Propozycje współpracy - jak nie dać się oszukać?

REKLAMA
REKLAMA
Propozycje współpracy - jak nie dać się oszukać?

Jeżeli jesteś aktywnym użytkownikiem MaxModels z pewnością każdego dnia otrzymujesz co najmniej kilka propozycji współpracy. Na co zwrócić uwagę, decydując się na sesję? Na które z nich warto odpowiadać, a które należy sprawdzić?

 

Przede wszystkim pamiętaj, że MaxModels.pl to serwis o tematyce modelingowej. Wszelkie propozycje współpracy wykraczające poza kwestie związane z branżą modową, w szczególności dotyczące sponsoringu i kwestii matrymonialnych możesz bez zastanowienia zgłaszać do moderacji.

 

Propozycje współpracy mogą do Ciebie napływać drogą prywatnych wiadomości, mogą pojawiać się na Forum lub w dziale Ogłoszenia. Zanim podejmiesz decyzję o tym, aby wziąć udział w jakimś projekcie czy sesji, zastanów się nad następującymi punktami.

 

Wiarygodność portfolio

Portfolio stanowi wizytówkę użytkownika. Nim zdecydujesz się na współpracę z kimś, zapoznaj się z jego/jej pracami. Świadczą one o poziomie doświadczenia, pozwalają się  zapoznać z estetycznymi wyborami, ulubionymi motywami. Na tym etapie łatwo podjąc decyzję, czy zgadzają się one z naszym gustem i przekonaniami. Zachęcamy także do sprawdzenia Referencji. Nie wszyscy posiadają ich dużo, zwłaszcza, gdy dopiero zaczynają w serwisie, jednak ilość referencji i ich jakość mówi wiele o aktywności użytkownika. Dzięki nim dowiesz się, czy ktoś w serwisie już z daną osobą współpracował i jakie wyniósł wrażenia z tej współpracy.

 

UWAGA na puste portfolia! Nie ma powodu, dla którego doświadczony fotograf miałby nie publikować swoich prac. Oczywiście zdarzają się sporadyczne wyjątki od tej reguły, ale z podejrzliwością powinno traktować się propozycje fotografów z pustymi portfoliami, deklarujących wysokie doświadczenie i wieloletnie związki z branżą. Profesjonalni fotografowie posiadają rozbudowane portfolio, swoje strony domowe, fanpage na Facebooku i nie ukrywają swoich prac.

 

Słownictwo

Nikt nie ma prawa cię obrażać. Jeżeli ktoś składa ci propozycje, które kłócą się z Twoim światopoglądem, dodatkowo używając wulgaryzmów - zgłoś tę osobę do moderacji. Możesz to zrobić klikając w "Zgłoś nadużycie" znajdujący się przy wiadomości prywatnej. Zobacz jak to zrobić >>>

 

Chociaż może być to mylące, zachęcamy do zwrócenia uwagi na nick osoby, z którą się kontaktujesz.

 

Realne zarobki

Oferty współpracy dzielą się na komercyjne i tzw. TFP (time for photos - więcej na ten temat tutaj >>>). Łatwo ulec propozycji wysokich zarobków w zamian za pozowanie do kilku zdjęć. Jednak należy zawsze przemyśleć temat wielokrotnie.

 

Jeżeli jesteś początkującą modelką, niemożliwym jest uzyskanie przez Ciebie zarobku rzędu kilku tysięcy złotych za sesję. Takie kontrakty podpisują modelki z wieloletnim doświadczeniem, dla kampanii znanych marek. Jeśli ktoś oferuje ci taką kwotę możesz być pewna, że jest to podejrzane.

 

Jakie kwoty zatem są realne? Początkująca modelka, w zależności od typu sesji (czy jest to sesja produktowa, edytorial, kalendarze itp), może zarobić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Ceny będą wahać się ze względu na ilość zdjęć, zakres pozowania (topless i akty są droższe), doświadczenie fotografa czy rynek lokalny. Jeżeli nie jesteś pewna co do konkretnej kwoty, zawsze możesz zadać pytanie na Forum >>>. Osoby z większym doświadczeniem udzielą ci wskazówek.


Akty i nagość zakryta - przemyśl, zanim się zdecydujesz >>>

 

W MaxModels.pl najczęściej spotkasz się z propozycjami współpracy bezgotówkowej. Z sesji otrzymasz zdjęcia, a fotograf możliwość wykorzystywania Twojego wizerunku. Pamiętaj, aby podpisać z nim umowę, która zabezpieczy Was oboje.

 

UWAGA: Twoją czujność powinna wzbudzić oferta, w której fotograf zobowiązuje się do zrobienia ci zdjęć za darmo, ale jedynie aktów. Nie rozpoczynaj swojej przygody z modelingiem od nagości. Pamiętaj, że kilka sesji nie stanowi dużego doświadczenia i że większość profesjonalnych modelek podejmuje decyzję o pozowaniu nago po paru latach pracy w zawodzie.


Kontakt poza MaxModels

Każdy użytkownik, którego nie dodałaś/eś do ignorowanych, może do ciebie napisać wiadomość. Informacje, które o tobie posiada to te, które znajdują się w twoim portfolio. Od ciebie zależy, jak wiele dodatkowych danych mu udostępnisz. Dobrze prowadzone portfolio wystarczy do tego, aby zainteresować sobą potencjalnego fotografa.

