Ktoś zamieścił zdjęcia mnie przedstawiające bez mojej zgody!

Dodano: 22.03.2016
REKLAMA
Ktoś zamieścił zdjęcia mnie przedstawiające bez mojej zgody!

Często otrzymujemy od Was zgłoszenia do moderacji z prośbą, aby usunąć Wasz wizerunek z portfolio innego użytkownika. Kiedy możemy to zrobić? Jak moderacja postępuje w takich przypadkach? Wyjaśniamy w poniższym artykule.


MaxModels.pl jest serwisem, który służy do nawiązywania kontaktów między osobami zainteresowanymi branżą fashion. Na łamach naszego serwisu publikujecie sesje, które nierzadko powstają w ramach współpracy nawiązanej właśnie przez MaxModels. Warto jednak, abyście mieli na uwadze, że chociaż kibicujemy Waszym sukcesom i cieszymy się, że jesteście z nami - nie uczestniczymy w Waszych sesjach i nie mamy możliwości weryfikacji wszystkich informacji, które do nas zgłaszacie. Między innymi dotyczy to praw do Waszego wizerunku lub - w przypadku fotografów i wykonanych przez nich prac - praw do publikacji przez np. modelkę.

 

Jak kontaktować się z moderacją MaxModels? >>>

 

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie swoich fotografii - czy to autorskich, czy tych, do których pozowaliśmy - jest sporządzenie umowy jeszcze przed sesją. Dokument taki im bardziej szczegółowy, tym lepiej - może np. określać konkretne miejsca eksploatacji zdjęcia w sieci, jak np. wymienione z nazwy serwisy społecznościowe. Ważne, aby zawrzeć informację na temat możliwości lub jej braku, wykorzystywania zdjęć na użytek komercyjny. Niektórzy decydują się na zawarcie w umowie informacji, jak wiele zdjęć ma zostać przekazanych osobie pozującej i w jakiej formie (nośnik elektroniczny, wysyłka mailem, udostępnienie poprzez wirtualne dyski etc.).

 

Propozycje współpracy - jak nie dać się oszukać? >>>

 

Wiele osób z różnych powodów decyduje się takiej umowy nie sporządzać. Może to w przyszłości prowadzić do konfliktowych sytuacji, o których z pewnością słyszeliście lub czytaliście na forach. Pamiętajcie: dokument, nawet sporządzony w ramach umowy cywilnej (bez udziału notariusza) i podpisany przez obie strony, jest podstawą do roszczeń i znacznie ułatwia rozwiązywanie sporów dotyczących wykorzystania fotografii i wizerunków.


Jak czytać umowę?


Uważnie! Bardzo istotne jest, aby zapoznać się z takim dokumentem od początku do końca i w razie jakichkolwiek wątpliwości - poprosić o interpretację prawną osobę do tego uprawnioną. Jeśli umowa ma więcej, niż jedną stronę - należy sparafować każdą ze stron. Umowa, aby była ważna, musi być sporządzona w dwóch egzemplarzach - po jednym dla każdej ze stron. W przeciwnym wypadku nie obowiązuje!


Moje zdjęcia w cudzym portfolio - umowa


Pisząc do nas z prośbą o usunięcie swojego zdjęcia z portfolio innego użytkownika, spotkasz się z pytaniem moderatora, czy została sporządzona między Wami umowa. Jeśli tak i zostało w niej zawarte sformułowanie, że fotograf ma prawo publikować Twoje fotografie np. "W ramach promocji swoich usług", to niestety, ale moderator niewiele może zdziałać. Przeważnie w takich sytuacjach piszemy do fotografa z prośbą, aby usunął zdjęcie do czasu wyjaśnienia przez Was kwestii spornych. Jeśli jednak tego nie zrobi - nie jest to podstawą do zawieszenia jego konta czy wyciągnięcia innych sankcji przeciwko niemu.

 

Jeśli umowa zawarta między Wami jasno podkreśla, że druga strona nie ma prawa do takiej publikacji - prosimy o dostarczenie skanu, na podstawie którego usuniemy takie zdjęcie.

