Masz umówioną sesję? O tym nie możesz zapomnieć!

Dodano: 01.07.2014
REKLAMA
Masz umówioną sesję? O tym nie możesz zapomnieć!

Pisaliśmy już o tym, jak ustrzec się przed nieuczciwymi ofertami współpracy w serwisie. Pora na kilka słów o współpracy poza serwisem.


Pamiętajcie, że zgodnie z Regulaminem serwisu, Redakcja MaxModels nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia i wydarzenia jakie mogą mieć lub miały miejsce w świecie rzeczywistym pomiędzy Użytkownikami zapoznanymi za pośrednictwem Serwisu. Dlatego poniższy tekst stanowi zbiór wskazówek, a nie regulaminowych praw. Nie mamy możliwości wymuszenia na kimkolwiek stosowania się do takich dobrych praktyk, a nie stosowanie się do nich nie może stanowić o usunięciu użytkownika z serwisu.


Nie przychodzi na sesję

Jeżeli umawiasz się z kimś na sesję, wykorzystujesz jego czas, zaangażowanie, często wielodniowe przygotowanie do sesji (np stylistka musi skompletować strój, fotograf znaleźć odpowiedni plener etc). Odwoływanie umówionej sesji w ostatniej chwili lub, co gorsza, po prostu nie stawianie się na niej, jest co najmniej nieuprzejme i nieodpowiedzialne. W ten sposób szkodzisz nie tylko osobom, z którymi byłaś/eś umówiona/y, ale także sobie. Każdą kolejną sesją - do której doszło lub nie - budujesz swoją opinię. Oczywiście zawsze może zdarzyć się wypadek losowy: w takim razie należy bezzwłocznie skontaktować się z osobą, z którą jesteśmy umówieni. Odwoływanie sesji powinno być jednak ostatecznością i umawiając się z kimś, dokładnie sprawdźmy:

- czy z pewnością termin nam odpowiada;

- czy jesteśmy w stanie dojechać na miejsce sesji (jeżeli korzystamy z komunikacji publicznej, sprawdźmy połączenie przed ustaleniem godziny spotkania).


Nie odpowiada na próby kontaktu

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że ktoś nie odpowiadał na Twoje telefony, wiadomości czy maile wiesz, jakie to irytujące. Zwłaszcza, kiedy od kontaktu zależy ważna kwestia: jak np uzgodnienie godziny sesji, szczegółów takich jak wizaż czy stylizacja, sporządzenia umowy etc. Powtarzamy: zgadzając się na sesję, zobowiązujesz się do przestrzegania podstawowych zasad współpracy, jakimi jest przestrzeganie... zwykłych zasad grzeczności. Dlatego jeśli ktoś próbuje się z Tobą skontaktować, potraktuj tę osobę tak, jak sam/a chciałbyś/abyś, aby ktoś zachował się względem Ciebie.


Dotyczy to także ofert współpracy, które nie są dla Ciebie atrakcyjne. Krótkie "Dziękuję, nie jestem zainteresowany/a" wystarczy. Druga strona będzie wiedziała, żeby nie wysyłać Ci więcej takich ofert, a Ty, jeśli w przyszłości chciałabyś się z nią lub nim skontaktować, nie będziesz mieć z tym problemów.


Uwaga: niekiedy zdarza się, że ktoś mimo Twojej negatywnej odpowiedzi stale wysyła Ci oferty, które są kopiowane i rozsyłane do wielu osób (SPAM), albo nie akceptuje Twojej odmowy i zaczyna Cię nękać czy nawet obrażać. W obu przypadkach zgłoś się do moderacji.

 

Jak rozpoznać trolla w MaxModels? >>>


Nie uzgadnia szczegółów współpracy

Przed przystąpieniem do sesji warto jest uzgodnić warunki, na jakich ta sesja ma się odbyć oraz dotyczące jej efektów. Im więcej uzgodnicie przed sesją, tym sprawniej przebiegać będzie współpraca. Unikniecie nieporozumień dotyczących zakresu pozowania, ilości zdjęć, którą modelka/model ma otrzymać po sesji i - co powoduje najwięcej problemów - możliwości publikacji.


