Była królową polskiej reklamy. Jak dziś żyje modelka, której twarz znała cała Polska?

Dodano: 14.06.2022
REKLAMA
Była królową polskiej reklamy. Jak dziś żyje modelka, której twarz znała cała Polska?
Zdjęcie: Instagram @katarzyna_butowtt

Wystąpiła w ponad 100 polskich reklamach, została twarzą loterii „Teletombola”, zagrała w filmie „Psy”. Katarzyna Butowtt w latach 80. i 90. była jedną z najbardziej rozpoznawalnych modelek. Wypatrzył ją na ulicy fotograf, współpracujący ze słynną Grażyną Hase, gdy miała zaledwie 15 lat. Dlaczego zrezygnowała z kariery?

 

 

Katarzyna Butowtt, czyli królowa polskiej reklamy, zniknęła ze sceny w szczycie sławy, gdy była jedną z najbardziej rozchwytywanych twarzy w modelingu. Dlaczego zrezygnowała z kariery? Czym obecnie się zajmuje? Poznaj historię jednej z największych polskich piękności lat 80. i 90.

 

Przeczytaj też:

Wzięła udział w ponad 200 sesjach dla "Playboya". Co robi dziś Danuta Lato?


Katarzyna Butowtt – początki w modelingu

 

 

Pierwszy raz Katarzyna Butowtt pojawiła się na wybiegu, gdy miała zaledwie 7 lat. Uczestniczyła w targach odzieży szkolnej dla uczennic, prezentując fartuszki dla najmłodszych dziewczynek. Wspomina, że wywoływała szerokie uśmiechy na twarzach, ponieważ naśladowała chód dorosłych modelek, co rozbawiło publiczność.

 

Jednak jej pierwsze poważne zetknięcie z branżą modelingu miało miejsce na ulicy. Gdy skończyła 15 lat, podszedł do niej fotograf współpracujący z Grażyną Hase, jedną z najsłynniejszych projektantek PRL-u. Mężczyzna zaprosił nastolatkę na zdjęcia, mama Katarzyny wyraziła zgodę i to dało początek niezapomnianej przygodzie Butowtt.

 

I tak w latach 80. Kasia Butowtt stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych modelek, zajmując szczytne miejsce tuż obok Małgorzaty Niemen. W trakcie pracy, jako modelka, ukończyła psychologię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, więc nie porzuciła nauki na rzecz sławy.

 

 

Jak Katarzyna Butowtt została królową reklamy?

 

Młoda Kasia szybko podbiła wybiegi – uczestniczyła w pokazach dla Hasse, Hoff i Cory. Jednak prawdziwą karierę zawdzięcza uroczej twarzy, którą podziwiały miliony widzów w Polsce. Gdy tylko w latach 80. i 90. telewizyjne reklamówki zyskały na popularności, Kasia szybko znalazła pracę na małym ekranie. Nierzadko w trakcie jednego bloku reklam jej twarz pojawiała się w kilku spotach. Praktycznie każdy Polak znał ją z telewizyjnej loterii „Teletombola”.

 

Katarzyna Butowtt przyznaje, że w pewnym momencie sama miała już dosyć swojej twarzy w reklamach. Z czasem zaczęła odmawiać udziału w spotach, właśnie ze względu na przesyt jej osoby. Mimo to przyznała: "Mój wizerunek wrył się w pamięć niektórych do tego stopnia, że od czasu do czasu spotykam się z opiniami, że ludziom brakuje mojej osoby w reklamach." Katarzyna Butowtt od zawsze wiedziała, że jest niezwykle fotogeniczna. Powiedziała: "W przedszkolu, gdy pan fotograf robił nam grupowe zdjęcie, zawsze prosił mnie, żebym zapozowała sama. To samo tyczy się szkoły podstawowej. Moja fotogeniczność istniała od zawsze."

 

Kariera aktorska Katarzyny Butowtt

 

Od 1990 roku Katarzyna Butowtt rozpoczęła karierę aktorską, wystąpiła w filmach „Przeklęta Ameryka” i „Obywatel świata”, ale największe zainteresowanie wzbudziła jej rola w kultowych „Psach” Władysława Pasikowskiego. Chociaż zagrała małe epizody, jej nazwisko przykuwało uwagę widzów, którzy znali ją z większości spotów, co było niejaką wizytówką wspomnianych produkcji filmowych. Co ciekawe, modelka przyznaje, że nigdy nie oglądała „Psów”.