 

Zapamiętaj:


- nigdy nie wysyłaj nikomu swoich nagich fotografii (możesz posłużyć się linkiem do konkretnych zdjęć w MaxModels - na tej podstawie fotograf czy osoba z agencji jest w stanie wystarczająco określić twój potencjał)
- żadna poważna agencja/fotograf nie przeprowadza castingów przez komunikator używając kamerki internetowej!
- nikt nie ma prawa prosić cię o podanie twoich danych osobowych do umowy, jeśli nie spotkaliście się w rzeczywistości i nie podaje ci takich informacji zwrotnych o sobie.

 

Uważaj na siebie

To, co publikujesz w Internecie, może być skopiowane w ułamku sekundy i proces ten nie może być cofnięty. Przemyśl, nim podasz komuś swój numer telefonu, wyślesz swoje nagie fotografie, czy zgodzisz się na spotkanie. Kieruj się zdrowym rozsądkiem. W ten sposób unikniesz wielu nieprzyjemności i niebezpieczeństw.

 

Jeżeli masz wątpliwości czy pytania, kontaktuj się z nami pod adresem serwis@maxmodels.pl .

 

Katarzyna Denkowska / Redakcja MaxModels.pl

zdjęcie: 123RF / picsel

Komentarze (22)
Dodaj komentarz
konto usunięte 26 maja 2020
Od dłuższego czasu zakładam kolejne konta bo jestem po prostu naciągaczem i oszustem. Aparat to mam tylko w telefonie, z resztą nie umiem fotografować, w ogóle tego nie ogarniam. Czasem jakiś fotograf zrobi mi fotki, jest pełno na mieście amatorów, ich prace można podejrzeć na mojej stronie... Przedstawiam że to ja robię te fotki sam sobie, takie autoportrety, kiedy to pojęcia o tym bladego nie mam... Nie zmienia to faktu, że nie udało mi się wyciągnąć numeru żadnego od dziewczyn... Gdyby miały okazję mnie poznać osobiście, nie wiedzą co tracą... Mam starego analoga po rodzicach, na własny mnie nie stać, zapraszam od dłuższego czasu na sesję bez echa odpowiedzi... Nudzi mi się, a wiem, że początki są ciężkie i zanim znajdę prawdziwą możliwość fotografowania modeling, to takich miejsc bez realnych modelek jak to, będzie wiele... Jeśli podobał się mój komentarz, mogę napisać więcej, wystarczy poprosić, a nawet czasem nie trzeba...
Ciekawe?
1
0
| Odpowiedz
konto usunięte 16 lipca 2018
Kobieta może stracić więcej przychodząc na sesję, niż fotograf na sesji bez modelki. Ale jak modelki traktują swych fotoamatorów, tak one potem są traktowane. Co jednak, gdy fotograf jest kobietą, a modelka jest pozorantem? I tu się komplikuje sytuacja.
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
ClaudiaC22 08 czerwca 2018Modelka
Świetny artykuł
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
shapiro 11 października 2016Fotograf
Warto zrobić mały update tego artykułu. Oszuści masowo wysyłają wiadomości w których rózny sposób próbują wyłudzić login i hasło. Czasami może to być informacja o czekających wiadomościach w serwisach modelingowych, o problemach z pocztą, lub prośba o wypełnianie formularza na stronie internetowych.
Pamiętajmy aby NIGDY nie podawać hasła w wiadomościach e-mail. Jeśli już logujemy się do różnych portali niech hasło będzie INNE dla każdego z portali.
Ciekawe?
2
0
| Odpowiedz
DominikaG1997 11 października 2016Modelka
Bardzo przydatne wskazówki dla początkujących , gdy ja zaczynałam niestety takich informacji z żadnego źródła nie otrzymałam ale na szczęście warto posiadać zdrowy rozsądek i rozum ;)
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
konto usunięte 14 czerwca 2015
Dobry artykuł, bo siedzi tu dużo oszustów, którzy po kilkunastu wiadomości usuwają swoje konta
Ciekawe?
5
0
| Odpowiedz
spessartyn_MM 29 czerwca 2014Fotograf
Bardzo udany artykuł.
Ciekawe?
3
0
| Odpowiedz
kontaks 29 czerwca 2014Fotograf
Pani Katarzyno. Zawiodłem się. Myślałem, że Redakcja potraktuje temat poważniej........
Autor ma na myśli to, że często fotograf/fotografka może być poszkodowanym/ą, przez
sprytniejszą/sprytniejszego modelkę/modela.
A jak się przed tym ustrzec nie napisała Pani ani jednego zdania.


Ciekawe?
2
0
| Odpowiedz
KornettiEster 27 czerwca 2014Modelka
bardzo ważny artykuł który powinien tu być na stałe :-)
Ciekawe?
4
0
| Odpowiedz
konto usunięte 27 czerwca 2014
warto przedstawić problem legalności działalności fotografów, czego może oczekiwać od zawodowego fotografa modelka , jak reklamować źle wykonaną usługę czy jak mieć prawo swobodnego użytkowania zdjęciami pochodzącymi z sesji potocznie zwanymi "tfp"
Ciekawe?
1
0
| Odpowiedz
Więcej z: START w MaxModels
Zdjęcia MaxModels
Edytuj pdudek1620 6.0 0 pdudek1620 Modelka
Edytuj filipppo Fot. Marta Żołędziowska 6.0 0 filipppo Model
Edytuj wrednylis 6.0 0 wrednylis Modelka
Edytuj _poivre_ 6.0 0 _poivre_ Fotograf
Edytuj fotapertura Victoria 6.0 2 fotapertura Fotograf
Edytuj Kriss_r Modelka Kasia 6.0 2 Kriss_r Fotograf
Edytuj Anastasiiiia 6.0 1 Anastasiiiia Modelka
Zobacz więcej zdjęć