Akty i nagość zakryta - przeczytaj, zanim się zdecydujesz! >>>


Nie spełnia deklarowanych warunków

Podając swoje wymiary czy doświadczenie, deklarujesz, że są one zgodne z prawdą. To bardziej istotne, niż może Ci się wydawać! Podczas kiedy umiejętności fotografa stosunkowo łatwo zweryfikować po zamieszczonych przez niego zdjęciach (jeśli oczywiście są jego autorstwa), tak wymiary modelki czy modela są trudne do oszacowania. Jeżeli modelka deklaruje konkretny rozmiar lub wzrost, stylistka biorąca udział w sesji przygotowuje się dla takich konkretnych wymiarów. Ponadto, jeśli do danej sesji poszukiwana jest brunetka, a na planie pojawi się blondynka - może to wręcz podważyć sens całej sesji. Nie spełniając swoich deklaracji wprowadzasz w błąd innych, nadużywasz ich zaufania, marnujesz ich czas, a często także narażasz na koszty.


Jak radzić sobie w takich sytuacjach?

Od momentu zaproponowania współpracy do momentu podpisania umowy, niestety ale nie ma formalnego zobowiązania, na podstawie którego można coś wymagać od drugiej osoby. Co można jednak zrobić?


Najlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczanie się przed takimi sytuacjami. Przed nawiązaniem współpracy warto przejrzeć Forum, komentarze danej osoby - zarówno pod jej/jego zdjęciami, jak i w portfolio, sprawdzić liczbę Referencji. Jeśli ktoś dopiero zaczyna, ilość tych wypowiedzi zapewne nie będzie duża, ale zawsze daje pewien obraz osoby - jej stosunku do innych, zaangażowania, odpowiedzialności etc. Nigdy za wiele informacji! Warto jak najwięcej uzgodnić w wiadomościach prywatnych czy telefonicznie, w tym uświadomić drugą stronę o ewentualnych konsekwencjach, jakie poniesiemy gdy do sesji nie dojdzie.

 

Jeżeli to możliwe, warto spotkać się z daną osobą na kilka dni przed umówioną sesją, aby uzgodnić ostatecznie warunki, "sprawdzić" jej punktualność i wyjasnić ewentualne wątpliwości. To też dobry czas na podpisanie umowy. Jeżeli spotkanie nie jest możliwe ze względu np na odległość, umowę można przesłać w formie elektronicznej i poprosić o odesłanie jej w formie podpisanego skanu.


Jeżeli już pierwszy kontakt został nawiązany, a do współpracy nie doszło - ponieważ współtwórca nie stawił się na sesję lub przestał odpowiadać na próby kontaktu - spróbujmy wyjaśnić sytuację. Może faktycznie zaszły okoliczności, które tę osobę usprawiedliwiają. Jeśli nie, możemy opisać zaistniałą sytuację w sposób kulturalny w komentarzach do portfolio danej osoby. Nawet, jeżeli ta osoba zdecyduje się usunąć ten komentarz, czy nawet dodać nas do ignorowanych - z pewnością wiele osób zdąży go przeczytać i wyrobić sobie odpowiednią opinię.


Dlaczego nie mogę wystawić referencji bez otrzymania prośby?

W MaxModels zdecydowaliśmy się przyjąć model referencji z serwisów biznesowych, pomagających nawiązywać kontakty zawodowe. Oznacza to, że to osoba prosi o wystawienie referencji osoby, z którymi współpracowała - co w praktyce wiąże się z otrzymywaniem pozytywnych referencji. Im ich więcej, tym osoba jest bardziej wiarygodna. Aby uniknąć nadużyć w tym względzie (zakładania fałszywych kont), wprowadziliśmy do każdej referencji wymóg dodania zdjęcia, za które referencja została dodana. Więcej na ten temat tutaj >>>


W serwisach aukcyjnych, gdy dochodzi do transakcji pomiędzy dwojgiem użytkowników, łatwiej jest zweryfikować przyczynę sporu oraz określić kto ma rację - współpraca zachodzi w serwisie, dlatego istnieje możliwość wystawiania komentarzy niezależnie od prośby. Tymczasem moderator MaxModels nie jest w stanie sprawdzić indywidualnie każdego przypadku, w którym nie doszło do sesji. Stąd zapis w Regulaminie, od którego rozpoczęliśmy nasz artykuł.

