Współpraca w Maxmodels – jak nie da się oszukać? Sprawdź, na co musisz uważać

Dodano: 14.01.2022
REKLAMA
Współpraca w Maxmodels – jak nie da się oszukać? Sprawdź, na co musisz uważać

Nawiązując współpracę w Maxmodels należy pamiętać o kilku ważnych zasadach dotyczących bezpieczeństwa. Które z propozycji współpracy powinny wzbudzić twoje podejrzenia? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, decydując się na sesję.

 

 

Maxmodels to serwis o tematyce modelingowej. Znajdziesz w nim osoby związane z branżą modową i fotomodelingową. Wszystkie propozycje współpracy, które wykraczają poza ten zakres, w tym wiadomości dotyczące kwestii matrymonialnych, oferty sponsoringu czy pracy w innych typach działalności powinny od razu zwrócić twoją uwagę i wzbudzić podejrzenia. Takie propozycje odrzucaj bez wahania, a ich treść niezwłocznie zgłoś do moderacji serwisu.

 

Sprawdź, jak zgłosić podejrzane treści do moderacji

 

Ogólne zasady bezpieczeństwa


Oferty współpracy możesz otrzymać w serwisie (wiadomości prywatne, forum, ogłoszenia) lub poza MaxModels, jeśli podałeś swoje dane w opisie profilu (konta w mediach społecznościowych, skrzynki mailowe).


Pamiętaj, aby w odpowiedzi na ofertę współpracy nigdy nie wchodzić w podejrzane linki załączane w treści wiadomości ani nie wypełniać formularzy na stronach zewnętrznych, co do prawdziwości których masz wątpliwości. W żadnym wypadku nie zgadzaj się na udostępnianie swoich danych osobowych ani nie podawaj loginu ani haseł do swoich kont w sieci. Uważaj na wiadomości, które są próbą wyłudzenia twoich danych. Nigdy nie klikaj w podejrzane załączniki i linki!

 

Zanim zdecydujesz się na podjęcie współpracy, zwróć uwagę na następujące kwestie.

 

 

Wiarygodność portfolio


Portfolio stanowi wizytówkę użytkownika. Nim zdecydujesz się na współpracę z kimś, zapoznaj się z jego/jej pracami. Świadczą one o poziomie doświadczenia, pozwalają się  zapoznać z estetycznymi wyborami, ulubionymi motywami. Na tym etapie łatwo podjąc decyzję, czy zgadzają się one z naszym gustem i przekonaniami. Zachęcamy także do sprawdzenia Referencji. Nie wszyscy posiadają ich dużo, zwłaszcza, gdy dopiero zaczynają w serwisie, jednak ilość referencji i ich jakość mówi wiele o aktywności użytkownika. Dzięki nim dowiesz się, czy ktoś w serwisie już z daną osobą współpracował i jakie wyniósł wrażenia z tej współpracy.

 

UWAGA na puste portfolia! Nie ma powodu, dla którego doświadczony fotograf miałby nie publikować swoich prac. Oczywiście zdarzają się sporadyczne wyjątki od tej reguły, ale z podejrzliwością powinno traktować się propozycje fotografów z pustymi portfoliami, deklarujących wysokie doświadczenie i wieloletnie związki z branżą. Profesjonalni fotografowie posiadają rozbudowane portfolio, swoje strony domowe, fanpage na Facebooku i nie ukrywają swoich prac.

 

Słownictwo

 

Nikt nie ma prawa cię obrażać. Jeżeli ktoś składa ci propozycje, które kłócą się z Twoim światopoglądem, dodatkowo używając wulgaryzmów - zgłoś tę osobę do moderacji. Możesz to zrobić klikając w "Zgłoś nadużycie" znajdujący się przy wiadomości prywatnej. Zobacz jak to zrobić

 

Chociaż może być to mylące, zachęcamy do zwrócenia uwagi na nick osoby, z którą się kontaktujesz.