 

Czego wystrzegać się w swoim portfolio? >>>


Moje zdjęcia w cudzym portfolio - brak umowy


Każdej osobie przysługuje prawo do rozporządzania swoim wizerunkiem. Według interpretacji prawniczych, jest to prawo nadrzędne w stosunku do prawa autorskiego, jeśli nastąpiło naruszenie dóbr osobistych. Nie może to być jednak ogólnikowe stwierdzenie, tylko osoba, do której wizerunek należy, musi w dokładny sposób wyjaśnić, na czym jej zdaniem polega dane naruszenie. Ta sytuacja nie ma zastosowania, jeśli wyraziła uprzednio zgodę do wykorzystania swojego wizerunku - i autor zdjęcia jest to w stanie udowodnić.

 

Tego typu sprawy rozstrzygają sądy po złożeniu pozwu przez osobę, której wizerunek został wykorzystany. Moderacja MaxModels nie ma możliwości ani uprawnień do rozstrzygania tego typu sporów.

 

Po otrzymaniu takiego zgłoszenia, kontaktujemy się z obiema stronami w celu ustalenia, czy została sporządzona umowa. Jeśli nie, staramy się konflikt rozwiązać polubownie na poziomie serwisu - prosząc obie strony o usunięcie zdjęcia, o które jest spór. W ostateczności, jeśli zgłoszenie dotyczy zdjęcia przedstawiającego nagi wizerunek, przy braku odpowiedzi lub braku chęci współpracy zgłoszonego użytkownika - decydujemy się usunąć takie zdjęcie. Korzystamy wtedy z zapisu zawartego w Regulaminie MaxModels, który uprawnia nas do podjęcia takiej decyzji.

 

Masz umówioną sesję? O tym nie możesz zapomnieć! >>>


Ważne: redakcja MaxModels nie udostępnia wzorów tego typu umów. Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porada prawna - w celu zdobycia szczegółowych informacji zachęcamy do kontaktu z osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia: doradców prawnych, notariuszy, osób z wykształceniem i praktyką prawniczą.

 

Katarzyna Denkowska / Redakcja MaxModels.pl
zdj. 123rf

Komentarze (4)
Dodaj komentarz
konto usunięte 26 marca 2016
do notariusza po poradę prawna? redakcjo maxmodels proszę samemu się udać do adwokata lub radcy prawnego w tworzeniu takich tekstów.....
Ciekawe?
2
0
| Odpowiedz
modelssdaily 24 marca 2016Fotograf
Bardzo dobry artykuł, niestety dziewczyny i chłopcy początkujący w branży modelingowego bez odpowiedniej opieki nie potrafią dobrać dobrych osób do współpracy i ominąć niemiłych sytuacji...
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
Only4Fun 24 marca 2016Modelka
Była już na forum burza rozpętana przez jedną dziewczynę, że fotograf dodał jej zdjęcie na tle jakiegoś budynku z numerem jego i oznaczeniem ulicy nawet, a modelka choć piękna, przyjęła w dodatku jakąś głupią pozę. Problem był w tym, że fotograf chyba zapłacił modelce za zdjęcia, z tego co pamiętam umowy też nie było, więc prawda jest taka, że miał prawo udostępniać swoje prace i niejako dyktować warunki, a modelka naga nie była, to sam serwis nie mógł usunąć niewygodnego zdjęcia, a trochę czasu upłynęło, nim zdjęcie zniknęło. Myślę, że inspiracją do tego artykułu była właśnie ta forumowa burza i warto przeczytać ten artykuł, ku przestrodze :)
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
nefryt 23 marca 2016Model
Dobry artykuł :) Dziękuję!
Ciekawe?
1
0
| Odpowiedz
Więcej z: START w MaxModels
Zdjęcia MaxModels
Edytuj Di_Di_2024 6.0 5 Di_Di_2024 Modelka
Edytuj Syreniak 6.0 2 Syreniak Fotograf
Edytuj bork0wska 6.0 0 bork0wska Modelka
Edytuj nataleee 6.0 1 nataleee Modelka
Edytuj Ewelinka131313 6.0 3 Ewelinka131313 Modelka
Edytuj moniq 6.0 2 moniq Modelka
Edytuj Serpentina 6.0 2 Serpentina Modelka
Edytuj moniq 6.0 3 moniq Modelka
Edytuj leanpvt1 6.0 0 leanpvt1 Modelka
Edytuj MarkusFotoo 6.0 2 MarkusFotoo Fotograf
Zobacz więcej zdjęć