 

Uczulamy na to, aby współpracę poza serwisem traktować odpowiedzialnie, a osoby, z którymi się umawiamy na sesję z szacunkiem. Pamiętajcie, że nawet, jeśli traktujecie to jako hobby, dla wielu osób jest to praca, wymagająca dużego zaangażowania i przygotowań.


Jak prowadzić dobre portfolio modelki/modela?

Jesteś początkującym fotografem? Zobacz, co powinno zawierać Twoje portfolio!

Propozycje współpracy w serwisie - jak nie dać się oszukać?

Troll - kim jest i jak sobie z nim radzić?


Katarzyna Denkowska / Redakcja MaxModels.pl / zdjęcie główne: 123rf/picsel

Komentarze (9)
Dodaj komentarz
konto usunięte 13 sierpnia 2020
Proszę uważać na profil Anna90.
Jest to Fejk konto, próbuje wyłudzić zdjęcia.
Założone jest także na megamodels jako Magda69 Magdalena S.


Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
blackkarmen 09 lipca 2014Modelka
aleluja
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
konto usunięte 08 lipca 2014
Co z tego że ktoś się napocił, napisał artykuł jak i tak większość "wielkich modelek, modeli, fotografów, projektantów, fryzjerów i wizażystów" oleje to i będzie taki sam bałagan jak był. Bezsensowna robota. Kilka razy się umówiłem i za każdym razem zostałem wystawiony, więc dałem sobie spokój z tą zabawą, tu nigdy nie będzie dobrze. Każda paniusia ma w d.... że ktoś się wcześniej napracuje, zorganizuje wsszystko, a ona przyjdzie na gotowe.
Ciekawe?
4
0
| Odpowiedz
azime-make-up 02 lipca 2014Wizażysta
Szkoda tylko, że trzeba było aż napisać artykuł o tym, jak postępuje kulturalny człowiek.
Ciekawe?
16
0
| Odpowiedz
mpodfoto 02 lipca 2014Fotograf
Ja bym wprowadził coś a'la referencję, ale informujące o tym że ktoś na sesję nie przyszedł. Przydałoby się ostrzegać ludzi przed "gwiazdami".
Ciekawe?
13
0
| Odpowiedz
konto usunięte 01 lipca 2014
Kolejny udany artykuł :)
Ciekawe?
1
0
| Odpowiedz
PhotoRetouch 01 lipca 2014Retuszer
Super artykuł
Ciekawe?
1
0
| Odpowiedz
kathrinesss 01 lipca 2014Fotograf
Na pewno przyda się początkującym;-)
Ciekawe?
2
0
| Odpowiedz
KornettiEster 01 lipca 2014Modelka
mądre rzeczy ostatnio wstawiacie:-) tak dalej :-)
Ciekawe?
3
0
| Odpowiedz
Więcej z: START w MaxModels
Zdjęcia MaxModels
Edytuj Moniawka https://cloudromance.pl/profil/monikawojtak/ 5.9 0 Moniawka Modelka
Edytuj Moniawka https://cloudromance.pl/profil/monikawojtak/ 5.8 0 Moniawka Modelka
Edytuj Moniawka https://cloudromance.pl/profil/monikawojtak/ 5.7 2 Moniawka Modelka
Edytuj Moniawka https://cloudromance.pl/profil/monikawojtak/ 5.7 0 Moniawka Modelka
Edytuj Moniawka https://cloudromance.pl/profil/monikawojtak/ 5.8 0 Moniawka Modelka
Edytuj JustynkaF :P 6.0 1 JustynkaF Modelka
Edytuj JustynkaF :) 5.8 0 JustynkaF Modelka
Edytuj Crazy Stary dworzec i ja :) 5.5 3 Crazy Modelka
Edytuj Moniawka https://cloudromance.pl/profil/monikawojtak/ 5.4 0 Moniawka Modelka
Edytuj KaBoom 6.0 3 KaBoom Modelka
Zobacz więcej zdjęć