 

Realne zarobki


Oferty współpracy dzielą się na komercyjne i tzw. TFP (time for photos - więcej na ten temat tutaj). Łatwo ulec propozycji wysokich zarobków w zamian za pozowanie do kilku zdjęć. Jednak należy zawsze przemyśleć temat wielokrotnie.

 

Jeżeli jesteś początkującą modelką, niemożliwym jest uzyskanie przez Ciebie zarobku rzędu kilku tysięcy złotych za sesję. Takie kontrakty podpisują modelki z wieloletnim doświadczeniem, dla kampanii znanych marek. Jeśli ktoś oferuje ci taką kwotę możesz być pewna, że jest to podejrzane.

 

Jakie kwoty zatem są realne? Początkująca modelka, w zależności od typu sesji (czy jest to sesja produktowa, edytorial, kalendarze itp), może zarobić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Ceny będą wahać się ze względu na ilość zdjęć, zakres pozowania (topless i akty są droższe), doświadczenie fotografa czy rynek lokalny. Jeżeli nie jesteś pewna co do konkretnej kwoty, zawsze możesz zadać pytanie na Forum Osoby z większym doświadczeniem udzielą ci wskazówek.


Akty i nagość zakryta - przemyśl, zanim się zdecydujesz

 

W MaxModels.pl najczęściej spotkasz się z propozycjami współpracy bezgotówkowej. Z sesji otrzymasz zdjęcia, a fotograf możliwość wykorzystywania Twojego wizerunku. Pamiętaj, aby podpisać z nim umowę, która zabezpieczy Was oboje.

 

UWAGA: Twoją czujność powinna wzbudzić oferta, w której fotograf zobowiązuje się do zrobienia ci zdjęć za darmo, ale jedynie aktów. Nie rozpoczynaj swojej przygody z modelingiem od nagości. Pamiętaj, że kilka sesji nie stanowi dużego doświadczenia i że większość profesjonalnych modelek podejmuje decyzję o pozowaniu nago po paru latach pracy w zawodzie.

 

Kontakt poza MaxModels


Każdy użytkownik, którego nie dodałaś/eś do ignorowanych, może do ciebie napisać wiadomość. Informacje, które o tobie posiada to te, które znajdują się w twoim portfolio. Od ciebie zależy, jak wiele dodatkowych danych mu udostępnisz. Dobrze prowadzone portfolio wystarczy do tego, aby zainteresować sobą potencjalnego fotografa.

 

Zapamiętaj:


- nigdy nie wysyłaj nikomu swoich nagich fotografii (możesz posłużyć się linkiem do konkretnych zdjęć w MaxModels - na tej podstawie fotograf czy osoba z agencji jest w stanie wystarczająco określić twój potencjał)
- żadna poważna agencja/fotograf nie przeprowadza castingów przez komunikator używając kamerki internetowej!
- nikt nie ma prawa prosić cię o podanie twoich danych osobowych do umowy, jeśli nie spotkaliście się w rzeczywistości i nie podaje ci takich informacji zwrotnych o sobie.

 

Uważaj na siebie

 

To, co publikujesz w Internecie, może być skopiowane w ułamku sekundy i proces ten nie może być cofnięty. Przemyśl, nim podasz komuś swój numer telefonu, wyślesz swoje nagie fotografie, czy zgodzisz się na spotkanie. Kieruj się zdrowym rozsądkiem. W ten sposób unikniesz wielu nieprzyjemności i niebezpieczeństw.

 

Jeżeli masz wątpliwości czy pytania, kontaktuj się z nami pod adresem serwis@maxmodels.pl .

