Ktoś ukradł moje zdjęcia - co zrobić?

Dodano: 16.06.2014
REKLAMA
Ktoś ukradł moje zdjęcia - co zrobić?

Ktoś umieścił Twoje zdjęcie bez zgody i do tego je przerobił? Wykorzystał Twój wizerunek bez Twojej wiedzy? Ukradł zdjęcia i opublikował je w swoim profilu? Jeśli zdarzyła Ci się jedna z wymienionych sytuacji, przeczytaj ten artykuł!

 

Zdjęcia to główne treści jakie znajdziemy w serwisie MaxModels.pl . Zostały one stworzone przez konkretne osoby. Większość z nich poświęciła swój czas, pieniądze oraz wykorzystała swoje artystyczne umiejętności, aby powstało wyjątkowe dzieło. Przywłaszczenie sobie cudzych zdjęć jest kradzieżą, tak samo jak nielegalna jest publikacja zdjęć modela/modelki bez ich zgody na wykorzystanie wizerunku.


Zdjęcie to wspólne dzieło co najmniej dwóch osób. Aby mogło być opublikowane wymagana jest zgoda wszystkich stron.


Chcemy, aby MaxModels.pl było społecznością, w której doceniamy pracę innych użytkowników, a w portfoliach przedstawiamy jedynie swoje autorskie dokonania. Poniżej prezentujemy kilka porad dotyczących tego, jak zapobiegać kradzieży zdjęć oraz co należy zrobić w konfliktowych sytuacjach związanych z prawami autorskimi.


Przed sesją zdjęciową


Jeśli decydujesz się na sesję, pamiętaj aby podpisać umowę ze wszystkimi współtwórcami. Dzięki temu unikniesz wątpliwości dotyczących tego, kto ma prawo do publikacji zdjęć oraz ich późniejszego wykorzystania. Bez względu na to, ile minie czasu od zawarcia umowy, będziecie mogli w każdym momencie sprawdzić swoje prawa dotyczące wykorzystania waszego wspólnego dzieła. Sporządzenie umowy jest w waszym interesie. Taki dokument pozwala w szybki sposób rozstrzygnąć jakikolwiek spór dotyczący praw do zdjęcia.


Ktoś wykorzystał mój wizerunek bez mojej wiedzy


Jesteś modelem/modelką i znalazłeś swoje zdjęcie w portfolio fotografa, któremu nie udzieliłeś zgody na wykorzystanie swojego wizerunku. W takiej sytuacji najpierw skontaktuj się z osobą, która opublikowała zdjęcie. Najczęściej już na tym etapie można dojść do porozumienia i współtwórca usunie dane zdjęcie z serwisu. Jeśli bezpośredni kontakt nie pomoże, zgłoś sprawę do moderacji naduzycia@maxmodels.pl . Pamiętaj, aby oprócz nicku danej osoby, podać również link i opisać w skrócie całe zdarzenie. Ponadto jeśli masz umowę, prześlij do nas jej kopię.


Pamiętaj, umowa jest dokumentem, który pomoże w rozwiązaniu konfliktowej sytuacji. Moderator nie ma innej możliwości sprawdzenia, które z Was ma rację.


Chcę, aby moje nagie zdjęcia zniknęły z serwisu

 

Po pierwsze, zanim zdecydujesz się na akty lub nagie zdjęcia, dobrze to przemyśl. Tego typu zdjęcia, niezależnie od podpisanej przez Ciebie umowy, mogą zostać wykorzystane w celach, których byś sobie nie życzył/a, lub po pewnym czasie mogą wpłynąć na Twoje życie zawodowe. Jeśli jesteś zdecydowana/y na nagie zdjęcia i chcesz je opublikować pamiętaj, że bardzo trudno jest usunąć zdjęcia z Internetu i będą one dostępne dla innych użytkowników.

 

Po drugie, jeśli wcześniej zgodziłeś się na publikację swoich nagich zdjęć, to fotograf miał prawo umieścić je w swoim profilu. Jest to wasze wspólne dzieło. Jednak, jeśli z osobistych przyczyn - zmiana pracy, szkoły etc. musisz zadbać o swój wizerunek w Internecie, to napisz wiadomość do danego użytkownika. W jej treści przedstaw swoje powody i wyjaśnij mu, dlaczego chcesz, by dane zdjęcia zostały usunięte.


