonami, a jeśli już to tylko z tymi „lekkimi". Nadal macie problem z dobraniem szamponu? Zapytajcie stylistę fryzur, który doradzi, wcześniej dokonując analizy waszych włosów.

 

 

fot. Marcin Urban


Jakub Ziemirski - stylista fryzur, laureat krajowych i międzynarodowych konkursów, trzykrotny finalista światowego konkursu Style Master Contest, w którym w 2012 roku zajął 3 miejsce. Właściciel Jakub Ziemirski Atelier, założyciel „Ziemirski Academy". Współautor międzynarodowej kolekcji Revlon Professional wiosna/lato 2014 „Yes, I do". Autor i współtwórca krajowych pokazów fryzjerskich. Uczestnik pokazów międzynarodowych, w tym m.in. na Cyprze, we Włoszech, w Rumunii i Portugalii.

 

Zobacz portfolio Jakuba Ziemirskiego w MaxModels.pl >>>

 


zdjęcie główne: 123rf / picsel

redakcja i korekta: Katarzyna Denkowska

Komentarze (2)
Dodaj komentarz
jziemirski 10 grudnia 2014Fryzjer
Tak jak wspomniałem w artykule. Nie zawsze SLS jest szkodliwy. Jeśli stylizujemy włosy, lakierem, pastą, woskiem....to szampon SLS jest idealny do ich oczyszczenia.
SLS stosowany w nadmiarze może szkodzić. Umycie głowy szamponem z tym składnikiem okazjonalnie, raz na jakiś czas, nie spowoduje u nas żadnych dziwnych reakcji. SLS po prostu oczyszcza. Silnie. Więc lepiej w nadmiarze go unikać.
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
radzia 05 grudnia 2014Fotograf
a szampony z Montibello ? ... takie dobre przecież! .. A zawierają SLS :(
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
Więcej z: Porady ekspertów
Zdjęcia MaxModels
Potwierdzam, że mam ukończone 18 lat Zobacz Edytuj Tomasz1973 6.0 0 Tomasz1973 Fotograf
Edytuj Karola_Ka 6.0 3 Karola_Ka Modelka
Edytuj lag 6.0 0 lag Fotograf
Edytuj kamissia 6.0 1 kamissia Modelka
Edytuj zdankowicz 6.0 1 zdankowicz Modelka
Edytuj wafeeleeek 6.0 1 wafeeleeek Modelka
Edytuj patejukr Wiktoria M 6.0 0 patejukr Fotograf
Edytuj wa-photo 6.0 0 wa-photo Fotograf
Edytuj Gizelle 6.0 0 Gizelle Modelka
Edytuj Mersii 6.0 0 Mersii Modelka
Zobacz więcej zdjęć