 

Katarzyna Denkowska, Katarzyna Jarosz / Redakcja MaxModels.pl

zdjęcie: 123RF / picsel

Komentarze (24)
Dodaj komentarz
jastrzab5000 19 września 2023Model
jak mozna dodac ogloszenie na maxmodels? aplikacji nie ma w sklepie, a na strwyskakuje biala strona.
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
artur_z 30 stycznia 2022Fotograf
Ok, jest w tym dużo prawdy, ale to wygląda tak, że portal zrzuca odpowiedzialność na modelki. Dlaczego brak jakiejkolwiek weryfikacji zakładanych profili? Czy to ma związek z ewentualną utratą kasy? Puste profile na masową skalę rozsyłają oferty sponsoringu i mniej ukrytych intencji. Dlaczego osoba z fajkowym profilem jest zauważana dopiero po zgłoszeniach przez użytkowników lub poszkodowane modelki, co i tak nie zawsze kończy się wykasowaniem takiego profilu? Dlaczego moderacja śpi w weekendy i inne dni wolne od pracy?
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
l-p 24 stycznia 2022Fotograf
Dodałbym jeszcze
"Przeczytasz o portfolio wysłanym na maila - zakończ w tym momencie korespondencje"
Na 99 % są to zdjęcia pozbierane w sieci

Artykuł ciągle aktualny,
Ciekawe?
1
0
| Odpowiedz
konto usunięte 16 lipca 2018
Kobieta może stracić więcej przychodząc na sesję, niż fotograf na sesji bez modelki. Ale jak modelki traktują swych fotoamatorów, tak one potem są traktowane. Co jednak, gdy fotograf jest kobietą, a modelka jest pozorantem? I tu się komplikuje sytuacja.
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
ClaudiaC22 08 czerwca 2018Modelka
Świetny artykuł
Ciekawe?
0
1
| Odpowiedz
shapiro 11 października 2016Fotograf
Warto zrobić mały update tego artykułu. Oszuści masowo wysyłają wiadomości w których rózny sposób próbują wyłudzić login i hasło. Czasami może to być informacja o czekających wiadomościach w serwisach modelingowych, o problemach z pocztą, lub prośba o wypełnianie formularza na stronie internetowych.
Pamiętajmy aby NIGDY nie podawać hasła w wiadomościach e-mail. Jeśli już logujemy się do różnych portali niech hasło będzie INNE dla każdego z portali.
Ciekawe?
3
0
| Odpowiedz
DominikaG1997 11 października 2016Modelka
Bardzo przydatne wskazówki dla początkujących , gdy ja zaczynałam niestety takich informacji z żadnego źródła nie otrzymałam ale na szczęście warto posiadać zdrowy rozsądek i rozum ;)
Ciekawe?
1
0
| Odpowiedz
konto usunięte 14 czerwca 2015
Dobry artykuł, bo siedzi tu dużo oszustów, którzy po kilkunastu wiadomości usuwają swoje konta
Ciekawe?
6
0
| Odpowiedz
konto usunięte 29 czerwca 2014
Bardzo udany artykuł.
Ciekawe?
4
0
| Odpowiedz
kontaks 29 czerwca 2014Fotograf
Pani Katarzyno. Zawiodłem się. Myślałem, że Redakcja potraktuje temat poważniej........
Autor ma na myśli to, że często fotograf/fotografka może być poszkodowanym/ą, przez
sprytniejszą/sprytniejszego modelkę/modela.
A jak się przed tym ustrzec nie napisała Pani ani jednego zdania.


Ciekawe?
3
0
| Odpowiedz
Więcej z: START w MaxModels
Zdjęcia MaxModels
Edytuj jamek więcej: www.instagram.com/radekchrupek
6.0 1 jamek Fotograf
Edytuj Ewelinka131313 6.0 0 Ewelinka131313 Modelka
Edytuj simonashy 6.0 2 simonashy Modelka
Edytuj moniq 6.0 2 moniq Modelka
Edytuj bartekchiny Summer's remembrance 6.0 0 bartekchiny Fotograf
Edytuj B4rbie 6.0 1 B4rbie Modelka
Edytuj simonashy 6.0 1 simonashy Modelka
Edytuj mejdzor 6.0 1 mejdzor Modelka
Zobacz więcej zdjęć