Dopiero kiedy użytkownik odmówi usunięcia zdjęć, napisz do nas opisując całe zdarzenie i podając linki do konkretnych zdjęć. Pamiętaj, że jeśli wcześniej podpisałeś umowę, w której zgodziłeś się na publikację zdjęć, fotograf ma prawo pozostawić zdjęcia w swoim portfolio, a moderator nie ma podstaw by je usunąć.

Przed podpisaniem umowy przeczytaj uważnie cały dokument. Sprawdź, czy wszystkie warunki ci odpowiadają i zgadzają się z waszymi wcześniejszymi ustaleniami.

 

Profil zawiera kradzione zdjęcia


Jeśli zauważyłeś, że zdjęcia w danym profilu należą do kogoś innego, zgłaszając daną fotografię do moderacji podaj jej prawdziwego autora, współtwórcę oraz link do strony, z którego dane zdjęcie zostało skradzione. Kradzież możesz zgłosić poprzez przycisk "Zgłoś nadużycie", ktory znajduje się pod każdym zdjęciem i w prawym górnym rogu profilu użytkownika (obok przycisku "Zaproś na sesję").


Jestem retuszerem, jakie zdjęcia mogę publikować?


Jeśli jesteś retuszerem pamiętaj, aby publikować zdjęcia, które są twoje, masz do nich prawo autorskie lub zgodę właścicieli na ich wykorzystanie. W innym wypadku nielegalnie wykorzystujesz cudze dzieło. Ta sama zasada dotyczy fotografii pobranych ze stocków, które nie mogą znaleźć się w twoim portfolio, jeśli tylko zakupiłeś zdjęcie, a nie byłeś jednym z jego współtwórców.


Potrzebujesz nowych zdjęć do swojego portfolio? Dodaj ogłoszenie w serwisie, nawiąż współpracę z fotografami i chwal się swoimi autorskimi dziełami.

 

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, napisz do nas:

MaxModels

Moderator

albo na adres serwis@maxmodels.pl

 

Pozdrawiamy,

Zespół MaxModels.pl

 

zdjęcie: 123RF/ picsel


Zgłaszanie wiadomości do moderacji >>>

Jestem początkującą modelką! Na co powinnam uważać? >>>

Czego unikać w swoim portfolio? >>>

Stawiam pierwsze kroki. Czy modeling jest dla mnie? >>>

Kim jest troll i jak sobie z nim radzić? >>>

Komentarze (2)
Dodaj komentarz
iwagliwice 30 czerwca 2014Modelka
witam przeczytałam rady i mam pytanie ; co powinno być w umowie , aby uniknąć np; zrobione są zdjęcia w ubraniu a fotograf przerobił ja na zdjęcie bez ubrania ?
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
konto usunięte 19 czerwca 2014
"Zdjęcie to wspólne dzieło co najmniej dwóch osób. Aby mogło być opublikowane wymagana jest zgoda wszystkich stron. "
radzę skonsultować to z adwokatem/radcą prawnym specjalizującym się w prawie autorskim, bo definicja zdjęcia oraz prawa do jego publikacji jest nie co najmniej nie prawidłowa
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
Więcej z: START w MaxModels
Zdjęcia MaxModels
Edytuj fifteenthaugust 6.0 1 fifteenthaugust Fotograf
Edytuj pcichowicz 6.0 1 pcichowicz Modelka
Edytuj Karola86 6.0 0 Karola86 Modelka
Edytuj akinomrodis kobieta... 6.0 0 akinomrodis Modelka
Edytuj zugrabowska 6.0 0 zugrabowska Modelka
Edytuj maro89 Pozowała: https://www.instagram.com/ati_photomodel/ 6.0 0 maro89 Fotograf
Edytuj fotomag 6.0 0 fotomag Fotograf
Edytuj Natalia6 6.0 0 Natalia6 Modelka
Edytuj Karola86 6.0 0 Karola86 Modelka
Edytuj milla_m 6.0 1 milla_m Modelka
Zobacz więcej zdjęć