 

Kasia nie rozwinęła jednak kariery aktorskiej. Po nieudanych zdjęciach próbnych do roli Stefci Rudeckiej w „Trędowatej", porzuciła chęci zaistnienia w branży. Niedługo później zrezygnowała również z kariery w modelingu, a jej twarz zniknęła z telewizji. Dlaczego?

 

Jak skończyła się kariera Katarzyny Butowtt?


"To była strasznie głupia i próżna praca. Wstydziłam się tego, że jestem modelką. Gdy pytano mnie, czym się zajmuję, zawsze odpowiadałam, że jestem studentką" – tak podsumowała swoją karierę w modelingu Katarzyna Butowtt. Modelka uważała, że przez lata żyła w branży, której tak naprawdę uznawała za przyszłościowe zajęcie. Katarzyna przygodę z modelingiem traktowała jak sen - nierealny, ulotny. Chociaż zarabiała mnóstwo pieniędzy i odwiedzała dalekie kraje, nie czuła spełnienia. Pragnęła dawać wartość i nieść pomoc ludziom, to było ważniejsze niż dobrze prosperująca kariera w branży modelingu.

 

Fot: VIPHOTO/East News

 

Przeczytaj też:

Zjawiskowa modelka i ikona PRL-u. O jej względy zabiegał Polański

 

Katarzyna Butowtt obecnie

 

Minęło ponad 20 lat od kiedy Katarzyna Butowtt zmieniła zawód. Zamknęła własną agencję modelek i obrała całkowicie inną drogę, zatrudniając się jako wolontariuszka w Fundacji Dr Clown. Przez dekadę wspierała dzieci z porażeniem mózgowym, odwiedzając je w stroju klauna. „Niestety, w tym czasie złapałam wszystkie możliwe choroby dziecięce, więc dostałam zakaz udawania się do szpitali" – przyznała. Dlatego zmieniła stanowisko i do dzisiaj pracuje jako rzecznik prasowy, właśnie ten zawód dał jej satysfakcję i prawdziwą radość.

 

Fot: Kamil Piklikiewicz/East News

 

„Przez wiele lat wykonywałam strasznie głupią i próżną pracę. Słyszałam, że niosłam radość z ekranów telewizora. Mnie to zupełnie nie satysfakcjonowało. Na studiach witano mnie od progu słowami: "witaj, gwiazdo”. Takie traktowanie mojej osoby przyczyniało się do mojego złego samopoczucia.” – podsumowuje Katarzyna.

 

Życie prywatne Katarzyny Butowtt

 

Katarzyna Butowtt nie ma dzieci, ale od lat jest w związku małżeńskim z Tomaszem Butowttem, który był znanym perkusistą w zespole Czesława Niemena, a z czasem został realizatorem pokazów mody. Parę poznała żona Czesława, Małgorzata Niemen, która tuż obok Kasi była uznawana za jedną z najpopularniejszych modelek. I chociaż Katarzyna sporadycznie pojawia się w telewizji, reklamując np. kremy dla dojrzałych kobiet, uznaje to za hobby, sporadyczne zajęcie, które jest dodatkiem w jej życiu. Spełnia się jako rzeczniczka fundacji dla chorych oraz jako żona.

 

Milena Dzikowska/ Redakcja Maxmodels.pl

 

Przeczytaj też:


Wymyśliła toksyczny związek z 60-latkiem? Zaskakujące wyznanie polskiej modelki


Zdobyła serce Elvisa, gdy miała 14 lat. Ten związek nie był usłany różami

 

Ta piękność to zapomniana ikona lat 90.

 

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj Chloehunt 6.0 0 Chloehunt Modelka
Edytuj Chloehunt 6.0 0 Chloehunt Modelka
Edytuj AIpha Modelka: Patrycja 6.0 9 AIpha Fotograf
Edytuj Aleksandra14 6.0 1 Aleksandra14 Modelka
Edytuj justynaanna_r 6.0 6 justynaanna_r Modelka
Edytuj Lwica82 6.0 1 Lwica82 Modelka
Edytuj Ambria 6.0 1 Ambria Modelka
Edytuj SofiaM 6.0 1 SofiaM Modelka
Edytuj Carmen_96 6.0 1 Carmen_96 Modelka
Edytuj Anastazja993 6.0 1 Anastazja993 Modelka
Zobacz więcej zdjęć